Atak nazistów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Atak nazistów
The Nazis Strike
Gatunek propagandowy
Rok produkcji 1943
Data premiery Stany Zjednoczone 4 maja 1943
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 41 min
Reżyseria Frank Capra
Anatole Litvak
Scenariusz Julius Epstein
Philip Epstein
Zdjęcia Robert Flaherty
Montaż William Hornbeck
Produkcja Biuro Informacji Wojennej
Budżet 54 728 dolarów
Poprzednik Preludium wojny (1942)
Kontynuacja Dziel i zwyciężaj (1943)

Atak nazistów (ang. The Nazis Strike) – drugi z siedmiu amerykańskich filmów propagandowych powstałych w ramach serii Dlaczego walczymy w reżyserii Franka Capry.

Film przedstawia działania dyplomatyczne i militarne III Rzeszy, które doprowadziły do zerwania pokoju i międzynarodowego konfliktu. Niemcy są w nim przedstawieni jako nacja, której agresywne ambicje rozpoczęły się w czasach Bismarcka w 1863 roku, a naziści są jej spadkobiercami.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Film rozpoczyna się przedstawieniem Niemców jako nacji, która posiada wrodzoną „miłość do podbojów”, gdyż tę cechę ujawniał już Bismarck i Wilhelm II. Z kolei Adolf Hitler, ze swoim planem „przekształcenia świata” poprzez szerzenie narodowego socjalizmu, ma być ich kontynuatorem. Przypominając XII-wieczne najazdy Czyngis-chana, film definiuje strategię Hitlera w warunkach geopolitycznych i sugeruje, że jego ostatecznym celem jest podbój Europy, Azji oraz Afryki. Wspomniana jest również długofalowa praktyka „zmiękczania”, polegająca m.in. na wzbudzaniu pro niemieckich sympatii u Amerykanów niemieckiego pochodzenia. W dalszej części film pokazuje łamanie przez Hitlera traktatów pokojowych, wkroczenie wojska do zdemilitaryzowanej Nadrenii, anszlus Austrii, zajęcie Sudetów oraz atak na Polskę. Wspomniana jest także hitlerowska polityka dotycząca jeńców wojennych i ludzi spoza tzw. „rasy panów”[1].

Film kończy się cytatem George’a C. Marshalla i literą „V” symbolizującą zwycięstwo[2].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Prace na scenariuszem rozpoczęto 1 kwietnia 1942 roku. Na początku stycznia 1943 roku został on zaakceptowany przez Biuro Informacji Wojennej, a jego budżet ustalono na 54 728 dolarów. W czasie produkcji wykorzystano amerykańskie kroniki filmowe oraz niemieckie materiały znajdujące się w zbiorach Biura informacji wojskowej. Wiosną 1943 roku Charles Boyer nagrał komentarz do francuskojęzycznej wersji filmu[2].

Premiera odbyła się 4 maja 1943 roku w Cinema Lodge of B'nai B'rith w Nowym Jorku[2].

W 2000 roku Biblioteka Kongresu wpisała film do National Film Registry[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Nazis Strike Full Synopsis (ang.). tcm.com. [dostęp 2015-09-03].
  2. a b c The Nazis Strike Notes (ang.). tcm.com. [dostęp 2015-09-03].
  3. The Nazis Strike – Trivia (ang.). imdb.com. [dostęp 2015-09-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]