Archaeopotamus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Archaeopotamus
Boisserie, (2005)[1]
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ssaki
Podgromada żyworodne
Infragromada łożyskowce
Rząd parzystokopytne
Podrząd świniokształtne
Rodzina hipopotamowate
Rodzaj Archaeopotamus

Archaeopotamus – wymarły rodzaj hipopotama żyjący 8,1-7,5 miliona lat temu w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Został opisany w 2005 i obejmuje gatunki pierwotnie zgrupowane jako Hexaprotodon.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Archaeopotamus oznacza "starożytny z rzeki". Ze wszystkich znanych hipoptamów jedynie Kenyapotamus jest od niego starszy, ale za to znany jedynie z fragmentarycznych pozostałości – Arcgaeopotamus to najwcześniejszy dobrze poznany rodzaj[1]. Wiele prehistorycznych hipopotamów znanych było początkowo ze skamieniałości żuchwy. A., podobnie jak Hexaprodon, posiadał 3 pary siekaczy. W przeciwieństwie zaś do niego miał wydłużone spojenie żuchwy. Z powodu takiej dolnej szczęki zaproponowano dla tego zwierzęcia angielską nazwę "narrow muzzled hippos".

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

A. lothagamensis[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości tego gatunku odkryte zostały w Lothaganna południowy zachód od jeziora Turkana w Kenii i opisany w 2000 r. jako Hexaprotodon lothagamensis, aczkolwiek zauważono pewne różnice pomiędzy tym i innymi gatunkami tego rodzaju[2]. .

Gatunek ten był mniejszy od dzisiejszego hipootama oraz od A. harvardi, miał też smuklejszy szkielet. Z drugiej strony był jednak większy niż dzisiejszy hipopotam karłowaty.

A. harvardi[edytuj | edytuj kod]

Ten z kolei gatunek opisany został po raz pierwszy już w 1977 także jako członek rodzaju Hexaprotodon. Choć proporcje obydwu gatunków opisywanego rodzaju są podobne, poprzedni jest mniejszy. A. harvardi dorastał do rozmiaru dzisiejszego hipopotama nilowego.

Istnieje grupa skamieniałości opisanych jako Hexaprotodon sahabiensis (zwany hipopotamem Abu Zabi), która dzisiaj jest uważana za pozostałości właśnie Archaepotamus. Zapis kopalny większego gatunku jest obszerniejszy[1][2].

Odnalezienie[edytuj | edytuj kod]

Pozostałości odnaleziono w okolicy:

Ewolucja[edytuj | edytuj kod]

Bezpośredni przodek opisywanego tu zwierzęcia jest nieznany. Może nim być Kenyapotamus, ale zapis kopalny jest zbyt ubogi, by rozstrzygnąć tę kwestię. Jest on bardziej prymitywne niż inne rodzaje ze swej rodziny, być może więc pochodził on od jakiegoś wcześniejszego zwierzęcia.

Skamieniałości podobne do omawianego rodzaju datowane są na 2 000 000 lat (koniec pliocenu). Różnią się znacznie od szczątków innych rodzajów takich jak Hexaprotodon i Hippopotamus z tego czasu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]