Ari Behn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ari Mikael Behn
Ilustracja
Ari Behn (2013r.)
Imię przy narodzeniu Ari Mikael Bjørshol
Data i miejsce urodzenia 30 września 1972
Århus, Dania
Zawód, zajęcie pisarz

Ari Mikael Behn, właściwie Ari Mikael Bjørshol (ur. 30 września 1972 w Århus) − norweski pisarz. Mąż księżniczki Marty Ludwiki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ari Behn jest synem Olava Bjørshola i Marianne Solberg. Jego rodzice dużo podróżowali; Ari Behn urodził się w Danii, potem mieszkał w Wielkiej Brytanii, w północnej Norwegii, by w końcu osiąść we wschodniej części kraju, w Moss. Tam też pisarz chodził do szkoły i został ochrzczony.

Ari Behn zadebiutował jako pisarz w 1999 zbiorem opowiadań Trist som faen (Smutny jak ch...), który spotkał się z przychylnością krytyków i czytelników. Zbiór został przetłumaczony na język szwedzki, duński i niemiecki. Druga książka Behna, powieść Bakgård (Podwórze), nie została przyjęta tak entuzjastycznie, jak pierwsza. Niewielką burzę wywołała natomiast kolejna − powieść z kluczem − Entusiasme og raseri (Entuzjazm i wściekłość), z 2006, w której autor opisał wiele znanych osób ze świata mediów.

Ari Behn interesuje się również projektowaniem mody i sztuki użytkowej. Wraz z projektantem Baronem von Bulldog wylansował w 2004 kolekcję smokingów. W 2007 zaprojektował też serwis porcelanowy o nazwie "Peacock".

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 2002 Ari Behn ożenił się z księżniczką Martą Ludwiką. Ich pierwsza córka Maud Angelica przyszła na świat w 2003, druga − Leah Isadora − w 2005, trzecia zaś, Emma Tallulah w 2008.

Norweska rodzina królewska
Coat of arms of Norway.svg

Przypisy[edytuj | edytuj kod]