Antonio Fontan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Antonio Fontan, hiszpański dziennikarz który walczył o wolność prasy. Został pierwszym przewodniczącym hiszpańskiego Senatu

Antonio Fontán Pérez (ur. 15 października 1923 w Sewilli – zm. 14 stycznia 2010) był hiszpańskim dziennikarzem, który walczył o wolność prasy. Został wybrany do Senatu w czerwcu 1977, w pierwszych demokratycznych wyborach po śmierci gen. Franco. Był jednym z autorów hiszpańskiej konstytucji z 1978, która uznała wolność wyrazu i swobodę dostępu do informacji za prawa podstawowe. Był ministrem w rządzie w latach 1979-1982. Aż do śmierci był redaktorem naczelnym czasopisma Nueva Revista de Política, Cultura y Arte, które założył w 1990. International Press Institute (IPI) nazwał go jednym z "Bohaterów Walki o Wolność Prasy". Od 1984 był honorowym członkiem IPI.

Otrzymał godność hrabiego Guadalcanal (czerwiec 2008) z rąk króla Juana Carlosa I, w uznaniu zasług za wkład w wolność polityczną oraz ład społeczny w Hiszpanii.

Poza jego zaangażowaniem w dziennikarstwo i politykę, Fontán był również zaangażowany w świat akademicki. Współzakładał pierwszą szkołę dziennikarstwa w Hiszpanii na Uniwersytecie Nawarry w 1958. Założył tam m.in. miesięcznik Nuestro Tiempo, który ukazuje się do dziś. Był numerariuszem Opus Dei.