Anwar Abdullin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Anwar Abdullin
Анва́р Абду́ллин
starszy sierżant starszy sierżant
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1917
Starodumiejewo, gubernia ufijska
Data i miejsce śmierci 28 października 2002
Ufa
Przebieg służby
Lata służby 1939-1945
Siły zbrojne Red star.svg Armia Czerwona
Główne wojny i bitwy wielka wojna ojczyźniana
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy Order Czerwonej Gwiazdy Medal „Za Odwagę” (ZSRR) Medal „Za Obronę Stalingradu”

Anwar Abdullin (tat. Әнвәр Габдулла улы Габдуллин, ros. Анва́р Абдулли́нович Абду́ллин, ur. 5 czerwca 1917 we wsi Starodiumejewo w guberni ufijskiej, zm. 28 października 2002 w Ufie) - radziecki wojskowy i działacz partyjny tatarskiego pochodzenia, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył technikum spółdzielcze w Ufie, po czym pracował w mleczarni. Od 1939 w Armii Czerwonej, od lipca 1941 uczestnik II wojny światowej, od 1943 w WKP(b). Walczył kolejno na Froncie Karelskim, Stalingradzkim, Zachodnim i 3 Białoruskim. 21 sierpnia 1944 jako dowódca działonu 846 pułku artylerii 277 Dywizji Piechoty 5 Armii 3 Frontu Białoruskiego w stopniu starszego sierżanta podczas walk koło wsi Klepy niedaleko Kowna wyróżnił się męstwem w starciu z jednostką niemieckiej piechoty wspartej czołgami i w dużym stopniu przyczynił się do zwycięstwa oddziału Armii Czerwonej; za to 24 marca 1945 Prezydium Rady Najwyższej ZSRR nadało mu tytuł Bohatera ZSRR. Po wojnie funkcjonariusz partyjny, był m.in. sekretarzem rejonowego komitetu partyjnego w Ufie i instruktorem Baszkirskiego Obwodowego Komitetu KPZR. 1960 ukończył Wyższą Szkołę Partyjną przy KC KPZR. 1959-1986 sekretarz komitetu fabrycznego w zakładzie wyrobów gumowych w Ufie oraz zastępca dyrektora. Następnie na emeryturze.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

I medale.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]