Venados FC

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Atlético Yucatán)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Venados
Pełna nazwa Venados Fútbol Club
Przydomek Venados (Jelenie)
Barwy zielono-brązowe
Data założenia 2003
Liga Liga de Ascenso
Państwo  Meksyk
Adres Av. Camelinas 3537,
Mérida, Jukatan
Stadion Estadio Carlos Iturralde
Prezes Meksyk Arturo Millet
Trener Meksyk Marcelo Michel Leaño
Stroje
domowe
Stroje
wyjazdowe

Venados Fútbol Clubmeksykański klub piłkarski z siedzibą w mieście Mérida, w stanie Jukatan. Obecnie gra w Liga de Ascenso (II szczebel rozgrywek). Swoje domowe mecze rozgrywa na obiekcie Estadio Carlos Iturralde, mogącym pomieścić ponad 21 tysięcy widzów.

Do 2015 roku nosił nazwę Mérida FC.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Méridy w 2008 roku.

Klub Mérida został założony w 2003 roku przez braci Arturo i Mauricio Millet Reyes, na licencji drużyny Nacional de Tijuana, jako kontynuator tradycji ekipy Atlético Yucatán.

Po sezonie 2004/2005 bracia Millet ogłosili fuzję z zespołem CD Irapuato ze względu na problemy ekonomiczne, takie jak słaba frekwencja podczas meczów i małe wsparcie od lokalnych władz. Jednocześnie stworzyli nową drużyną pod nazwą Mérida, występującą w lokalnej lidze stanu Jukatan, jak również otworzyli piłkarską szkółkę w Argentynie. Status profesjonalny klub Mérida uzyskał ponownie w sezonie 2006/2007, kiedy to przystąpił do rozgrywek czwartoligowych. Rok później rywalizował już w trzeciej lidze.

W czerwcu 2008 Arturo Millet zakomunikował, iż zespół Méridy będzie grał w drugiej lidze meksykańskiej, jednak już pod szyldem klubu filialnego pierwszoligowego Monarcas Morelia. Swoją decyzję argumentował chęcią utrzymania przez dłuższy czas drużyny piłkarskiej w mieście Mérida. Otrzymał także gwarancję, iż w przypadku awansu do meksykańskiej Primera División klub będzie mógł rozgrywać mecze w Méridzie. Od tamtego czasu większość składu drużyny stanowili młodzi gracze, niemieszczący się w pierwszej drużynie Morelii. W listopadzie 2008 zespół otrzymał odpowiedni certyfikat od Meksykańskiego Związku Piłki Nożnej, pozwalający na ewentualną grę w najwyższej klasie rozgrywkowej.

W sezonie Clausura 2009 Mérida pokonała w dwumeczu finałowym fazy play–off Tijuanę łącznym wynikiem 1:0 (0:0, 1:0), zdobywając mistrzostwo drugiej ligi. Nie zagwarantowało to jednak klubowi awansu do Primera División, gdyż decydujący dwumecz musiał on rozegrać z mistrzem fazy Apertura 2008, Querétaro. Zespół Méridy ostatecznie zremisował 2:2 (1:2, 1:0), jednak okazał się gorszy w serii rzutów karnych i do najwyższej klasy rozgrywkowej awansowało Querétaro.

W grudniu 2010 bracia Millet oznajmili, że od rozgrywek Clausura 2011 klub będzie pełnił funkcję rezerw pierwszoligowego Atlante FC. W czerwcu 2012 sponsorem Méridy został Pablo Zabaleta, reprezentant Argentyny i mistrz Anglii z Manchesterem City[1].

Aktualny skład[edytuj | edytuj kod]

Stan na 1 września 2016.

Nr Poz. Piłkarz
1 BR Meksyk Alan Alfredo López
2 OB Meksyk Bryan Colula
3 OB Meksyk Pedro Antonio Terán
4 OB Meksyk Rodrigo Íñigo (kapitan)
5 OB Meksyk Rodrigo Armando González
6 PO Meksyk Emanuel Guzmán
7 PO Meksyk Eduardo Fernández
9 NA Meksyk Freddy Jesús Martín
10 PO Argentyna Luis Alberto Acuña
11 PO Argentyna Leandro Navarro
Nr Poz. Piłkarz
12 BR Argentyna Luis Ojeda
13 OB Meksyk Héctor Acosta
17 PO Meksyk Saúl Villalobos
18 NA Meksyk Ulices Geovanni Briceño
20 PO Meksyk Sergio Rodríguez
21 PO Meksyk Juan José Calderón
22 OB Meksyk Aldair Basto
23 NA Urugwaj Sebastián Ribas
25 BR Meksyk Andrés Guillermo Gudiño
31 PO Meksyk Vladimir Jesús Suárez

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]