Arleta Bojke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arleta Bojke
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1984
Elbląg
Zawód, zajęcie dziennikarka, reporterka

Arleta Bojke (ur. 26 kwietnia 1984 w Elblągu) – dziennikarka Telewizji Polskiej, do grudnia 2015 reporterka „Wiadomości” TVP1, od maja 2010 do grudnia 2013 korespondentka Telewizji Polskiej w Moskwie. Przygotowywała materiały i reportaże także dla „Panoramy” TVP2 i TVP INFO. W okresie 2017-2018 była jedną z prowadzących magazynu Halo Polonia w TVP Polonia. Laureatka Wiktora 2014 w kategorii Dziennikarz Roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Elblągu. Ukończyła Szkołę Podstawową nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Darłowie; III Liceum Ogólnokształcące w Gdyni; Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu – Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa ze specjalnościami: dziennikarstwo i stosunki międzynarodowe. Studiowała też w Berlinie na Fachhochschule für Verwaltung und Rechtspflege w ramach programu Erasmus oraz na Uniwersytecie Warszawskim w ramach programu Most. Studiowała prawo w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

W 2004 rozpoczęła współpracę z TVP, początkowo jako stażystka. Zanim wyjechała do Moskwy zajmowała się w „Wiadomościach” TVP1 tematyką międzynarodową. Relacjonowała takie wydarzenia, jak wyjście Alego Ağcy z więzienia, zatrzymanie Romana Polańskiego w Szwajcarii, proces Josepha Fritzla w Austrii, wybory w Niemczech, Rosji czy na Ukrainie.

Jako korespondentka TVP w Moskwie relacjonowała m.in. wydarzenia związane z katastrofą smoleńską, wybory parlamentarne w 2011, wybory prezydenckie w 2012, falę protestów 2011-2012. Przeprowadziła rozmowy m.in. z prezydentem Białorusi Aleksandrem Łukaszenką, patriarchą Moskwy i Wszechrusi Cyrylem, prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim (za jego urzędowania), premierem Gruzji Bidziną Iwaniszwilim (za jego urzędowania), premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem (tuż przed objęciem przez niego urzędu). Po zakończeniu pracy na placówce w Moskwie relacjonuje m.in. wydarzenia na Ukrainie.

Laureatka Wiktora 2014 w kategorii Dziennikarz Roku, MediaTorów 2014 w kategorii TORpeda. Nominowana do nagridy Grand Press 2015 w kategorii reportaż za reportaż z Ukrainy pt. "Byliśmy braćmi".

Autorka książki "Władimir Putin. Wywiad, którego nie było", wydanej przez wydawnictwo PWN.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]