Arthur Martin-Leake

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arthur Martin-Leake
ilustracja
Lieutenant Colonel Lieutenant Colonel
Data i miejsce urodzenia 4 kwietnia 1874
High Cross, Hertfordshire, Wielka Brytania
Data i miejsce śmierci 22 czerwca 1953
High Cross, Hertfordshire, Wielka Brytania
Przebieg służby
Siły zbrojne emblem RAMC - Royal Army Medical Corps
Główne wojny i bitwy II wojna burska,
I wojna światowa
Odznaczenia
Krzyż Wiktorii nadany dwukrotnie (Wielka Brytania) Queen's South Africa Medal King’s South Africa Medal Gwiazda 1914 (Wielka Brytania) Medal Wojenny Brytyjski Victory Medal okuciem Mentioned in Despatches King George V Silver Jubilee Medal King George VI Coronation Medal Medal Koronacyjny Królowej Elżbiety II

Arthur Martin-Leake (ur. 4 kwietnia 1874 w High Cross, Hertfordshire; zm. 22 czerwca 1953 tamże) – oficer brytyjski, lekarz, kawaler Krzyża Wiktorii, najwyższego odznaczenia wojskowego przyznawanego za waleczność w obliczu wroga członkom sił zbrojnych Wielkiej Brytanii i krajów Wspólnoty Narodów. Był pierwszą w historii i jak dotąd jedną z trzech osób, które otrzymały Krzyż Wiktorii dwukrotnie.

Po raz pierwszy przyznano mu go w 1902 r. podczas wojny burskiej. kapitan Martin-Leake był wtedy chirurgiem w południowoafrykańskich siłach policyjnych, a następnie w korpusie medycznym Armii Brytyjskiej (Royal Army Medical Corps). 8 lutego wszedł na linię ognia, by opatrzyć rannego żołnierza. Następnie podjął próbę pomocy ostrzeliwanemu oficerowi, który znajdował się ok. 100 metrów dalej. W efekcie sam został postrzelony, ale mimo to starał się udzielić pomocy rannemu tak długo, aż sam padł z wyczerpania. Nawet wtedy odmówił przyjęcia wody czekając, by oficer został opatrzony.

Ponowne odznaczenie wiązało się z początkiem I wojny światowej. W dniach od 29 października do 8 listopada 1914 podczas walk pod Zonnebeke w Belgii porucznik Martin-Leake pomimo ciężkiego ostrzału z oddaniem spełniał swój lekarski obowiązek i uratował wielu rannych leżących blisko linii wroga.

W późniejszym czasie Martin-Leake awansował do rangi podpułkownika. Jego Krzyż Wiktorii jest wystawiony w Army Medical Services Museum (Muzeum Oddziałów Medycznych) w Aldershot w Anglii.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Dwukrotnie odznaczeni Krzyżem Wiktorii:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Martin Leake : Double VC (Ann Clayton, 1997)
  • Monuments To Courage (David Harvey, 1999)
  • The Register of the Victoria Cross (This England, 1997)
  • VCs of the First World War - 1914 (Gerald Gliddon, 1994)
  • Victoria Crosses of the Anglo-Boer War (Ian Uys, 2000)
  • Artykuł jest tłumaczeniem udostępnionego na licencji GNU tekstu ze strony internetowej http://www.victoriacross.net/
  • Arthur MARTIN-LEAKE. V.C.& BAR. justmedals.com. [dostęp 11 grudnia 2010].