Arkadiusz Dera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arkadiusz Dera
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1955
Łódź
Data śmierci 28 stycznia 2019

Arkadiusz Dera (ur. 1955 w Łodzi, zm. 28 stycznia 2019[1]) – polski artysta kabaretowy; aktor, kompozytor i autor tekstów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Debiut artystyczny jako młodego poety miał miejsce na antenie Radia Kielce w 1974 za przyczyną ówczesnych czołowych kieleckich poetów: Józefa Grochowiny, Reny Marciniak, Adama Ochwanowskiego.

W 1975 był współzałożycielem studenckiego kabaretu Pająk działającego na Wyższej Szkole Pedagogicznej w Kielcach, w którym debiutował między innymi późniejszy laureat krakowskiego festiwalu piosenki studenckiej Andrzej Poniedzielski. Kabaret brał udział w FAMIE w 1977 gdzie zdobył wyróżnienie.

W latach 1977–1981 pracując równolegle jako górnik dołowy na kopalni KWK Jankowice w Rybniku (nocna zmiana), w dzień współpracował w Estradzie Śląskiej z Kabaretem SSAK. Został wtedy laureatem ogólnopolskiego festiwalu studenckiego w Zakopanem Złote rogi kozicy.

Od 1982 do 1984 aktor telewizyjnych i estradowych, krakowskich Spotkań z balladą.

W 1986 przyjęty do Związku Polskich Autorów i Kompozytorów Rozrywkowych (w komisji oceniającej teksty: Jonasz Kofta, Wojciech Młynarski). Od 1988 do 1990 piastował stanowisko prezesa tego związku w ówczesnych województwach, katowickim, opolskim, częstochowskim, bielsko-bialskim.

Od 1986 jest członkiem rzeczywistym ZAIKS.

W latach 1987 do 1988 współautor wraz z kabaretem Długi cotygodniowego magazynu Zakręt na antenie TV-Katowice.

Równocześnie stała współpraca autorska i wykonawcza z III programem Polskiego Radia w magazynie Zespołu Adwokackiego Dyskrecja.

1989-1990 emigracja w Wiedniu (praca na zmywaku w knajpie). W 1992 dzięki współpracy z gwiazdą dziennikarstwa śląskiego Edwardem Kozakiem stworzył postać popularnego „sąsiada” w programie „Video-Piraci” – popularnym wtedy programie na Śląsku nadawanym przez pierwszą prywatną telewizję TV RONDO. Był szefem artystycznym tej telewizji rozwiązanej z niejasnych powodów politycznych w 1994 roku.

Od 1991 do 1999 był współautorem i aktorem kabaretu Pigwa Show. W 2000 roku był współautorem łódzkiego kabaretu Ucho wraz ze Stanisławem Bożykiem i Jerzym Filarem.

Od 2001 założyciel popularnego na Śląsku kabaretu Derkacz (działającego do teraz), z którym również wielokrotne wyjeżdżał do USA i Niemiec. W roku 2002 podjął kilkumiesięczną sceniczną współpracę jako gość kabaretu Cezarego Pazury.

W 2003 wziął udział w TOPtrendy Sopot (realizowany przez TV Polsat) i znalazł się wśród 15 najlepszych wtedy kabaretów i satyryków w kraju.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Autor wielu śląskich przebojów emitowanych przez miejscowe media (Radio Piekary, Radio Vanessa), ale również ogólnopolską TVSilesia. Wśród nich znajdują się między innymi: „Hanys geschmack”, „Erich i frela” czy „Naszo śląsko wyliczanka”.

Popełnił on również pastisz „Jozina z bażin” pod tytułem „Kaczor z bagien”.

Ostatnie lata[edytuj | edytuj kod]

Aktualnie do kabaretu dołączyło wielu młodych ludzi (studenci śląskich uczelni) w tym znakomity kabareciarz i muzyk Grzegorz Stochmal.

Arkadiusz Dera zagrał również w kilku filmach Klubu Filmu Niezależnego. W roku 2008 rozpoczął współpracę z Telewizją TELKAB w Rybniku. Wspólnie z jej właścicielem (Andrzej Kaczmarczyk) zrealizowali teledyski do swoich piosenek oraz wydali dwie płyty DVD: „Gala humoru i piosenki po Śląsku” oraz „Kabaret DERKACZ i jego Goście”. Prawie wszystkie teledyski i scenki kabaretowe emitowane były w Telewizji SILESIA oraz VECTRA.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zmarł Arkadiusz Dera. W sobotę pogrzeb w Rybniku. 2019-01-30. [dostęp 2019-02-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]