Aplectrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Aplectrum
Ilustracja
Aplectrum hyemale
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad jednoliścienne
Rząd szparagowce
Rodzina storczykowate
Podrodzina epidendronowe
Rodzaj Aplectrum
Nazwa systematyczna
Aplectrum Nutt.
The Genera of North American Plants 2: 197. 1818[2]
Typ nomenklatoryczny
Aplectrum hyemale (Muhl. ex Willd.) Nutt[3].

Aplectrummonotypowy rodzaj roślin z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), obejmujący tylko gatunek Aplectrum hyemale[4]. Rośliny występują w lasach liściastych nad brzegami strumieni i terenami zalewowymi, sporadycznie na torfowiskach i bagnach. Liście wyłaniają się w jesieni, utrzymują się w zimie i zachodzi w nich fotosynteza gdy temperatura jest odpowiednia. Liście więdnął podczas kwitnienia na wiosnę. Zazwyczaj są obecne dwie bulwocebule, jedna z obecnego roku a druga z poprzedniego[4].

Pasta z przemacerowanych bulwocebul była używana przez rdzennych Amerykanów jako okład (Taylor 1940). Pasta była czasami wykorzystywana do naprawiania stłuczonej porcelany (Pursh 1814). Pojedyncze bulwocebule były także wykorzystywane przy przepowiadaniu przyszłości w południowo-wschodnich stanach USA (Gibson 1905)[4].

Rośliny występują w dwóch kanadyjskich prowincjach Ontario i Quebec oraz w kilkunastu wschodnich stanach USA: Illinois, Iowa, Kansas, Minnesota, Missouri, Oklahoma, Wisconsin, Connecticut, Indiana, Massachusetts, Michigan, New Jersey, Nowy Jork, Ohio, Pensylwania, Vermont, Wirginia Zachodnia, Alabama Arkansas, Delaware, Waszyngton, Georgia, Kentucky, Maryland, Karolina Północna, Karolina Południowa, Tennessee oraz Wirginia[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Smukłe rośliny naziemne. Dwie bulwocebule, kuliste, połączone kłączem w kilkoma mięsistymi, białymi korzeniami. Liść pojedynczy, składany i eliptyczny, zielony z białym użyłkowaniem. Kwiatostan boczny i wydłużone, z kilkoma przylistkami i dużą ilością kwiatów. Kwiaty bez ostrogi czy bródki. Płatki lancetowate, rozpostarte. Warżka trójklapowa, z trzema mięsistymi blaszkami u podstawy. Kolumna wydłużona, pollinarium z czterema pyłkowinami oraz słabo wykształconymi haczykami[4].

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Rodzaj sklasyfikowany do plemienia Calypsoeae z podrodziny epidendronowych (Epidendroideae) w rodzinie storczykowatych (Orchidaceae), rząd szparagowce (Asparagales) w obrębie roślin jednoliściennych[3][5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2016-01-10].
  2. Index Nominum Genericorum (ING). Smithsonian Institution. [dostęp 2016-01-10].
  3. a b Aplectrum. Tropicos.org. [dostęp 2016-01-10].
  4. a b c d e Aplectrum. e-Monocot.org. [dostęp 2016-01-10].
  5. Aplectrum. Kew Royal Botanic Gardens. [dostęp 2016-01-10].