Apple Music

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Apple Music
Ilustracja
Logo serwisu
Typ strony społeczności internetowe i medium strumieniowe
Komercyjna tak
Data powstania 2015
Autor Apple Inc.
Właściciel Apple Inc.
Rejestracja tak (darmowy pierwszy miesiąc)
Strona internetowa

Apple Music – muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do utworów w strumieniu, powstały w 2015 roku. Oferuje 60 milionów utworów, składanek oraz playlist i wideoklipów, dostępnych bez żadnych reklam.

Wprowadzanie na rynek[edytuj | edytuj kod]

Apple Music zostało wprowadzone na rynek 30 czerwca 2015 r. wraz z nowym systemem iOS 8.4 oraz na komputerach Mac – OS X 10.9.5. Znajduje się ono w systemowej aplikacji Muzyka. Można ją wyłączyć bezpośrednio z Ustawień.

Działy[edytuj | edytuj kod]

  • Dla Ciebie – oferuje ona codzienne rekomendacje w formie playlist ułożonych przez Apple Music lub DJ'ów radia Beats 1. Od 2017 roku funkcja ta generuje także playlisty indywidualne dla każdego użytkownika: New Music Mix - playlista z nowościami muzycznymi dobranymi na podstawie gustu użytkownika; Favorites Mix - playlista z utworami często słuchanymi przez użytkownika w przeszłości; Chill Mix - playlista z muzyką spokojną dopasowaną do gustu użytkownika; Friends Mix - playlista z utworami słuchanymi przez znajomych użytkownika dopasowanymi do gustu użytkownika (dostępna od września 2018).
  • Przeglądaj – zawiera wszystkie nowe wydania: piosenki, albumy, teledyski, oraz autorskie programy radiowe lub telewizyjne na zlecenie Apple Music o ważnych osobistościach w świecie muzycznym.
  • Radio – całodobowe radio Beats 1, prowadzone m.in. przez DJ'a Zane Lowe'a, a także wirtualne stacje muzyczne dobierające utwory na podstawie gatunku muzycznego, nastroju lub preferencji użytkownika.
  • Connect – funkcja społecznościowa, podobna do Twittera. Obserwowani przez nas artyści mogą dodawać w niej posty, zdjęcia, dzielić się playlistami czy materiałami wideo (Funkcja publikowania postów w ramach usługi Connect została wyłączona w grudniu 2018 roku z powodu małego zainteresowania - artyści mogą obecnie publikować tylko elementy multimedialne). Po zakończeniu subskrypcji wraz z funkcją Radio pozostają one bez konieczności odnawiania subskrypcji.
  • Biblioteka muzyczna – biblioteka muzyczna w ramach usługi - tutaj znajdują się dodane utwory z usługi Apple Music oraz własne multimedia w ramach biblioteki iTunes. Wszystkie są synchronizowane w ramach usługi iCloud skorelowanej z używanym Apple ID.
  • iTunes Match – usługa w ramach subskrypcji Apple Music (przed Apple Music dostępna osobno tylko w USA), która analizuje utwory dodane przez użytkownika do biblioteki iTunes na komputerze PC lub Mac, zastępując je kopiami dostępnymi w sklepie iTunes (często w wyższej jakości, dodając okładkę i informacje o utworze).

Subskrypcja[edytuj | edytuj kod]

Przez pierwszy miesiąc serwis jest darmowy. Po upływie tego czasu w celu kontynuowania subskrypcji będziemy musieli zapłacić 9,99 zł/miesiąc - student, 19,99 zł/miesiąc - subskrypcja indywidualna lub pakiet rodzinny w cenie 29,99 zł/miesiąc. Niektórzy użytkownicy mogą otrzymać dodatkowy okres próbny lub rabat (łącznie do trzech miesięcy) - w ramach zachęty do rozpoczęcia subskrypcji lub kontynuowania jej w przypadku anulowania jej w przeszłości.

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Używanie Apple Music możliwe jest na systemach:

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]