Asia Bibi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asia Bibi
Asia Norin
Data i miejsce urodzenia 1971
Ittanwali, Pakistan
Miejsce zamieszkania Ittanwali
Narodowość Pakistanka
Wyznanie katolicyzm
Małżeństwo Ašiq Masih
Dzieci 5 dzieci

Asia Bibi, wł. Asia Norin (ur. 1971 w Pakistanie[1]) – pakistańska katoliczka skazana na karę śmierci za bluźnierstwo przeciw islamowi przez sąd w Nankana Sahib w Pendżabie, uniewinniona przez sąd najwyższy w 2018 roku.

Opis sprawy[edytuj | edytuj kod]

Asia Bibi pochodzi ze wsi Ittanwali w Pakistanie. Jest chrześcijanką, żoną Ašiqa Masiha i matką pięciorga dzieci. Wieś Ittanwali była w czerwcu 2009 zamieszkana przez ok. 1500 rodzin, z czego 3 rodziny stanowiły mniejszość chrześcijańską. 14 czerwca 2009 Asia Bibi pracowała w polu ze swoimi muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy[a]. Ze względu na panujący tego dnia upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Niektóre z jej muzułmańskich koleżanek uznały wówczas, że woda ze studni stała się „nieczysta”, ponieważ napiła się z niej chrześcijanka. Koleżanki Asi Bibi dodały, że aby mogła się napić, chrześcijanka musi przejść na islam. W odpowiedzi Asia Bibi wypowiedziała m.in. słowa: „Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?”. Natychmiast po wypowiedzeniu tych słów Asia Bibi została poturbowana i uciekła z miejsca zdarzenia[2]. Według niektórych źródeł rzeczywistym powodem incydentu był spór między Asią Bibi a jedną z jej muzułmańskich sąsiadek o zniszczenie mało wartościowego przedmiotu[1].

Ktokolwiek słowem, ustnie lub pisemnie, bądź przez działanie lub jakiekolwiek aluzje czy insynuacje, bezpośrednio bądź nie, sprofanuje święte imię Proroka Mahometa, będzie skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie
— Art. 295 C Pakistańskiego Kodeksu Karnego[3]

19 czerwca 2009 Asia Bibi wraz ze swoją chrześcijańską koleżanką Józefiną ponownie przybyły na pole w celu kontynuacji przerwanej pięć dni wcześniej pracy. W niedługim czasie zostały otoczone przez grupę agresywnie zachowujących się mężczyzn i kobiet, którzy ciężko pobili Asię Bibi. Tłum zabrał kobietę do wsi do domu miejscowego imama, domagając się jej ukarania[4]. Miejscowi chrześcijanie poinformowali o całym zajściu policję, która interweniowała i przewiozła kobietę na posterunek policji dla jej własnego bezpieczeństwa. Jednak pod wpływem presji tłumu oraz lokalnych duchownych Asia Bibi została aresztowana pod zarzutem bluźnierstwa zgodnie z prawem zawartym w rozdziale 295 C Pakistańskiego Kodeksu Karnego. Pomimo próśb chrześcijan o rezygnację z oskarżenia, urzędnicy podtrzymali swą decyzję, tłumacząc się naciskami ze strony lokalnych przywódców islamskich. Asia Bibi trafiła przed sąd i 7 listopada 2010, po trwającym ponad 16 miesięcy procesie, została jako pierwsza kobieta w Pakistanie skazana na karę śmierci przez powieszenie „za bluźnierstwo przeciw Mahometowi[5]. Na kobietę nałożono również grzywnę w wysokości odpowiadającej dwuipółletnim zarobkom robotnika w Pakistanie[6].

Warunki, w jakich Asia Bibi czeka na wykonanie kary śmierci (bądź ułaskawienie pod naciskiem światowej opinii publicznej), są dramatyczne. Kobieta od początku przebywa w izolatce bez okien, zlewu i WC. Pomieszczenie nie ma również wentylacji, więźniarka cierpi z powodu zaduchu i komarów. Cela jest ciasna, o szerokości wyciągniętych ramion. Niemniej jednak izolatka chroni Asię Bibi przed samosądem środowisk islamistycznych. We wtorki ma możliwość widzenia ze swoim mężem[7][8].

20 lutego 2012 hiszpańskie wydawnictwo LibrosLibres wydało pamiętnik napisany przez Asię Bibi w więzieniu z pomocą francuskiej dziennikarki Anne-Isabelle Tollet. Książka nosi tytuł „Zabierzcie mnie stąd!” (hiszp.: „¡Sacadme de aqui!”) i jest tłumaczeniem francuskiego oryginału pt. „Bluźnierstwo!” (fr. „Blasphème!”). W książce znalazł się również niepublikowany list Asi Bibi do rodziny. W liście uwięziona chrześcijanka żegna się ze swoją rodziną i składa wyznanie wiary[9].

16 października 2014 sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Jej rodzina zapowiedziała kasację do Sądu Najwyższego[10].

22 lipca 2015 miała miejsce rozprawa w Sądzie Najwyższym, który uznał, że podczas rozpraw w sądzie I i II instancji doszło do istotnych nieprawidłowości i na tej podstawie zdecydował o oddaleniu wyroku śmierci i przejął sprawę do swego rozpoznania[11][12].

31 października 2018 sędzia Saqib Nisar unieważnił wyrok sądu w Lahaur, wskutek czego Asia Bibi została uniewinniona od zarzutów[13]. Jednak nie mogła od razu opuścić więzienia, zanim Sąd Najwyższy nie rozpatrzy wniosku o rewizję wyroku[14].

7 listopada 2018 została wypuszczona z więzienia i obecnie się „ukrywa”. Według trzech przedstawicieli pakistańskich służb bezpieczeństwa, na których powoływała się agencja Reutera, Bibi jest w bezpiecznym miejscu odosobnienia ze względu na groźby pod jej adresem. Podano wtedy, iż przewieziono ją najpierw strzeżoną przez wojsko drogą z więzienia na lotnisko w Multan, a stamtąd dalej[15]. Następnie miała odlecieć samolotem w nieznanym kierunku[16].

Władze Pakistanu stanowczo zdementowały informacje podawane przez media, jakoby Asia Bibi opuściła ten kraj. Muhammad Faisal, rzecznik MSZ Pakistanu zapewnił, że znajduje się w bezpiecznym miejscu w Islamabadzie[17]. Agencje Watykańskie podają, że będzie mogła opuścić Pakistan dopiero po rewizji wyroku na jej korzyść[18].

29 stycznia 2019 Sąd Najwyższy Pakistanu odrzucił wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, tym samym podtrzymując rozstrzygnięcie z października roku poprzedniego [19].

Reakcja opinii międzynarodowej[edytuj | edytuj kod]

Spotkanie papieża Franciszka z rodziną (mężem i córką) Asii Bibi w kwietniu 2015[20]

Uwięzienie Asi Bibi oraz wyrok śmierci w jej sprawie poruszyły i zbulwersowały opinię międzynarodową. Od chwili uwięzienia Pakistanki na świecie podejmowano wiele zabiegów dyplomatycznych, jak również rozpoczęto różnorodne akcje zbierania podpisów pod petycjami zmierzającymi do jej uwolnienia. W sprawę zaangażowały się również organizacje broniące praw człowieka.

W 2011 gubernator prowincji Pendżab Salmaan Taseer został zabity przez swego ochroniarza, gdy wezwał do zreformowania prawa związanego z bluźnierstwem i zabiegał o zwolnienie Asi Bibi. W 2012 z tych samych powodów zginął pakistański minister ds. mniejszości Shahbaz Bhatti[21].

10 listopada 2010 wiceprzewodniczący Brytyjsko-Pakistańskiego Stowarzyszenia Chrześcijańskiego (BPSC), Wilson Chowdhry, zapoczątkował akcję zbierania podpisów pod petycją, która m.in. wzywa władze pakistańskie do uwolnienia Asi Bibi. Petycję do początku stycznia 2013 podpisało ponad 5700 osób[22][23]. BPSC zorganizowało również zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów grzywny nałożonej sądownie na Asię Bibi oraz na pomoc jej rodzinie. Wezwało również do pisania listów poparcia bezpośrednio do skazanej[24].

17 listopada 2010 papież Benedykt XVI zaapelował w swoim wystąpieniu o całkowite uwolnienie Asi Bibi oraz wyraził swą „duchową bliskość” z uwięzioną Pakistanką oraz jej rodziną[25].

W lipcu 2011 organizacja „The Voice of the Martyrs” zapoczątkowała akcję zbierania podpisów pod petycją do prezydenta Pakistanu o uwolnienie Asi Bibi. Celem petycji jest zebranie 1 miliona podpisów[26]. W listopadzie 2011 pierwsza transza 400 tys. podpisów została przekazana do ambasady Pakistanu w USA[27][28]. Akcja zbierania podpisów jest wciąż kontynuowana. Do początku października 2017 pod petycją podpisało się ponad 704 tys. ludzi z ponad 200 krajów świata, w tym ponad 93 tys. Polaków[29].

16 listopada 2011 o sprawie Asi Bibi poinformował Parlament Europejski polski eurodeputowany Paweł Kowal. Wystosował również apel w sprawie uwięzionej chrześcijanki, który podpisało kilkudziesięciu europosłów. W swym apelu Paweł Kowal nawoływał m.in. do bardziej zdecydowanego wywierania presji dyplomatycznej w celu obrony prześladowanych chrześcijan[30].

31 maja 2012 Dominika Ćosić, korespondentka tygodnika „Wprost” w Brukseli zapoczątkowała petycję w sprawie Asi Bibi skierowaną do Polskiego Rządu, Sejmu i Senatu oraz polskich posłów do Parlamentu Europejskiego. W swojej petycji dziennikarka apeluje m.in. o bezwarunkowe zwolnienie Asi Bibi z więzienia, złagodzenie prawa o bluźnierstwie w Pakistanie, zgłoszenie do Parlamentu Europejskiego rezolucji broniącej praw mniejszości religijnych w Pakistanie. Celem petycji jest zebranie 1 mln podpisów. Do początku października 2017 petycję podpisało 790 osób[31].

8 marca 2012 z inicjatywy Anne-Isabelle Tollet, współautorki książki „Bluźnierstwo”, została utworzona petycja skierowana do prezydenta Pakistanu Asifa Aliego Zardariego oraz do sekretarza generalnego ONZ Ban Ki-moona. Oprócz przedstawienia sytuacji Asi Bibi oraz prośby o jej uwolnienie petycja wskazuje również na inne ofiary ustawy o bluźnierstwie. Jako główną grupę ofiar wymienia muzułmanów. Petycja wzywa również do mobilizacji społeczności międzynarodowej do kampanii w celu nakłonienia władz w Pakistanie do respektowania praw człowieka. Do początku stycznia 2013 petycję podpisało ponad 1900 osób[32].

23 marca 2012 Mariacarmela Ribecco opublikowała petycję skierowaną do ambasadora Pakistanu we Włoszech Tehminy Janjuy. Autorka petycji wzywa do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Asi Norin (Asi Bibi) oraz do zrewidowania prawa o bluźnierstwie. Planowany termin dostarczenia petycji do ambasady upłynął 16 kwietnia 2012.

25 maja 2016 poseł do Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani wystąpił z inicjatywą wystosowania pisemnego oświadczenia Parlamentu w sprawie Asii Bibi, które – jeśli zostanie podpisane przez przynajmniej 376 posłów – trafi do wysokiego przedstawiciela Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, Federici Mogherini, od której oczekiwane będzie działanie w sprawie Asii Bibi oraz wolności religijnej w Pakistanie. Termin na podpisanie dokumentu minął 25 sierpnia 2016[33][34].

6 listopada 2018 CitizenGo umieściła na swojej stronie petycję do Premiera Pakistanu o umożliwienie Asi Bibi opuszczenia tego kraju oraz zagwarantowanie jej bezpieczeństwa[35]. 7 listopada 2018 na stronie prowadzonej przez Instytut ks. Piotra Skargi ukazała się petycja do Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej o przyznanie azylu politycznego Asi Bibi[36].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Eine Ziege, ein Streit und ein Todesurteil (niem.). spiegel.de. [dostęp 2012-03-12].
 2. Bluźnierstwo. W: Asia Bibi: Bluźnierstwo. Anne-Isabelle Tollet. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2012, s. 31-37. ISBN 978-83-01-17112-4. (pol.)
 3. Justyna Tomaszewska: Długie lata w celi śmierci. Walka o Asię Bibi. Interia Fakty, 2015-06-20. [dostęp 2016-03-12].
 4. Nie widziałam już gwiazd. W: Asia Bibi: Bluźnierstwo. Anne-Isabelle Tollet. Warszawa: PWN, 2012, s. 51-55. ISBN 978-83-01-17112-4. (pol.)
 5. Asia Bibi czeka na ratunek. religia.tv. [dostęp 2012-03-12].
 6. Asia Bibi, Pakistan. gpch.pl. [dostęp 2012-03-15].
 7. New book tells Asia Bibi's story from prison (ang.). catholicnewsagency.com. [dostęp 2012-03-16].
 8. Wprost z celi śmierci Asi Bibi. wiara.pl. [dostęp 2012-03-16].
 9. Asia Bibi wstrząsający list z celi śmierci. papiez.wiara.pl. [dostęp 2012-07-06].
 10. Polacy organizują międzynarodową akcję w sprawie Asi Bibi
 11. Nowa nadzieja dla Asii Bibi. Sąd Najwyższy unieważnił wyrok śmierci. wPolityce.pl, 2015-07-22.
 12. bk, IAR: Wstrzymano egzekucję chrześcijanki oskarżonej o bluźnierstwo. PolskieRadio.pl, 2015-07-22.
 13. Instytut Gość Media, Asia Bibi uniewinniona!, „www.gosc.pl”, 31 października 2018 [dostęp 2018-10-31].
 14. Prawnik Asii Bibi opuścił Pakistan w obawie o swoje życie www.tvp.info [dostęp 2018-11-03]
 15. Skazana na śmierć chrześcijanka Asia Bibi opuściła pakistańskie więzienie [dostęp 2018-11-08] (pol.).
 16. Pakistan: Asia Bibi wypuszczona na wolność [dostęp 2018-11-08] (pol.).
 17. Aktualizacja: Asia Bibi jednak nie opuściła Pakistanu, „Aleteia Polska”, 7 listopada 2018 [dostęp 2018-11-08] (pol.).
 18. Asia Bibi opuści Pakistan dopiero po rewizji wyroku - Vatican News, 8 listopada 2018 [dostęp 2018-11-08] (pol.).
 19. SN w Pakistanie odrzucił apelację od uniewinnienia Asii Bibi. Po 9 latach chrześcijanka jest wolna, SN podtrzymał ułaskawienie Asi Bibi. Może opuścić Pakistan
 20. Rodzina Asii Bibi spotkała się z papieżem (pol.). WPolityce.pl, 2015-04-15. [dostęp 2015-04-30].
 21. Militants say killed Pakistani minister for blasphemy (ang.). reuters.com. [dostęp 2012-03-14].
 22. Freedom for Asia Bibi (ang.). petitionbuzz.com. [dostęp 2012-04-06].
 23. 21.07.2011 Pakistan: PKWP wspiera protesty przeciwko prawo o bluźnierstwie w Pakistanie. pkwp.org, 2011-07-21. [dostęp 2012-04-06].
 24. Update on case of Asia Bibi (ang.). britishpakistanichristian.blogspot.com, 2010-11-16. [dostęp 2012-04-06].
 25. Pope appeals for „full freedom for Asia Bibi” (ang.). asianews.it. [dostęp 2012-03-14].
 26. Asia Bibi: A Call for Mercy Campaign (ang.). persecution.com, 2011-07-28. [dostęp 2012-04-08].
 27. Washington, DC: Petitions Delivered (ang.). persecution.com, 2011-11-17. [dostęp 2012-04-08].
 28. Pakistan: Asia Bibi już ponad 900 dni w więzieniu. gpch.pl, 2011-12-16. [dostęp 2012-04-08].
 29. Help Free Asia Bibi Now (ang.). callformercy.com. [dostęp 2017-10-08].
 30. Parlament Europejski broni Asi Bibi (pol.). prawy.pl, 2011-11-16. [dostęp 2012-07-06].
 31. Petycja w sprawie uwolnienia Asii (Noreen) Bibi (pol.). activism.com. [dostęp 2017-10-08].
 32. Pétition Libérez Asia Bibi /Free Asia Bibi (fr.). petitionpublique.fr, 2012-03-08. [dostęp 2012-11-22].
 33. Una nuova via per salvare Asia Bibi (wł.)
 34. Wolność dla Asii Bibi. Petycja do Posłów do Parlamentu Europejskiego (pol.)
 35. CitizenGO, Asia Bibi musi wyjechać z Pakistanu!, „CitizenGO”, 6 listopada 2018 [dostęp 2018-11-07] (pol.).
 36. Instytut ks. Piotra Skargi, Azyl dla Asi Bibi!, 7 listopada 2018 [dostęp 2018-11-07] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]