Atak na obóz rzymski w Bonn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak na obóz rzymski w Bonn
Powstanie Batawów (lata 69–70)
Czas 70 rok
Miejsce rejon dzisiejszego Bonn
Terytorium Germania Inferior
Wynik zakończony sukcesem atak germański
Strony konfliktu
Rzymianie Batawowie
Dowódcy
generał Kwintus Cerialis Gajusz Juliusz Cywilis
brak współrzędnych

Atak na obóz rzymski w Bonn – incydent zbrojny w czasie powstania Batawów, który miał miejsce w roku 70.

Po pokonaniu Juliusza Cywilisa w Vadzie generał Kwintus Cerialis skierował się ze swoimi siłami do Bonn, gdzie zarządził parę dni odpoczynku. Kwaterę Cerialisa stanowił jeden z wyciągniętych na brzeg okrętów germańskich, służących do patrolowania Renu.

Nocą obóz stał się celem ataku Germanów, którzy na małych łódkach niezauważalnie przeprawili się na drugi brzeg rzeki. Po zabiciu śpiących wartowników napastnicy po cichu wtargnęli do obozu. Tutaj przecięli linki w kilku większych namiotach, powodując ich zawalenie na przebywających wewnątrz śpiących legionistów. Następnie, używając mieczy, Germanie przebijali płótna, zadając straty Rzymianom. Równocześnie druga grupa Germanów zaatakowała okręty na brzegu w tym kwaterę Cerialisa. Generała nie było wewnątrz, gdyż w tym samym czasie spędzał noc u jednej z germańskich kobiet. Wykorzystując panikę, jaka zapanowała w obozie, Germanie wycofali się, zabierając ze sobą kilka okrętów.

Sukces Cywilisa okazał się ostatnim jego zwycięskim starciem w powstaniu. Kilka tygodni później Cerialis z Cywilisem zawarli na specjalnie ku temu wybudowanym moście na Renie umowę. Pod gwarancją zachowania życia Cywilis zgodził się na kapitulację. Prawdopodobnie resztę życia spędził w areszcie domowym w Rawennie. Batawowie zachowali zwolnienie od podatków w zamian dostarczając Rzymianom pomocnicze oddziały do fortów w Brytanii oraz nad Dunajem.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Dando-Collins S., Machina do zabijania. XIV legion Nerona, Warszawa 2008, s. 292–295. ​ISBN 978-83-11-11255-1​.