Liga de Expansión MX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ascenso MX)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Liga de Expansión MX
Państwo  Meksyk
Dyscyplina piłka nożna
Data założenia 1950
Poprzednia nazwa Segunda División
(1950–1994)
Primera División A
(1994–2009)
Liga de Ascenso
(2009–2012)
Ascenso MX
(2012–2020)
Prezes Enrique Bonilla
Sponsor tytularny BBVA Bancomer
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Wyższy poziom ligowy Green Arrow Up.svg Liga MX
Niższy poziom ligowy Red Arrow Down.svg Liga Premier
Puchary: Copa MX
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Zacatepec
(1950/1951)
Obecny zwycięzca Alebrijes
(Apertura 2019)
Najwięcej zwycięstw Irapuato
(6)
Strona internetowa

Liga de Expansión MX (ze względów sponsorskich Liga BBVA Expansión MX) – drugi poziom rozgrywek piłki nożnej mężczyzn w Meksyku.

Podobnie jak w pierwszej lidze, rozgrywki drugoligowe składają się z rocznego sezonu, podzielonego na dwie półroczne fazy – jesienną Apertura i wiosenną Clausura. W każdej z nich występuje podział na dwa etapy – ligowy i play-off.

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Liga de Expansión MX 2020/2021
Klub Miasto Założenie Stadion Pojemność Kraj Trener Od
Alebrijes Oaxaca 2012 Tecnológico de Oaxaca 25 000 miejsc Meksyk Óscar Torres od 07/2020
Atlante Meksyk 1916 Azul 32 330 miejsc Meksyk Mario García od 07/2020
Cancún Cancún 2020 Olímpico Andrés Quintana Roo 17 290 miejsc Meksyk Christian Giménez od 07/2020
Celaya Celaya 1954 Miguel Alemán Valdés 32 300 miejsc Meksyk Israel Hernández od 07/2020
Cimarrones Hermosillo 2013 Héroe de Nacozari 22 000 miejsc Argentyna Pereyra, GabrielGabriel Pereyra od 07/2020
Correcaminos UAT Ciudad Victoria 1980 Marte R. Gómez 19 500 miejsc Meksyk Roberto Hernández od 01/2020
Dorados Culiacán 2003 Banorte 20 110 miejsc Meksyk David Patiño od 01/2020
Mineros Zacatecas 2014 Carlos Vega Villalba 18 000 miejsc Meksyk Moreno, AlexisAlexis Moreno od 06/2020
Morelia Morelia 1924 Morelos 41 055 miejsc Argentyna Ricardo Valiño od 07/2020
Pumas Tabasco Villahermosa 2020 Olímpico de Villahermosa 5 000 miejsc Meksyk Carlos Humberto González od 07/2020
Tampico Tampico 1945 Tamaulipas 25 000 miejsc Meksyk Espinoza, GerardoGerardo Espinoza od 01/2020
Tapatío Guadalajara 1973 Akron 46 610 miejsc Meksyk Coyote, AlbertoAlberto Coyote od 08/2020
Tepatitlán Tepatitlán 1944 Gregorio „Tepa” Gómez 3 000 miejsc Meksyk Francisco Ramírez od 09/2019
Tlaxcala Tlaxcala 2014 UD José Brindis 2 000 miejsc Meksyk Rubirosa, IrvingIrving Rubirosa od 07/2020
UdeG Guadalajara 1970 Jalisco 56 715 miejsc Meksyk Jorge Dávalos od 10/2019
Venados Mérida 1988 Carlos Iturralde Rivero 21 050 miejsc Meksyk Carlos Gutiérrez od 01/2020

Triumfatorzy[edytuj | edytuj kod]

Sezon . Zwycięzca Finał Drugie miejsce . Król strzelców . Trener zwycięzcy
Zawodnik Klub Gole Trener Klub
1950/1951 Zacatepec (1)
brak
Zamora brak danych Meksyk Ignacio Trelles Zacatepec
1951/1952 La Piedad (1)
brak
San Sebastián Meksyk Ricardo Zárate La Concepción
21
Meksyk José Moncebáez La Piedad
1952/1953 Toluca (1)
brak
Veracruz Meksyk Carlos Carús Veracruz
22
Hiszpania Tomás Fábregas Toluca
Meksyk Mateo de la Tijera Toluca
1953/1954 Irapuato (1)
brak
San Sebastián brak danych Meksyk Felipe Castañeda Irapuato
1954/1955 Atlas (1)[1]
brak
Cuautla brak danych Meksyk Felipe Zetter Atlas
1955/1956 Monterrey (1)
brak
La Piedad brak danych Hiszpania Manuel Pando Monterrey
1956/1957 Zamora (1)[2]
brak
Morelia brak danych Argentyna Raúl Leguizamón Zamora
1957/1958 Celaya (1)
brak
Monterrey brak danych Argentyna Florencio Caffaratti Celaya
1958/1959 Tampico (1)
brak
Monterrey brak danych Węgry Bela Kalloi Tampico
1959/1960 Monterrey (2)
brak
Ciudad Madero brak danych Meksyk Diego Mercado Monterrey
1960/1961 Nacional (1)
brak
Poza Rica brak danych Argentyna Javier Novello Nacional
1961/1962 Pumas UNAM (1)
brak
Ciudad Madero Meksyk Carlos Calderón de la Barca Pumas UNAM
29
Meksyk Octavio Vial Pumas UNAM
1962/1963 Zacatepec (2)
brak
Ciudad Madero Meksyk Carlos González Poza Rica
25
Hiszpania Fernando García Zacatepec
1963/1964 Cruz Azul (1)[3]
brak
Poza Rica Meksyk Carlos González (2) Poza Rica
37
Węgry György Marik Cruz Azul
1964/1965 Ciudad Madero (1)
brak
Poza Rica Meksyk Carlos González (3) Poza Rica
26
Argentyna Ernesto Candía Ciudad Madero
1965/1966 Nuevo León (1)
brak
Tampico Meksyk Refugio Fernández Laguna
25
Peru Augusto Arrasco Nuevo León
1966/1967 Pachuca (1)
brak
Laguna Meksyk Ramón Guzmán Zacatepec
26
Argentyna Ernesto Candía (2) Pachuca
1967/1968 Laguna (1)
brak
Zacatepec Meksyk José Zamora Torreón
24
Argentyna Juan Ángel Pérez Laguna
1968/1969 Torreón (1)
brak
Zacatepec Meksyk Guillermo Arciniega Tigres UANL
24
Peru Grimaldo González Torreón
1969/1970 Zacatepec (3)[4]
brak
Nuevo León Meksyk Francisco Mancilla Zacatepec
21
Argentyna Ernesto Candía (3) Zacatepec
México '70 Unión de Curtidores (1)[5]
brak
Puebla brak danych brak danych Unión de Curtidores
1970/1971 San Luis (1)
2–1
Zamora Meksyk Mariano Guevara San Luis
22
Meksyk Salvador Reyes San Luis
1971/1972 Atlas (2)
4–0
Tigres UANL Meksyk Ricardo Chavarín Atlas
26
Meksyk Alfredo Torres Atlas
1972/1973 Ciudad Madero (2)
0–0
Irapuato Meksyk José de Jesús Damián Naucalpan
22
Peru Grimaldo González (2) Ciudad Madero
2–0
Meksyk Mariano Guevara (2) Irapuato
1973/1974 Tigres UANL (1)[6]
3–0
UdeG Meksyk José Luis Puente Tigres UANL
30
Argentyna José Gómez Tigres UANL
0–2
1974/1975 Tecos UAG (1)
1–0
Irapuato Meksyk Raúl Mañón Celaya
37
Meksyk Everardo Villaseñor Tecos UAG
1975/1976 San Luis (2)
1–0
Celaya Meksyk Alfonso Oviedo Celaya
31
Urugwaj Carlos Miloc San Luis
2–2
1976/1977 Atlante (1)
4–2
Querétaro Meksyk Alfonso Oviedo (2) Celaya
32
Argentyna José Gómez (2) Atlante
2–1
1977/1978 Zacatepec (4)
1–0
Irapuato Meksyk Ricardo Castro Zacatepec
27
Meksyk Gustavo Cabañas Zacatepec
3–1
1978/1979 Atlas (3)
2–1
Cuautla Meksyk José Luis Suárez Córdoba
27
Meksyk Alfredo Torres (2) Atlas
1–1
1979/1980 Atletas Campesinos (1)
0–0
Osos Grises Meksyk Mario Díaz Tulancingo
34
Meksyk Antonio Carbajal Atletas Campesinos
2–1
1980/1981 Morelia (1)
1–1
Tapatío Meksyk Ricardo Márquez Jalisco
28
Meksyk Diego Malta Morelia
1–0
1981/1982 Oaxtepec (1)
1–0
Tepic Meksyk Rafael Chávez Oaxtepec
24
Meksyk Edelmiro Arnauda Oaxtepec
2–1
1982/1983 Unión de Curtidores (2)
1–1
Zamora Meksyk Miguel Jiménez Petroleros
27
Meksyk Alfredo Torres (3) Unión de Curtidores
1–0
1983/1984 Zacatepec (5)
2–0
Jalisco Meksyk Miguel Jiménez (2) Petroleros
25
Meksyk José Vela Zacatepec
1–1
1984/1985 Irapuato (2)
3–2
Pachuca Meksyk Raúl Paredes Correcaminos UAT
25
Meksyk Diego Malta (2) Irapuato
2–1
1985/1986 Cobras (1)
1–0
Pachuca Meksyk Antonio Manzanares Pachuca
24
Meksyk Jorge Gómez Cobras
2–1
1986/1987 Correcaminos UAT (1)
0–0
Querétaro Meksyk Jaime Ríos Zacatepec
26
Meksyk Diego Malta (3) Correcaminos UAT
1–1
0–0 (4–2 k)
1987/1988 Cobras (2)
0–0
León Meksyk Salvador Ochoa Querétaro
23
Meksyk Joaquín Mendoza Cobras
1–1
1–0
1988/1989 Potros Neza (1)[7]
1–0
Atlético Yucatán Meksyk Gastón Obledo Jalisco
19
Meksyk Víctor Manuel Vucetich Potros Neza
0–1
3–0
1989/1990 León (1)
3–0
Inter Tijuana Meksyk Jaime Ríos Zacatepec
21
Meksyk Víctor Manuel Vucetich (2) León
1–1
Meksyk Raúl Torales Tepic
1990/1991 Atlante (2)
2–2
Pachuca Meksyk Jaime Ríos Zacatepec
23
Meksyk Luis Manuel Torres Atlante
0–0 (9–8 k)
1991/1992 Pachuca (2)
1–2
Zacatepec Meksyk José Luis González Pachuca
20
Meksyk Benjamín Fal Pachuca
1–0 (11–10 k)
1992/1993 Toros Neza (1)
1–0
Tampico Meksyk Francisco Díaz Ayense
27
Meksyk Jorge Gómez (2) Toros Neza
0–0
1993/1994 Tampico (2)
1–2
Irapuato Meksyk Eugenio Constantino Pachuca
19
Meksyk José Camacho Tampico
3–1
Meksyk Valentín Gómez Atlético Yucatán
1994/1995 Celaya (2)
0–0
Pachuca Brazylia Marco de Almeida Marte
15
Meksyk Juan Manuel Álvarez Celaya
1–0 (pd)
1995/1996 Pachuca (3)
2–1
Hermosillo Argentyna Lorenzo Sáez Pachuca
30
Argentyna Rubén Ayala Pachuca
2–1
.
Invierno 1996 . Tigres UANL (2)
0–1
Atlético Hidalgo Brazylia Nílson Tigres UANL
11
Meksyk Alberto Guerra Tigres UANL
3–0
Verano 1997 Tigres UANL (3)
0–1
Correcaminos UAT Meksyk Ángel Lemus Irapuato
12
Meksyk Alberto Guerra (2) Tigres UANL
4–0
Honduras Carlos Pavón Correcaminos UAT
Tigres UANL
Invierno 1997 . Pachuca (4)
2–1
Zacatecas Kolumbia Niver Arboleda Zacatepec
17
Argentyna Andrés Fassi Pachuca
0–0
Verano 1998 Tigrillos (1)
1–3
Zacatepec Urugwaj Daniel Fascioli Correcaminos UAT
12
Meksyk Sergio Orduña Tigrillos
3–0
Brazylia Valtencir Gomes Tigrillos
Urugwaj Carlos Morales Pachuca
Tigrillos 2–2 Pachuca | Pachuca 2–0 Tigrillos
Invierno 1998 . Atlético Yucatán (1)
0–0
Chivas Tijuana Argentyna Christian Morales Irapuato
19
Meksyk Enrique López Zarza Atlético Yucatán
1–0
Verano 1999 Unión de Curtidores (3)
1–1
Cruz Azul Hidalgo Meksyk Ángel Lemus (2) San Luis
16
Meksyk Carlos Bracamontes Unión de Curtidores
2–1
Yucatán 0–2 Unión | Unión 5–1 Yucatán[8]
Invierno 1999 . Irapuato (3)
3–1
Zacatepec Argentyna Christian Morales (2) Irapuato
17
Meksyk Juan Alvarado Irapuato
2–2
Verano 2000 Irapuato (4)
2–2
Cruz Azul Hidalgo Hiszpania Carlos Muñoz Lobos BUAP
15
Meksyk Juan Alvarado (2) Irapuato
2–2 (4–2 k)
Brazylia Emanoel Sacramento Lobos BUAP
Irapuato
Invierno 2000 . Aguascalientes (1)
1–1
La Piedad Meksyk Christian Patiño La Piedad
16
Meksyk Antonio Ascencio Aguascalientes
5–3
Verano 2001 La Piedad (2)
3–3
Toros Neza Urugwaj Héctor Giménez Aguascalientes
16
Meksyk Carlos Bracamontes (2) La Piedad
4–2
Aguascalientes 1–0 La Piedad | La Piedad 4–1 Aguascalientes
Invierno 2001 . Veracruz (1)
2–2
San Luis Argentyna Héctor Álvarez Tampico
16
Argentyna Pablo Centrone Veracruz
2–0
Verano 2002 San Luis (3)
1–4
Tigrillos Argentyna Ariel González Querétaro
15
Meksyk Juan Antonio Luna San Luis
4–0 (pd)
Veracruz 1–1 San Luis | San Luis 3–1 Veracruz
Apertura 2002 . Irapuato (5)
0–0
La Piedad Argentyna Héctor Álvarez (2) Zacatepec
23
Meksyk José Luis Saldívar Irapuato
0–0 (5–4 k)
Clausura 2003 León (2)
1–1
Tapatío Argentyna Héctor Álvarez (3) Zacatepec
16
Chile Carlos Reinoso León
2–1
León 1–2 Irapuato | Irapuato 1–0 León
Apertura 2003 . Dorados (1)
2–3
Cobras Argentyna Héctor Álvarez (4) León
17
Meksyk Juan Carlos Chávez Dorados
5–3 (pd)
Clausura 2004 León (3)
1–0
Dorados Meksyk Francisco Bravo Zacatepec
18
Meksyk José Luis Saldívar (2) León
1–1
Argentyna Mauro Gerk Celaya
León 2–2 Dorados | Dorados 2–1 León
Apertura 2004 . San Luis (4)
0–1
Atlético Mexiquense Argentyna Ariel González (2) San Luis
16
Chile Carlos Reinoso (2) San Luis
3–1 (pd)
Clausura 2005 Querétaro (1)
2–1
León Argentyna Rubén Gigena Cruz Azul Oaxaca
17
Paragwaj Carlos Jara Saguier Querétaro
1–1
Querétaro 2–1 San Luis | San Luis 2–0 (pd) Querétaro
Apertura 2005 . Puebla (1)
1–1
Cruz Azul Oaxaca Meksyk Mauricio Romero Coyotes
16
Meksyk Paul Moreno Puebla
1–0
Clausura 2006 Querétaro (2)
1–2
Indios Argentyna Diego Olsina Coatzacoalcos
15
Meksyk Salvador Reyes Jr. Querétaro
2–1 (4–3 k)
Puebla 1–2 Querétaro | Querétaro 3–0 Puebla
Apertura 2006 . Puebla (2)
1–1
Petroleros Urugwaj Álvaro González Puebla
14
Meksyk José Luis Sánchez Solá Puebla
2–2 (6–5 k)
Clausura 2007 Dorados (2)
1–3
León Urugwaj Álvaro González (2) Puebla
16
Urugwaj Hugo Fernández Dorados
4–1
Dorados 1–1 Puebla | Puebla 3–2 Dorados
Apertura 2007 . Indios (1)
3–0
Dorados Meksyk Mauricio Romero (2) León
14
Meksyk Sergio Orduña (2) Indios
4–0
Clausura 2008 León (4)
2–2
Dorados Paragwaj Fredy Bareiro León
17
Meksyk Sergio Bueno León
1–0
Indios 1–0 León | León 2–2 Indios
Apertura 2008 . Querétaro (3)
0–0
Irapuato Meksyk Raúl Enríquez Tijuana
14
Meksyk Héctor Medrano Querétaro
2–0
Argentyna Mauro Gerk (2) Querétaro
Clausura 2009 Venados (1)
1–0
Tijuana Urugwaj Nelson Sebastián Maz Dorados
15
Meksyk David Patiño Venados
0–0
Querétaro 2–1 Mérida | Mérida 1–0 (4–5 k) Querétaro
Apertura 2009 . Necaxa (1)
1–0
Irapuato Argentyna Ariel González (3) Irapuato
11
Meksyk Omar Arellano Necaxa
3–3 (pd)
Bicentenario 2010 Necaxa (2)
3–0
León Argentyna Carlos Casartelli León
11
Meksyk Omar Arellano (2) Necaxa
1–2
Argentyna Ariel González (4) Irapuato
Necaxa
Apertura 2010 . Tijuana (1)
2–0
Veracruz Brazylia Eder Pacheco Alacranes
13
Meksyk Joaquín del Olmo Tijuana
1–0
Clausura 2011 Irapuato (6)
1–1
Tijuana Panama Blas Pérez León
14
Meksyk Ignacio Rodríguez Irapuato
1–0
Irapuato 0–0 Tijuana | Tijuana 2–1 Irapuato
Apertura 2011 . Correcaminos UAT (2)
3–1
La Piedad Argentyna Roberto Nicolás Saucedo Correcaminos UAT
13
Meksyk Ignacio Rodríguez (2) Correcaminos UAT
1–0
Clausura 2012 León (5)
3–3
Lobos BUAP Urugwaj Nelson Sebastián Maz (2) León
13
Urugwaj Gustavo Matosas León
4–0
Correcaminos UAT 2–1 León | León 5–0 Correcaminos UAT
Apertura 2012 . La Piedad (3)
0–1
Dorados Meksyk Víctor Lojero Necaxa
11
Meksyk Cristóbal Ortega La Piedad
3–1 (pd)
Meksyk Rodrigo Prieto Neza
Clausura 2013 Neza (1)
3–0
Necaxa Meksyk Víctor Lojero (2) Necaxa
12
Meksyk Roberto Hernández Neza
1–0
La Piedad 0–1 Neza | Neza 0–1 (3–5 k) La Piedad[9]
Apertura 2013 . UdeG (1)
1–0
Necaxa Paragwaj Gustavo Ramírez Alebrijes
11
Meksyk Alfonso Sosa UdeG
1–1
Clausura 2014 Tecos UAG (2)
0–0
Correcaminos UAT Panama Roberto Nurse Correcaminos UAT
12
Hiszpania Pako Ayestarán Tecos UAG
1–1 (4–3 k)
Tecos UAG 0–0 UdeG | UdeG 1–1 (4–3 k) Tecos UAG
Apertura 2014 . Necaxa (3)
0–0
Tepic Meksyk Diego Jiménez Lobos BUAP
10
Meksyk Miguel Fuentes Necaxa
4–4 (5–4 k)
Wenezuela Giancarlo Maldonado Atlante
Clausura 2015 Dorados (3)
3–0
Atlético San Luis Brazylia Leandro Carrijó Atlético San Luis
10
Argentyna Carlos Bustos Dorados
0–1
Panama Roberto Nurse (2) Dorados
Dorados 1–1 Necaxa | Necaxa 0–2 Dorados
Apertura 2015 . Juárez (1)
0–1
Atlante Ekwador Carlos Garcés Atlante
11
Meksyk Sergio Orduña (3) Juárez
3–0
Clausura 2016 Necaxa (4)
2–0
Mineros Meksyk Ismael Valadéz Cafetaleros
10
Meksyk Alfonso Sosa (2) Necaxa
0–0
Necaxa 1–0 Juárez | Juárez 0–2 Necaxa
Apertura 2016 . Dorados (4)
3–2
Atlante Panama Roberto Nurse (3) Mineros
16
Meksyk Gabriel Caballero Dorados
1–0
Clausura 2017 Lobos BUAP (1)
2–1
Juárez Meksyk Diego Jiménez (2) Lobos BUAP
10
Meksyk Rafael Puente Jr. Lobos BUAP
2–1
Lobos BUAP 1–0 Dorados | Dorados 2–2 Lobos BUAP
Apertura 2017 . Alebrijes (1)
1–0
Juárez Meksyk Guillermo Madrigal Alebrijes
12
Meksyk Irving Rubirosa Alebrijes
1–2 (4–2 k)
Clausura 2018 Cafetaleros (1)
1–0
UdeG Meksyk Guillermo Martínez Mineros
11
Meksyk Gabriel Caballero (2) Cafetaleros
2–2
Cafetaleros 5–1 Alebrijes | Alebrijes 2–1 Cafetaleros[10]
Apertura 2018 . Atlético San Luis (1)
0–1
Dorados Argentyna Nicolás Ibáñez Atlético San Luis
8
Meksyk Alfonso Sosa (3) Atlético San Luis
4–2 (pd)
Panama Roberto Nurse (4) Mineros
Clausura 2019 Atlético San Luis (2)
1–1
Dorados Argentyna Nicolás Ibáñez (2) Atlético San Luis
11
Meksyk Alfonso Sosa (4) Atlético San Luis
1–0 (pd)
Atlético San Luis
Apertura 2019 . Alebrijes (2)
3–1
Zacatepec Meksyk Víctor Mañón Loros UdeC
8
Meksyk Alejandro Pérez Alebrijes
2–2
Clausura 2020 przerwane ze względu na pandemię COVID-19
.
Legenda:
  • pd – po dogrywce
  • k – seria rzutów karnych

W kolumnie „mistrz” w nawiasie podano, który w swojej historii tytuł mistrza drugiej ligi meksykańskiej zdobył dany klub.
W kolumnie „zawodnik” w nawiasie podano, który w swojej karierze tytuł króla strzelców drugiej ligi meksykańskiej zdobył piłkarz.
W kolumnie „trener” w nawiasie podano, który w swojej karierze tytuł mistrza drugiej ligi meksykańskiej zdobył trener.
Brak nawiasu w kolumnach „zawodnik” lub „trener” oznacza pierwszy tytuł.

Pogrubioną czcionką oznaczono drużynę, która na koniec rocznych rozgrywek awansowała do pierwszej ligi.

W przypadku półrocznych sezonów pod spodem podano wyniki dwumeczu o awans między ich zwycięzcami.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oprócz Club Atlas do pierwszej ligi awansowały również kluby z drugiego i trzeciego miejsca, CD Cuautla i CD Zamora.
  2. Oprócz CD Zamora do pierwszej ligi awansował również wicemistrz, klub Atlético Morelia.
  3. Oprócz Cruz Azul do pierwszej ligi awansował również klub Tiburones Rojos de Veracruz.
  4. Oprócz Zacatepec do pierwszej ligi awansował również klub Puebla FC.
  5. Rozgrywki miały wyłącznie charakter towarzyski, wobec czego Unión de Curtidores nie awansował do pierwszej ligi.
  6. Oprócz Tigres UANL do pierwszej ligi dołączyli półfinaliści rozgrywek, kluby Atlético Potosino i Unión de Curtidores, dzięki powiększeniu liczby grających w niej zespołów.
  7. Po awansie Potros Neza sprzedał licencję klubowi Tiburones Rojos de Veracruz.
  8. Po awansie Unión de Curtidores sprzedał licencję klubowi Puebla FC.
  9. Po awansie CF La Piedad sprzedał licencję klubowi Tiburones Rojos de Veracruz.
  10. Z powodu braku spełnienia wymagań organizacyjnych Cafetaleros de Tapachula nie otrzymał licencji na grę w pierwszej lidze.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]