Aral Vorkosigan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aral Vorkosigan, bohater powieści Lois McMaster Bujold zebranych w Sadze Vorkosiganów. Arystokrata z planety Barrayar, początkowo lord, potem książę. Admirał tamtejszej floty, następnie regent nieletniego cesarza i premier. Mąż Cordelii, z domu Naismith, ojciec Milesa Vorkosigana.

Urodzony na planecie Barrayar, świecie gdzie panują relacje wasalne. Będąc arystokratą (Vorem) robi karierę w wojskowości, choć nie pomaga mu w tym wrodzona uczciwość i niewyparzony język. Jako dziecko przeżywa wojnę domową, podczas której ginie prawie cała jego rodzina. W czasach burzliwej młodości doprowadza do śmierci swojej niewiernej żony, kompromitując ją i zabijając w pojedynku jej kochanka. Dominacja policji politycznej sprawia, że Aral stopniowo jest spychany na podrzędne stanowiska. Aby przywrócić pokój i demokrację w ojczyźnie, wraz z umierającym starym cesarzem, planuje gigantyczny spisek, mający usunąć intrygantów i zakończyć wielostronną wojnę. W czasie tej operacji spotyka betańską oficer Cordelię Naismith, co całkowicie zmienia jego życie osobiste. Aral zakochuje się w Cordelii, potem biorą ślub i para zamieszkuje na Barrayarze. Lordowi i lady Vorkosiganom nie jest dane przeżyć spokojnie życia. Aral po pozytywnym zakończeniu przemian rządowych i śmierci starego cesarza zostaje regentem cesarstwa, musi rządzić całą planetą, a potem stłumić kolejną wojnę domową. Cordelia zostaje zaatakowana przez zamachowca toksycznym gazem, który uszkadza noszony przez nią płód. Po urodzeniu się Milesa, Aral musi walczyć z barrayarskimi przesądami dotyczącymi kalekiego dziecka, nawet z własnym ojcem.

Aral Vorkosigan występuje jako główny bohater w dwóch pierwszych powieściach cyklu – Strzępach honoru i Barrayarze. W późniejszych powieściach pojawia się incydentalnie.