Architekt (miesięcznik)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Architekt
Częstotliwość miesięcznik
Państwo  Austro-Węgry,
 II Rzeczpospolita
Adres Wolska 36, Kraków
(obecna Piłsudskiego)
Wydawca Krakowskie Towarzystwo Techniczne
Rodzaj czasopisma architektura
Pierwszy numer 1900
Ostatni numer 1932
Redaktor naczelny Władysław Ekielski, Adolf Szyszko-Bohusz, Henryk Jasieński
OCLC 839139991

Architektmiesięcznik poświęcony architekturze, budownictwu i przemysłowi artystycznemu wydawany od 1900 roku w Krakowie założony i przez pierwsze dekady był prowadzony przez Władysława Ekielskiego. Od 1929 organ Związku Architektów Województwa Krakowskiego[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Czasopismo było wydawane nakładem Krakowskiego Towarzystwa Technicznego w Krakowie. Pierwszy numer wyszedł z Drukarni Uniwersytetu Jagiellońskiego pod zarządem J. Filipowskiego. Od inauguracji działalności pisma jego wieloletnim redaktorem naczelnym był Władysław Ekielski. Kolejnymi redaktorami naczelnymi byli: Adolf Szyszko-Bohusz (od 1925) i Henryk Jasieński (od 1929)[1].

W skład pierwszego komitetu redakcyjnego wchodzili Stanisław Barabasz, Władysław Kaczmarski, Rajmund Meus, Sławomir Odrzywolski, Józef Pokutyński, Wincenty Wdowiszewski, Jan Zawiejski i Jan Zubrzycki. Na przestrzeni lat w piśmie publikował też m.in. Jerzy Warchałowski i Teodor Talowski.

Na łamach Architekta poza artykułami omawiającymi najnowsze doniesienia ze świata architektury znajdowały się reprodukcje rysunków i rycin przedstawiających projekty budynków; rzuty pięter, detale.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]