Arnaud de Laporte

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnaud de Laporte
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 14 października 1737
Wersal
Data i miejsce śmierci 23 sierpnia 1792
Paryż
Sekretarz stanu ds. floty
Okres od 1789
do 1789
Poprzednik César Henri, hrabia de La Luzerne
Następca César Henri, hrabia de La Luzerne

Arnaud II de Laporte (ur. w Wersalu 14 października 1737, zm. 23 sierpnia 1792 w Paryżu) – francuski polityk i minister floty.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Laporte (lub de La Porte) była tradycyjnie związana z Wersalem. Jednym z jego wujów był Michel Richard Delalande, nadworny kompozytor Ludwika XIV. Jego dziadek Joseph Pellerin i ojciec Arnaud I de Laporte byli komisarzami floty, a wuj Joseph Pellerin Młodszy intendentem floty.

W roku 1755 rozpoczął pracę w biurze ojca, a rok później w wieku 18 lat wstąpił do marynarki. Następnie był intendentem w kilku miastach m.in. Breście i Bordeaux. W 1783 został intendentem handlu morskiego i zagranicznego.

Krótko był ministrem floty (13 lipca 1789 – 16 lipca 1789). Po zburzeniu Bastylii, 14 lipca, uciekł do Hiszpanii, lecz odpowiedział na wezwanie znajdującego się w krytycznej sytuacji króla i jako jeden z niewielu wrócił do Francji. Został intendentem Listy Królewskiej z pieniędzmi do zjednywania znanych i zdolnych ludzi koronie. Na tą listą płac zapisało się 1500 lojalnych ludzi korony; aktorów, śpiewaków i mówców; którzy mieli temperować rewolucyjny ferwor. Lista opiewała na 200 000 liwrów miesięcznie. W 1791 Laporte założył "klub Narodowy" na Carrousel. Nadzieje jakie dawała współpraca z Mirabeau, jednak szybko się rozwiały.

Gdy król i królowa uciekali w czerwcu 1791 do Varennes-en-Argonne, Laporte miał wytłumaczyć motywy ucieczki Konwentowi Narodowemu, co było zadaniem skrajnie niebezpiecznym. Po szturmie pałacu Tuileries, 10 sierpnia 1792, został aresztowany i 23 tego miesiąca zgilotynowany. Był drugą ofiarą tej maszyny. Królowi przysłano jego głowę do więzienia w Temple.

Jego syn Arnaud III de Laporte dostał w 1822 tytuł barona w podzięce za bohaterstwo ojca.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dictionnaire Biographique Universel

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]


Poprzednik
César Henri, hrabia de La Luzerne
Royal Standard of King Louis XIV.svg Sekretarz stanu do spraw floty
1789-1789
Royal Standard of King Louis XIV.svg Następca
César Henri, hrabia de La Luzerne