Ascenso MX (Apertura 2015)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ascenso MX 2015/2016 (Apertura)
Clausura 2015 Clausura 2016
Szczegóły rozgrywek
Państwo  Meksyk
Termin 24 lipca – 5 grudnia
Liczba meczów 132
Stadiony 16 (w 16 miastach)
Bramki 377 (2,86 na mecz)
Mistrz Ascenso MX Juárez
Król strzelców Carlos Garcés (11)

Ascenso MX 2015/2016 (Apertura) – 85. edycja rozgrywek drugiego poziomu ligowego w piłce nożnej w Meksyku (39. edycja licząc od wprowadzenia półrocznych sezonów). Rozgrywki odbyły się jesienią; pierwszy mecz rozegrano 24 lipca, zaś ostatni (finał) 5 grudnia. Toczone były systemem ligowo pucharowym – najpierw wszystkie szesnaście zespołów rywalizowało ze sobą podczas regularnego sezonu, a po jego zakończeniu siedem najlepszych drużyn zakwalifikowało się do fazy play-off (najlepszy zespół rozpoczął ją od półfinału, pozostałe sześć od ćwierćfinału), która wyłoniła zwycięzcę drugiej ligi.

Rozgrywki Ascenso MX – pierwszy raz w historii – wygrał debiutujący w niej FC Juárez, pokonując w dwumeczu finałowym Atlante FC (0:1, 3:0). Dzięki temu dostąpił możliwości rozegrania dwumeczu o awans do najwyższej klasy rozgrywkowej (Final de Ascenso) ze zwycięzcą wiosennego sezonu Clausura 2016Club Necaxa. Tytuł króla strzelców sezonu zdobył Ekwadorczyk Carlos Garcés z Atlante FC z jedenastoma golami na koncie.

Sezon ten był pierwszym w historii drugiej ligi meksykańskiej, w którym rozgrywki posiadały sponsora tytularnego, nosząc oficjalną nazwę Ascenso Bancomer MX. Przed sezonem nastąpiła seria zmian licencyjnych w rozgrywkach – Altamira FC przeniósł się do Tapachuli i zmienił nazwę na Cafetaleros de Tapachula, Irapuato FC przeniósł się do Los Mochis, zmieniając nazwę na Murciélagos FC, zaś w ramach powiększenia ligi do szesnastu zespołów dołączyły do niej nowo powstały FC Juárez oraz wicemistrz trzeciej ligi Cimarrones de Sonora (mistrz rozgrywek trzecioligowych Loros UdeC nie spełnił wymogów licencyjnych).

Kluby[edytuj | edytuj kod]

Stadiony i lokalizacje[edytuj | edytuj kod]

Geographylogo.svg
Lokalizacja klubów grających w Ascenso MX 2015/2016.
Klub Miasto Stan Stadion Pojemność Zdjęcie Skrót
Alebrijes Oaxaca Flag of Oaxaca.svg Oaxaca Estadio Benito Juárez
12 500
Estadio Benito Juárez.png
ALE
Atlante Cancún Flag of Quintana Roo.svg Quintana Roo Estadio Andrés Quintana Roo
20 000
Estadio Quintana Roo (Main Stand).jpg
ATL
Atlético San Luis San Luis Potosí Flag of San Luis Potosi.svg San Luis Potosí Estadio Alfonso Lastras
24 000
ASL
Cafetaleros Tapachula Flag of Chiapas.svg Chiapas Estadio Olímpico de Tapachula
15 000
CAF
Celaya Celaya Flag of Guanajuato.svg Guanajuato Estadio Miguel Aléman
26 300
CEL
Cimarrones Hermosillo Flag of Sonora.svg Sonora Estadio Héroe de Nacozari
21 175
Heroedenacozari.jpg
CIM
Correcaminos UAT Ciudad Victoria Flag of Tamaulipas.svg Tamaulipas Estadio Marte R. Gómez
16 000
Club correcaminos.jpg
UAT
Juárez Ciudad Juárez Flag of Chihuahua.svg Chihuahua Estadio Olímpico Benito Juárez
24 000
Panoramicaestadiobenitojuarez.jpg
JUA
Murciélagos Los Mochis Flag of Sinaloa.svg Sinaloa Estadio Centenario
15 000
MUR
Lobos BUAP Puebla Flag of Puebla.svg Puebla Estadio Universitario BUAP
20 750
LOB
Mineros Zacatecas Flag of Zacatecas.svg Zacatecas Estadio Francisco Villa
14 000
EstFranciscoZac2015.jpg
MIN
Necaxa Aguascalientes Flag of Aguascalientes.svg Aguascalientes Estadio Victoria
25 495
Estadio Victoria (Aguascalientes).jpg
NEC
Tepic Tepic Flag of Nayarit.svg Nayarit Arena Cora
12 945
Lleno Arena Cora.jpg
TEP
U de Guadalajara Guadalajara Flag of Jalisco.svg Jalisco Estadio Jalisco
56 715
Vista del estadio jalisco.jpg
UDG
Venados Mérida Flag of Yucatan.svg Jukatan Estadio Carlos Iturralde Rivero
18 000
VEN
Zacatepec Zacatepec Flag of Morelos.svg Morelos Estadio Agustín "Coruco" Díaz
24 443
ZAC

Trenerzy, kapitanowie, sponsorzy[edytuj | edytuj kod]

Klub Trener Kapitan . Sponsor techniczny Sponsor na koszulce
Alebrijes Meksyk Ricardo Rayas od 15 lipca 2013 Argentyna Diego Menghi Lotto Generando Bienestar
Atlante Meksyk Eduardo Fentanes od 30 kwietnia 2015 Meksyk Juan de la Barrera Kappa Cancún
Atlético San Luis Meksyk Raúl Arias od 26 listopada 2014 Meksyk Leonel Olmedo Charly Maz Tiempo
Cafetaleros Meksyk Carlos de los Cobos od 19 czerwca 2015 Meksyk Ismael Valadéz Silver Sport Chiapas
Celaya Urugwaj Gustavo Díaz od 20 lipca 2015 Kolumbia John Restrepo Keuka brak sponsora
Cimarrones Meksyk Jorge Humberto Torres od 27 grudnia 2014 Meksyk Raúl Rico Kappa Super Norte
Correcaminos UAT Meksyk Ricardo Cadena od 16 lutego 2015 Meksyk Hugo Sánchez Lotto UAT
Juárez Meksyk Sergio Orduña od 14 czerwca 2015 Meksyk Héctor Morales Umbro Del Río
Lobos BUAP Argentyna Ricardo Valiño od 8 maja 2014 Meksyk Omar Tejeda Keuka Coca-Cola
Mineros Meksyk Joel Sánchez od 25 kwietnia 2015 Meksyk Noé Maya Pirma Samsung
Murciélagos Meksyk Lorenzo López od 18 czerwca 2015 Meksyk Alfonso Rippa Keuka Airlite
Necaxa Meksyk Miguel Fuentes od 15 maja 2014 Meksyk Luis Padilla Umbro Búfalo
Tepic Włochy Mauro Camoranesi od 15 grudnia 2014 Meksyk Jorge Gastelum Romed Ultromep
U de Guadalajara Meksyk Daniel Guzmán od 3 czerwca 2015 Meksyk Humberto Hernández Lotto Electrolit
Venados Meksyk Juan Carlos Chávez od 23 maja 2014 Meksyk Aldo Polo Foursport ADO
Zacatepec Meksyk Carlos Gutiérrez od 16 maja 2015 Meksyk Rodolfo Espinoza Silver Sport Cemento Cruz Azul

Zmiany trenerów[edytuj | edytuj kod]

Klub Były trener Data odejścia Powód odejścia Nowy trener Data zatrudnienia
Przed sezonem
Zacatepec Meksyk Joel Sánchez 15 kwietnia 2015[1] Koniec kontraktu Meksyk Carlos Gutiérrez 26 maja 2015[2]
Mineros Argentyna Pablo Marini 15 kwietnia 2015[3] Zwolnienie Meksyk Joel Sánchez 16 maja 2015[4]
Atlante Urugwaj Wilson Graniolatti 24 kwietnia 2015[5] Zwolnienie Meksyk Eduardo Fentanes 30 kwietnia 2015[6]
Altamira/Cafetaleros Meksyk Fernando Palomeque 25 maja 2015[7] Zwolnienie Meksyk Carlos de los Cobos 8 czerwca 2015[8]
U de Guadalajara Meksyk Alfonso Sosa 26 maja 2015[9] Zwolnienie Meksyk Daniel Guzmán 3 czerwca 2015[10]
Irapuato/Murciélagos Meksyk Jorge Manrique 7 czerwca 2015[11] Trener tymczasowy Meksyk Lorenzo López 19 czerwca 2015[12]
Celaya Meksyk Enrique López Zarza 20 lipca 2015[13] Zwolnienie Urugwaj Gustavo Díaz 20 lipca 2015[14]
W trakcie sezonu
Tepic Włochy Mauro Camoranesi 18 sierpnia 2015[15] Rezygnacja Meksyk José Luis González China 20 sierpnia 2015[16]
Correcaminos UAT Meksyk Ricardo Cadena 22 sierpnia 2015[17] Zwolnienie Meksyk Ricardo Chávez 22 sierpnia 2015[18]
Cafetaleros Meksyk Carlos de los Cobos 23 sierpnia 2015[19] Zwolnienie Meksyk Gabriel Caballero 30 sierpnia 2015[20]
Correcaminos UAT Meksyk Ricardo Chávez 24 sierpnia 2015[21] Trener tymczasowy Meksyk José Treviño 24 sierpnia 2015[21]
Cimarrones Meksyk Jorge Humberto Torres 14 września 2015[22] Zwolnienie Hiszpania Javier López 15 września 2015[23]
Venados Meksyk Juan Carlos Chávez 2 października 2015[24] Rezygnacja Urugwaj Daniel Rossello 5 października 2015[25]
Alebrijes Meksyk Ricardo Rayas 21 października 2015[26] Zwolnienie Meksyk Marco Antonio Trejo 22 października 2015[27]
Necaxa Meksyk Miguel Fuentes 9 listopada 2015[28] Zwolnienie Meksyk Hugo Saucedo 10 listopada 2015[29]

Regularny sezon[edytuj | edytuj kod]

Tabela[edytuj | edytuj kod]

Lp
Drużyna
M
Z
R
P
Bramki
+/–
Pkt
Uwagi
1 Lobos BUAP 15 8 5 2 28 14 +14 29 Wejście do fazy play-offpółfinał
2 Juárez 15 8 5 2 24 14 +10 29 Wejście do fazy play-offćwierćfinał
3 Alebrijes 15 7 4 4 23 19 +4 25
4 Mineros 15 7 3 5 31 22 +9 24
5 Murciélagos 15 7 3 5 23 21 +2 24
6 Atlante 15 6 5 4 20 15 +5 23
7 Cafetaleros 15 7 1 7 20 30 −10 22
8 U de Guadalajara 15 5 6 4 25 16 +9 21
9 Atlético San Luis 15 6 3 6 23 26 −3 21
10 Necaxa 15 6 2 7 24 21 +3 20
11 Tepic 15 4 8 3 22 21 +1 20
12 Celaya 15 5 5 5 16 19 −3 20
13 Venados 15 4 3 8 20 26 −6 15
14 Zacatepec 15 3 4 8 22 31 −9 13
15 Correcaminos UAT 15 3 4 8 14 28 −14 13
16 Cimarrones 15 1 5 9 13 25 −12 8

Źródło: Ascenso MX
Oznaczenia: (M) – tytuł mistrzowski, (A) – awans, (S) – spadek.
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. różnica zdobytych bramek; 3. większa liczba zdobytych bramek.

Miejsca po danych kolejkach[edytuj | edytuj kod]

Drużyna/
Kolejka
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
Lobos BUAP 13 6 5 3 2 1* 1 2 1 1 1 2 1 2 1
Juárez 5 5 10 13 10 6 5 5 2 3 2 1 3 1 2
Alebrijes 6 1 3 1 1 3 3 3 5 5 5 3 2 3 3
Mineros 1 2 7 10 7 5 4 1 3 2 3 4 4 4 4
Murciélagos 7 6 1 4 4 12 8 9 11 12 9 10 8 5 5
Atlante 12 16 15 9 5 4 9 6 7 7 7 7 7 8 6
Cafetaleros 16 14 16* 11* 14* 15* 15* 16* 16* 13* 12* 13 11 10 7
U de Guadalajara 9 12 14* 7* 12* 7* 6 7 4 6 6 6 5 6 8
Atlético San Luis 10 15 11 15 15 14 14 14 10 8 8 11 12 11 9
Necaxa 4 9 4 2 3 2 2 4 6* 4* 4* 5 6 7 10
Tepic 8 11 12 8 13 13* 13 11 12 9 10 8 10 9 11
Celaya 11 8 8 12 9 10 11 12 9 11 11 9 9 12 12
Venados 15 10 9 5 6 8 10 10 13 14 14 14 14 13 13
Zacatepec 3 4 2* 6* 8* 9* 7 8 8 10 13 12 13 14 14
Correcaminos UAT 2 7 6 14 16 16 16 15 15 16 15 15 15 15 15
Cimarrones 14 13 13 16 11 11 12 13 14 15 16 16 16 16 16

Objaśnienia:

  • * – z jednym zaległym spotkaniem

Wyniki[edytuj | edytuj kod]

  • 1. kolejka: 24–25 lipca
  • 2. kolejka: 31 lipca – 1 sierpnia
  • 3. kolejka: 7–8 sierpnia
  • 4. kolejka: 14–15 sierpnia
  • 5. kolejka: 21–22 sierpnia
  • 6. kolejka: 28 sierpnia – 4 września
  • 7. kolejka: 11–12 września
  • 8. kolejka: 18–19 września
  • 9. kolejka: 25–26 września
  • 10. kolejka: 2–3 października
  • 11. kolejka: 16–17 października
  • 12. kolejka: 23–24 października
  • 13. kolejka: 30–31 października
  • 14. kolejka: 6–7 listopada
  • 15. kolejka: 13–14 listopada
Zaległe spotkania:
  • 2. kolejka: 9 października
  • 3. kolejka: 5 września
  • 9. kolejka: 20 października
Gospodarz \ Gość ALE ATL ASL CAF CEL CIM UAT JUA LOB MIN MUR NEC TEP UDG VEN ZAC
Alebrijes 2:3 0:1 1:0 3:2 2:2 1:1 1:1 3:1
Atlante 1:0 1:2 3:2 2:0 2:0 0:0 0:1
Atlético San Luis 1:3 1:0 0:1 2:0 5:1 0:1 2:2 3:1
Cafetaleros 3:0 0:4 0:3 2:1 3:3 1:0 3:2
Celaya 2:1 2:2 0:3 1:0 2:2 3:1 0:1
Cimarrones 3:4 0:0 1:2 1:2 0:0 0:1 1:1
Correcaminos UAT 1:1 3:1 1:1 1:5 0:1 0:2 1:0 2:1
Juárez 1:1 2:0 4:0 0:0 1:0 2:1 1:3 2:1
Lobos BUAP 4:0 0:0 2:1 0:0 3:2 2:1 2:1
Mineros 1:2 1:2 4:0 4:0 2:1 2:2 2:2
Murciélagos 1:0 4:0 1:2 2:0 2:1 1:0 2:1 1:2
Necaxa 3:0 3:0 2:3 1:2 0:3 2:3 1:1
Tepic 1:2 2:2 1:1 1:1 1:3 0:3 3:3 0:0
U de Guadalajara 1:2 0:0 3:1 0:0 7:1 0:0 2:2
Venados 2:2 1:1 0:1 2:4 3:1 0:2 2:1 3:3
Zacatepec 1:2 1:0 3:2 1:3 1:2 1:1 2:5 2:1

Źródło: Ascenso MX
Objaśnienia:
1Drużyna gospodarzy jest wymieniona po lewej stronie tabeli.
Kolory: zielony – zwycięstwo gospodarzy, żółty – remis, różowy – zwycięstwo gości.

Faza play-off[edytuj | edytuj kod]

Drabinka[edytuj | edytuj kod]

  Ćwierćfinały Półfinały Finał
                                       
  3  Alebrijes 2 1 3    
  6  Atlante 0 4 4    
        1  Lobos BUAP 0 3 3  
         Atlante 1 2 3    
     
         Atlante 1 0 1
  2  Juárez 1 1 2            Juárez Simple gold crown.svg 0 3 3
  7  Cafetaleros 1 0 1          
           Juárez 1 1 2    
           Mineros 1 0 1  
  4  Mineros 2 2 4    
  5  Murciélagos 2 0 2  

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

Finał[edytuj | edytuj kod]


 

MISTRZ ASCENSO MX – APERTURA 2015
KWALIFIKACJA DO FINAL DE ASCENSO

Meksyk

JUÁREZ
 1. TYTUŁ

Skład zwycięzcy:

W nawiasie podano (mecze/gole), zaś w przypadku bramkarzy (mecze/przepuszczone gole).

Statystyki[edytuj | edytuj kod]

Najlepsi strzelcy[edytuj | edytuj kod]

Lp Zawodnik Klub Gole
1 Ekwador Carlos Garcés Atlante 11 Gol
2 Brazylia Leandro Carrijó Juárez 10 Gol
Meksyk Othoniel Arce Atlético San Luis
Meksyk Mauricio Romero Venados
Argentyna Juan Cuevas Mineros
6 Paragwaj Gustavo Ramírez Mineros 9 Gol
7 Brazylia Mateus Tepic 8 Gol
8 Meksyk Ismael Valadéz Cafetaleros 7 Gol
9 Meksyk Jahir Barraza Necaxa 6 Gol
Urugwaj Pablo Olivera U de Guadalajara
Ekwador Juan Luis Anangonó U de Guadalajara
6 zawodników 5 Gol
8 zawodników 4 Gol
15 zawodników 3 Gol
33 zawodników 2 Gol
74 zawodników 1 Gol

Źródło: Ascenso MX (hiszp.)

Hat-tricki[edytuj | edytuj kod]

Lp Zawodnik (klub) Spotkanie Wynik Gole Kolejka Data
1. Argentyna Juan Manuel Cavallo (Alebrijes) AlebrijesVenados 3:1 Gol Gol Gol 7. 12 września 2015
2. Ekwador Carlos Garcés (Atlante) AtlanteCimarrones 3:2 Gol Gol Gol 12. 23 października 2015
3. Brazylia Leandro Carrijó (Juárez) JuárezCimarrones 4:0 Gol Gol Gol Gol 14. 7 listopada 2015

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. No renovará contrato Joel Sánchez con el Zacatepec (hiszp.). La Jornada, 2015-04-15. [dostęp 2015-12-08].
  2. Carlos Gutiérrez ya es verde (hiszp.). Vavel, 2015-05-26. [dostęp 2015-12-08].
  3. Pablo Marini deja de ser técnico de Mineros (hiszp.). NTR Zacatecas, 2015-04-15. [dostęp 2015-12-08].
  4. Presentan a Joel Sánchez como DT de Mineros de Zacatecas (hiszp.). NTR Zacatecas, 2015-05-16. [dostęp 2015-12-08].
  5. Wilson Graniolatti es cesado de la dirección técnica de Atlante (hiszp.). Vavel, 2015-04-24. [dostęp 2015-12-08].
  6. Oficial, Eduardo Fentanes el nuevo timonel de Atlante (hiszp.). El Universal, 2015-04-30. [dostęp 2015-12-08].
  7. Estudiantes de Altamira llega a Tapachula (hiszp.). Diario de Chiapas, 2015-05-25. [dostęp 2015-12-08].
  8. Carlos de los Cobos sería el primer entrenador en la historia cafetalera (hiszp.). Vavel, 2015-06-08. [dostęp 2015-12-08].
  9. Alfonso Sosa deja de rugir con Leones Negros (hiszp.). Fox Sports, 2015-05-26. [dostęp 2015-12-08].
  10. Daniel Guzmán, nuevo DT de Leones Negros (hiszp.). La Afición, 2015-06-03. [dostęp 2015-12-08].
  11. Irapuato será ahora Murciélagos FC en la Liga de Ascenso MX (hiszp.). Terra, 2015-06-07. [dostęp 2015-12-08].
  12. Presentan a Lorenzo López Balboa como DT de Murciélagos (hiszp.). Rincón Informativo, 2015-06-19. [dostęp 2015-12-08].
  13. Cesan a Enrique López Zarza del Celaya FC (hiszp.). am, 2015-07-20. [dostęp 2015-08-12].
  14. Celaya presenta a Gustavo Díaz como su nuevo estratega (hiszp.). Vavel, 2015-07-20. [dostęp 2015-12-08].
  15. Camoranesi renuncia a Coras (hiszp.). Televisa Deportes, 2015-08-18. [dostęp 2015-12-08].
  16. González China, técnico interino de Coras (hiszp.). Once Titular, 2015-08-20. [dostęp 2015-12-08].
  17. Echan a Ricardo Cadena de Correcaminos (hiszp.). Once Titular, 2015-08-22. [dostęp 2015-12-08].
  18. Ricardo Chávez tomará el mando, tras la sustitución de Ricardo Cadena (hiszp.). Extremo Fútbol, 2015-08-22. [dostęp 2015-12-08].
  19. Ascenso MX: De los Cobos fue cesado de los Cafetaleros FC (hiszp.). ESPN, 2015-08-23. [dostęp 2015-12-08].
  20. Gabriel Caballero, Nuevo DT de Cafetaleros (hiszp.). El Orbe, 2015-08-30. [dostęp 2015-12-08].
  21. a b Pepe Treviño regresa a Correcaminos (hiszp.). Multimedios, 2015-08-24. [dostęp 2015-12-08].
  22. Cimarrones cesa al 'Negro' Torres (hiszp.). El Imparcial, 2015-09-14. [dostęp 2015-12-08].
  23. Cimarrones destituye al 'Negro' Torres; Javier López toma el equipo (hiszp.). Grada Norte, 2015-09-15. [dostęp 2015-12-08].
  24. Juan Carlos Chávez renuncia a la dirección técnica de los Venados (hiszp.). Diario de Yucatán, 2015-10-02. [dostęp 2015-12-08].
  25. Daniel Rossello será nuevo entrenador interino de los Venados FC (hiszp.). Vavel, 2015-10-05. [dostęp 2015-12-08].
  26. Ricardo Rayas fuera de Alebrijes (hiszp.). Oaxaca Capital, 2015-10-21. [dostęp 2015-12-08].
  27. Marco Trejo toma el timón de Los Alebrijes (hiszp.). Noticias Net, 2015-10-22. [dostęp 2015-12-08].
  28. Miguel Fuentes deja el timón de Necaxa (hiszp.). Vavel, 2015-11-09. [dostęp 2015-12-08].
  29. Hugo Saucedo asume DT del Necaxa (hiszp.). El Heraldo de Aguascalientes, 2015-11-10. [dostęp 2015-12-08].