Arnold Stang

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arnold Stang
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 28 września 1918
Nowy Jork
Data i miejsce śmierci 20 grudnia 2009
Newton, Stany Zjednoczone
Zawód aktor
Współmałżonek JoAnne Taggart Stang (1949–2009, jego śmierć[1])
Lata aktywności 1927–2009
Strona internetowa

Arnold Stang (ur. 28 września 1918 w Nowym Jorku, zm. 20 grudnia 2009 w Newton[1]) – amerykański aktor telewizyjny, filmowy, komik, którego znakiem rozpoznawczym był niski wzrost oraz okulary.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Radio[edytuj | edytuj kod]

Arnold Stang urodził się w Nowym Jorku, choć często twierdził się urodził się w 1925 roku w Chelsea w stanie Massachusetts[1]. Stang twierdził, że kiedyś dostał przerwę w radiu wysyłając pocztówki do stacji w Nowym Jorku z wnioskiem o przesłuchanie, który został przyjęty, a następnie kupił bilet do Nowego Jorku z pieniędzy przeznaczonych na prezent z okazji jubileuszu jego matki. Stang pracował w nowojorskich audycjach radiowych, w których występował jako chłopiec w programach takich jak: The Horn and Hardart Children's Hour and Let's Pretend[2].W 1940 roku nie dostał roli Seymoura w słuchowisku radiowym pt. The Goldbergs[3]. Reżyser Don Bernard zatrudnił go w październiku 1941 roku w reklamie programu telewizji CBS Meet Mr. Meek, jednak Stang stwierdził, że jego stale pękający głos zaszkodzi handlowcom, więc kazał wymyślić scenarzystom inną dla siebie rolę. Następnie pojawił się w letnim show pt. The Remarkable Miss Tuttle z Edna May Oliver i zastąpił Eddiego Firestona Jr. w tytułowej roli w słuchowisku pt. That Brewster Boy, gdyż Firestone w 1943 roku dołączył do Amerykańskiego Korpusu Piechoty Morskiej.

W 1946 rolu Arnold Stang zaczął występował w programach radiowych wraz z komikiem Henrym Morganem oraz Eddiem Cantorem oraz Miltonem Berle. Zaczął również użyczać głosu Jugheadowi w audycji radiowej pt. The Archie Radio Show.

Film[edytuj | edytuj kod]

Arnold Stang debiut na wielkim ekranie zaliczył w 1942 roku w filmie pt. Moja siostra Eileen, gdzie zagrał rolę Jimmy’ego. Potem występował jeszcze w takich filmach jak m.in. Seven Days' Leave (1942) oraz w They Got Me Covered (1943) i So This Is New York (1948) z Henrym Morganem. Potem występował na deskach teatru na Broadwayu w sztukach takich jak m.in.: Sailor Beware, All In Favor and Same Time Next Week, gdzie pracował wraz z Miltonem Berle.

W 1955 roku zagrał wraz z Frankiem Sinatrą i Kim Novak w filmie pt. Złotoręki, gdzie wcielił się w rolę Sparrowa. W 1963 roku w wraz z filmowym partnerem, Marvinem Kaplanem oraz Jonathanem Wintersem w filmie pt. Ten szalony, szalony świat[4]. W 1969 roku grał w filmach pt. Hello Down There oraz Herkules w Nowym Jorku z Arnoldem Schwarzeneggerem w roli głównej. Zagrał również w filmach pt. Tata duch (1990) oraz Dennis rozrabiaka (1993).

Telewizja[edytuj | edytuj kod]

Arnold Stang przeniósł się do telewizji na początku Złotego Wieku. Miał stałą rolę w telewizyjnym show pt. The School House na DuMont Television Network w 1949 roku. W 1950 roku po raz pierwszy zagrał w serialu pt. Starlight Theatre', potem występował regularnie w serialach m.in.: Captain Video and His Video Rangers (1951), Doc Corkle (1952) Eddiego Mayehoffa. Potem pojawiał się gościnnie w serialach takich jak m.in.: 1953: Robert Montgomery Presents (1953), Texaco Star Theatre Starring Milton Berle (1953-1956), a także w programach telewizyjnych w 1951 roku m.in.: The Colgate Comedy Hour, Henry Morgan's Great Talent Hunt, The Original Amateur Hour.

Arnold Stang pojawiał w reklamach batonika Chunky, gdzie wyceniał wiele jego składników i mówił: „Chunky, co za kawałek czekolady!”, reklamie Alcoa - producenta aluminium, a także grał w reklamach płatków śniadaniowych Honey Nut Cheerios w latach 80-tych oraz był rzecznikiem prasowym w Vicks Vapo-Rub. Potem grał gościnnie w serialach telewizyjnych takich jak m.in.: Batman (1968), Search for Tomorrow (1986), Opowieści z ciemnej strony (1987), Bill Cosby Show (1989), Zagadki Cosby’ego (1994). Grał również w reklamie postać słynnego podróżnika Luthera Burbanka, w której pokazywał „kwadratowy pomidor”.

W 2004 roku Arnold Stang po raz ostatni wystąpił publicznie w telewizji podczas wywiadu z animatorem Earlim Kressem na temach powstania kreskówki pt. Kocia ferajna, który został wyposażony na płycie DVD.

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Arnold Stang jednak często występował jako aktor dubbingowy. Największą popularność w tej dziedzinie przyniósł mu głos Tolka Cacka, kierownika bandy w kreskówce pt. Kocia ferajna (postać wzorowana na Sierżancie Bilko w The Phil Silvers Show). Użyczał również w filmach animowanych takich jak m.in.: Pinokio w kosmosie (1965 - Żółw Nurtle), Różowa Pantera (1969 - Sum).

W latach 1985-1986 użyczał głosu Tolkowi Cackowi w kreskówce pt. Yogi, łowca skarbów oraz w 1987 roku w filmie animowanym pt. Kocia ferajna w Beverly Hills, oraz w kreskówkach m.in.: Kapitan Planeta (1994), Garfield i przyjaciele (1994), Chojrak – tchórzliwy pies (1999-2002).

Stang użyczał także głosu w grach komputerowych m.in. wiewiórce w grze pt. Storybook Weaver (1994), głównemu bohaterowi kreskówki Pokémon - Hey You, Pikachu! (2000) oraz w 2004 roku w nowej wersji gry pt. Storybook Weaver Deluxe.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Film[edytuj | edytuj kod]

Seriale[edytuj | edytuj kod]

Dubbing[edytuj | edytuj kod]

Scenarzysta[edytuj | edytuj kod]

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Bill Erwin mieszkał w New Rochelle wraz żoną JoAnne Taggart, z którą się ożenił w 1949 roku, mieszkali najpierw w New Rochelle w stanie Nowy Jork, potem zamieszkali razem w Greenwich w stanie Connecticut, a pod koniec życia para mieszkała w Needham w stanie Massachusetts. Para miała dwójkę dzieci: syna Davida i córkę Deborah[1].

Arnold Stang zmarł dnia 20 grudnia 2009 roku na zapalenie płuc w wieku 91 lat w Newton w stanie Massachusetts, gdzie został również pochowany[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]