Arkadiusz (Taranow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arkadiusz
Aleksander Taranow
Arcybiskup owidiopolski
Kraj działania  Ukraina
Data i miejsce urodzenia 1957
obwód ługański
Arcybiskup owidiopolski
Okres sprawowania od 2019
Przełożony monasteru św. Pantelejmona w Odessie
Okres sprawowania od 1996
Wyznanie prawosławne
Kościół Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego
Inkardynacja Eparchia odeska
Śluby zakonne 8 marca 1982
Diakonat 22 marca 1982
Prezbiterat 6 stycznia 1983
Nominacja biskupia 26 lipca 2012
Chirotonia biskupia 4 sierpnia 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 4 sierpnia 2012
Miejscowość Kijów
Miejsce Monaster św. Pantelejmona
Konsekrator Włodzimierz (Sabodan)
Współkonsekratorzy Agatangel (Sawwin), Antoni (Pakanycz), Ambroży (Polikopa), Nikodem (Horenko), Serafin (Demianiw), Aleksander (Drabynko), Aleksy (Hrocha), Eulogiusz (Hutczenko), Hilary (Szyszkowski), Pantelejmon (Poworozniuk), Teodozjusz (Snihiriow)

Arkadiusz, imię świeckie Aleksander Borisowicz Taranow (ur. 1957 na ziemi ługańskiej) – biskup Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziłs się we wsi Jasenowski[1] w Ukraińskiej SRR. W 1975 ukończył technikum kolejowe w Papasnym[1], a po odbyciu służby wojskowej przez jakiś czas był pomocnikiem maszynisty lokomotywy spalinowej w Antracycie[1].

Absolwent seminarium duchownego w Odessie i Kijowskiej Akademii Duchownej. W latach 1981–1990 przebywał w monasterze Zaśnięcia Matki Bożej w Odessie, gdzie został postrzyżony 8 marca 1982 r.[1] Jego święceń diakońskich i kapłańskich dokonał metropolita Sergiusz (Pietrow)[1]. W 1990 metropolita Leoncjusz (Gudimow) naznaczył go ihumenem i w tym samym roku wyznaczył proboszczem cerkwi Świętych Adriana i Natalii w Odessie[1].

11 marca 1993 został przełożonym monasteru św. Pantelejmona w Odessie, od 1996 jako archimandryta[1]. 20 lipca 2012 Święty Synod Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa owidiopolskiego, wikariusza eparchii odeskiej[2]. Jego chirotonia biskupia odbyła się 4 sierpnia 2012 w głównym soborze monasteru św. Pantelejmona w Kijowie z udziałem konsekratorów: metropolitów kijowskiego i całej Ukrainy Włodzimierza oraz odeskiego i izmaelskiego Agatangela, arcybiskupów boryspolskiego Antoniego, czernihowskiego i nowogrodzko-siewierskiego Ambrożego, żytomierskiego i nowogrodzko-wołyńskiego Nikodema, jagodzińskiego Serafina, perejasławsko-chmielnickiego i wiszniewskiego Aleksandra, biskupów białogrodzko-dniestrowskiego Aleksego, sumskiego i achtyrskiego Eulogiusza, makarowskiego Hilarego, wasylkowskiego Pantelejmona oraz browarskiego Teodozjusza[2].

25 czerwca 2019 r. otrzymał godność arcybiskupa[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]