Arwiny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Arwiny
Położenie
Państwo  Polska
Morfometria
Powierzchnia 33,9 ha
Głębokość
• maksymalna

14 m
Hydrologia
Rodzaj jeziora przybrzeżne
Położenie na mapie gminy Dźwierzuty
Mapa lokalizacyjna gminy Dźwierzuty
Arwiny
Arwiny
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Arwiny
Arwiny
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa lokalizacyjna województwa warmińsko-mazurskiego
Arwiny
Arwiny
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu szczycieńskiego
Arwiny
Arwiny
Ziemia53°41′03″N 21°03′52″E/53,684167 21,064444

Arwiny (Orżyny, Orzyńskie, Orżyńskie[potrzebny przypis]) – jezioro w Polsce położone w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie szczycieńskim, w gminie Dźwierzuty[1].

Dane[edytuj | edytuj kod]

  • Powierzchnia – 33,9 ha[2]
  • Powierzchnia wysp – 0,2 ha
  • Głębokość maksymalna – 14 m[2]
  • Typ – linowo-szczupakowy
  • Jezioro jest otwarte, połączone rowem z jeziorem Łęsk

Opis[edytuj | edytuj kod]

Jezioro rozciąga się na południowy wschód od Szczytna, wzdłuż rozwidlenia dróg: Orżyny – Targowo i Orżyny – Rańsk, i oddalone jest od miasta około 16 km. Przy południowym i południowo-wschodnim brzegu Arwinów widoczne są zabudowania wsi Orżyny. Zbiornik ma kształt wydłużony z północnego zachodu na południowy wschód. Środkowa część zachodniego brzegu Arwinów jest dość wysoka i stroma, pozostałe brzegi są płaskie. Wokół rozciągają się łąki i pola uprawne. Linia brzegowa jest długa i urozmaicona. Nieco na południe od środka plosa leży mała wysepka, porośnięta wokół roślinnością wynurzoną. Brzegi w większości usłane są pasmem oczeretów. Jedynie w wydłużonej, północno-zachodniej części na znacznej przestrzeni są gołe i tworzą efektowną piaszczystą plażę. Ławica przybrzeżna w tej partii jeziora jest również piaszczysta, dość szeroka o łagodnym stoku. Dno jest przeważnie muliste, miejscami tylko piaszczyste. Płytsze jego partie porośnięte są jednolitymi łąkami roślinności zanurzonej. Woda jest przejrzysta, nawet w okresie letnich upałów. Dojazd: drogą wojewódzką nr 600 – Szczytno – Romany – Nowe Kiejkuty – Orżyny (jezioro przylega od północy i zachodu do tej drogi w okolicy miejscowości Orżyny).

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Na wschodnim brzegu tego jeziora ciągnie się rezerwat florystyczny „Kulka”, położony około 1200 m na południe od wsi Orżyny. Jest on osobliwością przyrodniczą Mazur Południowych z występującą tam roślinnością stepową. Arwiny, podobnie jak większość jezior linowo-szczupakowych, są bardzo żyzne i bogate w ryby. Występują tu m.in.: szczupak, okoń, lin, płoć, leszcz, karaś, krąp, ukleja, wzdręga i węgorz. Z brzegu można wędkować na kilku kładkach i pomostach lub z łodzi. Można je wypożyczać od mieszkańców wsi Orżyny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. WYKAZ NAZW WÓD STOJĄCYCH (pol.). W: Nazewnictwo geograficzne Polski.Tom 1. Hydronimy. Część 2. Wody stojące [on-line]. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych. s. 3. [dostęp 2014-04-26].
  2. a b Dziennik Urzędowy. [dostęp 2014-06-16].