Arjuna – córka Ziemi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arjuna – córka Ziemi
jap. 地球少女アルジュナ
(Chikyū shōjo Arjuna)
Gatunekprzygodowy, nadprzyrodzone
Telewizyjny serial anime
ReżyserShōji Kawamori
StudioSatelight
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo, Animax
Polska Hyper
Premierowa emisja9 stycznia 200127 marca 2001
Liczba odcinków13

Arjuna – córka Ziemi (jap. 地球少女アルジュナ Chikyū shōjo Arjuna) − 13-odcinkowy serial anime stworzony przez japońskie studio animacji Bandai Visual. Wyreżyserowany przez Shōjiego Kawamoriego.

W Japonii emitowany był na kanale TV Tokyo w dniach 9 stycznia – 27 marca 2001, jednak odcinek 9. (Przed narodzinami) został w Japonii zakazany, ponieważ zawierał szczegółowo przedstawione sceny porodu, oraz rzekomo ranił uczucia matek. W wersji DVD udostępniono jednak wszystkie odcinki.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

W Polsce serial był emitowany od 19 lipca 2003 na Hyperze w wersji z lektorem oraz został wydany na dwóch płytach DVD z polskimi napisami. Dystrybucja DVD: Mangazyn[1][2].

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Nastoletnia Juna Ariyoshi (nazwana później Arjuną) umiera w szpitalu po wypadku motocyklowym, jednak chłopiec imieniem Chris przywraca ją do życia. Ma to swoją cenę: Arjuna musi podjąć się ochrony Ziemi przed potworami zwanymi Raaja. Dziewczyna zaczyna nabywać coraz to nowsze zdolności, jak na przykład telepatia. Powoli zaczyna sobie także uświadamiać, czym tak naprawdę jest życie. Posiadanie nowych zdolności ma jednak swoją cenę, Arjuna musi między innymi zrezygnować ze zwykłego jedzenia, ponieważ kiedy weźmie je do ust, nawiedzają ją wizje o jego produkcji.

Arjuna ma też bardziej przyziemne problemy: najlepsza przyjaciółka podkochuje się w jej chłopaku Tokio, zaś siostra, Kaine, zachodzi w ciążę i chce ją usunąć.

Autorzy i seiyū[edytuj | edytuj kod]

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Juna Ariyoshi – jest typową nastolatką, trenuje łucznictwo, chodzi do szkoły, w wolnych chwilach przebywa ze swoim chłopakiem, Tokio. Pewnego dnia ulega wypadkowi, wskutek czego, umiera. Od Chrisa otrzymuje drugie życie, dostaje kryształ zwany Kroplą Czasu i staje się Avatarem Czasu czyli Arjuną. Z czasem nauczy się panować nad swoją mocą, opanuje strach i nauczy się walczyć z Raają.
  • Chris Hawken – jest bardzo tajemniczą postacią, wyglądem przypominającego młodego chłopca. Wie wiele o Ziemi i Raaji. Porozumiewa się tylko telepatycznie. Podarował Junie drugie życie i dał jej Kroplę Czasu, aby mogła się stać Avatarem Czasu. Ciągle opiekuje się Juną i uczy ją aby została jego następcą.
  • Tokio Ooshima – jest typowym nastolatkiem. Uwielbia gry komputerowe, fastfoody i jazdy na motorze. Jest chłopakiem Juny. Po wypadku wiernie towarzyszy Junie, chroni i pomaga jak tylko może.
  • Cindy Klein – jest przyjaciółką Chrisa. Potrafi porozumiewać się telepatycznie i hipnotyzować. Telepatię wykorzystuje do przekazywania słów Chrisa innym. Ma tragiczną przeszłość. Przyczyniła się do śmierci rodziców, dlatego nie ma rodziny i traktuje Chrisa szczególnie. Jest bardzo chłodna wobec wszystkich z wyjątkiem Chrisa. Bardzo nie lubi Juny, traktuje ją jak konkurentkę. Ma ostry i cięty język. Potrafi bardzo łatwo wyprowadzić z równowagi.
  • Sayuri Shirakawa – jest dobrą koleżanką Juny i Tokia. Znają się ze szkoły i klubu łuczniczego. Nic nie wie o zdolnościach Juny. Sayuri podkochuje się w Tokiu i stara się o jego względy. Szczególnie po wypadku Juny jest jej łatwiej dotrzeć do Tokia, kiedy związek Juny i Tokia staje pod znakiem zapytania.

Skróty i nazwy[edytuj | edytuj kod]

  • S.E.E.D – organizacja zajmująca się kontrolą zjawisk paranormalnych i minimalizowaniem ich ewentualnych skutków. Organizacja ta wygląda na dość dobrze finansowaną i ma wiele cech nasuwających skojarzenia z wojskiem.
  • T.I – to oznaczenie kolejnych młodych ludzi, którzy przy użyciu kropli czasu starają się powstrzymać ataki Raaji.
  • Raaja – Półmaterialny stwór, ma zdolności czucia. Zabicie jej nie rozwiązuje problemu, gdyż Raaja ciągle się odradza.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

N/o Polski tytuł Angielski tytuł Japoński tytuł
1 Kropla czasu The Drop of Time Toki no shizuku
(時のしずく)
2 Błękitne światło The Blue Light Aoi hikari
(青い光)
3 Łzy lasu Tears of the Forest Mori no namida
(森の涙)
4 Transmigracja Transmigration Tensei rinne
(転生輪廻)
5 Głosiki The Small Voices Chisaki mono no koe
(小さきものの声)
6 Pierwszy The First One Hajime no hitori
(はじめの一人)
7 Niewidzialne słowa The Invisible Words Mienai kotoba
(見えない言葉)
8 Odległy deszcz The Distant Rain Toi ame
(とおい雨)
9 Przed narodzinami Before Birth Umareru mae kara
(生れる前から)
10 Nieuchwytne geny The Flickering Genes Yuragu idenshi
(ゆらぐ遺伝子)
11 Dzień bez powrotu The Day of No Return Kaerazaru hibi
(かえらざる日)
12 Śmierć narodu The Death of a Nation Kuni horobite
(国ほろびて)
13 Tu i teraz The Here and Now Ima
(今)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Arjuna, anime.info.pl
  2. Arjuna – córka Ziemi (odcinki 1-7), DVD

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]