Archibald Campbell (3. książę Argyll)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy 3. księcia Argyll. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Książę Argyll

Archibald Campbell, 3. książę Argyll (ur. czerwiec 1682 w Petersham w hrabstwie Surrey, zm. 15 kwietnia 1761) – szkocki arystokrata, polityk i prawnik.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata życia[edytuj | edytuj kod]

Był młodszym synem Archibalda Campbella, 1. księcia Argyll, i Elizabeth Tollemache, córki sir Lionela Tollemache’a, 3. baroneta. Wykształcenie odebrał w Eton College oraz na Uniwersytecie Glasgow. Służył w armii pod wodzą księcia Marlborough. W 1709 r. został pułkownikiem 36 pułku piechoty i gubernatorem zamku Dumbarton.

Kariera polityczna[edytuj | edytuj kod]

Wspierał swojego brata Johna Campbella, 2. księcia Argyll, m.in. w sprawie aktu unii z 1707 r. tworzącego Wielką Brytanię, za co uzyskał tytuł hrabiego Ilay. W 1711 r. został członkiem Tajnej Rady. Asystował bratu w 1715 r. podczas bitwy pod Sheriffmuir. Przez wielu był uważany za najbardziej wpływowego człowieka w Szkocji.

W latach 1714–1716 był Lordem Clerk Register. W 1721 r. został lordem strażnikiem Tajnej Pieczęci Szkocji. Od 1733 r. był lordem strażnikiem Wielkiej Pieczęci. Po śmierci brata w 1743 r. odziedziczył tytuł księcia Argyll. Został także członkiem gabinetu Henry’ego Pelhama.

Działalność na innych polach[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z założycieli Royal Bank of Scotland w 1727 r. i pierwszym gubernatorem tego banku. Jego portret pojawił się na awersie, wszystkich banknotów (funtów szkockich) emitowanych przez ten bank do dzisiaj. Od zmiany wyglądu banknotów w 1987 jest on również znakiem wodnym. Portret jest oparty na obrazie stworzonym przez Allana Ramseya.

Pracował na rozbudową zamku Inveraray, posiadłości brata, którą ukończył w latach 50. XVIII wieku. Nigdy jednak w nim nie zamieszkał. Od 1722 r. był właścicielem rezydencji Whitton w hrabstwie Middlesex. Jako zapalony ogrodnik sprowadził do swojej rezydencji wiele egzotycznych gatunków roślin. Część z nich znajduje się obecnie w Kew Gardens. Do księcia odnosi się angielska nazwa kolcowoja pospolitego Duke of Argyll's Tea Tree.

Zmarł w 1761 r. Był żonaty z Anne Whitfield, ale nie posiadał potomstwa. Po jego śmierci wygasł tytuł hrabiego Ilay, a pozostałe tytuły przypadły jego kuzynowi, Johnowi.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Poprzednik
John Campbell, 2. książę Argyll
Coat of arms of the duke of Argyll.png Książę Argyll
1743–1761
Coat of arms of the duke of Argyll.png Następca
John Campbell, 4. książę Argyll