Asteriks i Kleopatra

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Asteriks i Kleopatra
Astérix et Cléopâtre
Autor René Goscinny, Albert Uderzo
Typ utworu powieść graficzna
Wydanie oryginalne
Język francuski
Data wydania 1968

Asteriks i Kleopatra (ang. Asterix and Cleopatra, fr. Astérix et Cléopâtre, 1965) – francuski komiks autorstwa René Goscinnego i Alberta Uderzo, szósty z serii o przygodach Asteriksa, Obeliksa i Panoramiksa, Galów. Jest to jeden z najbardziej znanych komiksów z tej serii, doczekał się dwóch ekranizacji: animowanego Asterix i Kleopatra z 1968 roku i aktorskiego Asterix i Obelix: Misja Kleopatra z 2002 roku, gdzie w rolę Asteriksa wcielił się Christian Clavier a Obeliksa Gérard Depardieu.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Jest rok 54 przed narodzeniem Chrystusa. Pod jarzmem Rzymu znajduje się Egipt rządzony przez piękną Kleopatrę oraz niemal cała Galia, z wyjątkiem jednej wioski zamieszkanej przez Asteriksa, Obeliksa i Panoramiksa, druida który sporządza magiczny napój, który daje temu kto go wypije na jakieś 10 minut niezwykłą siłę.

Tymczasem w Egipcie Kleopatra ma dość szydzenia Juliusza Cezara który uważa że potęga Egiptu na zawsze przeminęła i musi się on ugiąć przed potęgą Rzymu. Kleopatra zawiera z Cezarem zakład: wybuduje mu w przeciągu trzech miesięcy wspaniały pałac a jeśli dotrzyma terminu, Cezar przyzna że naród Egiptu wciąż jest potężny. Budowę pałacu Królowa zleca skromnemu budowniczemu - Numerobisowi. Jeżeli dotrzyma on terminu zostanie obsypany złotem, jeśli nie - zostanie rzucony krokodylom na pożarcie.

Zrozpaczony Numerobis uważając że zbudowanie pałacu w trzy miesiące nie jest możliwe wyrusza do Galii (trafiając w sam środek śnieżnej zimy) żeby zwrócić się o pomoc do Panoramiksa. Ten zgadza się wyruszyć wraz z nim do Egiptu niczego jednak nie obiecując. Wraz z nimi wyruszają Asterix, Obelix i ich pies - Idefix. Dopiero na miejscu Panoramiks postanawia podać budowniczym magiczny napój aby szybciej pracowali. Efekt przekracza najśmielsze oczekiwania. Numerobis jest zachwycony i wszystko wydaje się iść w jak najlepszym kierunku, jednak pojawiają się problemy, a konkretnie zazdrosny nadworny budowniczy Kleopatry który jest wściekły że to nie jemu powierzono budowę pałacu a także Cezar który nie chcąc stracić twarzy posuwa się do oszustwa...

Różnice między komiksem a ekranizacjami[edytuj | edytuj kod]

Jako że film z 1968 roku wyreżyserowali sami Goscinny i Uderzo był on bardzo wierny komiksowemu pierwowzorowi. Rozszerzono nieco wątek piratów których Galowie wraz z Numerobisem płynący do Egiptu napotkali na swojej drodze, dodano humorystyczną postać ulubionego lwa Kleopatry który jest zły że Numerobis ma przypaść na pożarcie krokodylom a nie jemu, oraz usunięto scenę w której Numerobis godzi się z Amontolisem.