Atlantis (Gwiezdne wrota)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atlantis (Atlantyda) - fikcyjny statek-miasto występujący w serialu sci-fi Stargate: Atlantis. Został wybudowany przez potężną rasę obcych, zwanych Pradawnymi. Miasto zlokalizowane było w galaktyce Pegaza. Atlantis był bazą operacyjną dla członków ekspedycji, skąd odwiedzali oni inne planety korzystając z systemu Gwiezdnych Wrót.

Opis miasta[edytuj | edytuj kod]

Atlantyda jest skarbnicą wiedzy oraz technologii Pradawnych i prawdopodobnie miała służyć jako centrum cywilizacji. Statek-miasto składa się z sześciu podłużnych podstaw połączonych z centralną, na której znajdują się budynki takie jak laboratoria, hangary i inne pomieszczenia. Główną częścią miasta jest wieża, w której znajduje się sterownia oraz tytułowe wrota, które jako jedyne w galaktyce Pegaza mogą nawiązać połączenie z Ziemią. Miasto zasilane jest przez trzy ZPM (Zero Point Module), jednak na funkcjonowanie drzwi i oświetlenia wystarczają zwykłe reaktory naquadah. Na pokładzie znajdowało się kilkadziesiąt małych statków transportowych. Wiele z tych statów zostało zniszczonych podczas oblężeń Atlantis przez Widma. Zanurzenie Atlantydy było możliwe dzięki posiadaniu przez miasto potężnej przesłony energetycznej. Osłona może być także zasilana energią wyładowań atmosferycznych.

Historia[edytuj | edytuj kod]

10 milionów lat temu miasto wyruszyło w podróż z Ziemi do galaktyki Pegaza, by tam rozwijać życie. U celu Pradawni napotkali owada, który zaczął pożywiać się ludźmi. W wyniku zmieszania genów owada i człowieka, powstały istoty zwane Widmami. Pradawni toczyli z nimi wojnę przez wiele tysiącleci. Po długim oblężeniu Atlantydy przez Widma, miasto zostało zanurzone w oceanie, a mieszkańcy uciekli przez wrota na Ziemię. Członkowie SG-1 odkryli tajemniczą tabliczkę z informacją o mieście Pradawnych i bronią, która może zniszczyć armię Anubisa znajdującą się w tym mieście. Położenie miasta poznano dzięki badaniom nad placówką Pradawnych na Antarktydzie.

Postacie z Atlantis[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: John Sheppard.
 • Ronon Dex – postać grana przez Jasona Momoa. Urodzony w galaktyce Pegaza, walczył w obronie jednej z jej planet przed atakiem Widm. Został pojmany, torturowany, zaimplantowany i w końcu wypuszczony, aby ku uciesze Widm uciekać przed pościgiem. Ronan uciekał przed tropiącymi go Widmami od siedmiu lat. W chwili poznania członków ekspedycji Atlantis, jego życie zmieniło się bezpowrotnie. Teraz współpracuje z drużyną Atlantis, stanowiąc niezwykle udany dodatek do grupy, której celem jest eksploracja galaktyki i szukanie potencjalnych sprzymierzeńców, omijanie ewentualnych niebezpieczeństw, a w szczególności ataki na Widma.
 • Rodney McKay- grana przez Davida Hewletta. Pochodzący z Kanady astrofizyk, naukowiec i specjalista od technologii Pradawnych.
 Osobny artykuł: Rodney McKay.
 • Teyla Emmagan – postać grana przez Rachel Luttrell. Córka Tagana - przywódcy Atozjan, po którym przejęła rolę. Uczestniczyła w wielu negocjacjach handlowych z mieszkańcami innych planet. Ostrożna w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi. Mimo to natychmiastowo zaufała Sheppardowi. W wyniku wizyty ekipy Atlantis, Widma zaatakowali jej planetę. Ona i jej ludzie znaleźli schronienie na Atlantis. Teyla jest silnym i zwinnym wojownikiem. Gdy jej ludzie chcieli opuścić miasto, ona pozostała w drużynie, która odwiedza kolejne planety będące źródłem cennych informacji. Utrzymała ona w tajemnicy nie do końca dyplomatyczne spotkanie Shepparda z przedstawicielem jednej z planet. Przodkowie Teylay byli poddawani eksperymentom przeprowadzonych przez Widma, w wyniku których mieli oni zdolność rozmowy telepatycznej z nimi samymi. Stwarza on jednak niebezpieczeństwo, ponieważ podczas podsłuchiwania Widm ciało Teyli może zostać przejęte.
 • Carson Beckett – postać grana przez Paula McGilliona. Szef medyczny ziemskiej ekspedycji Atlantis. Pochodzi ze Szkocji, odkrył w placówce na Antarktydzie u niewielkiej części populacji ludzi na ziemi gen pozwalający na posługiwanie się technologią Pradawnych. On sam ten gen posiada, jednak boi się posługiwać ich technologią. Podczas badań na Antarktydzie przypadkowo wystrzelił dronę Starożytnych w helikopter z O’Neillem na pokładzie. Stworzył serum pozwalające każdej osobie operować technologią Pradawnych. Niejednokrotnie jego wiedza pomogła rozwiązać problem. Pomagał w badaniach, których celem było stworzenie substancji uodparniającej ludzi na siły wysysające Widm. W odcinku Sunday ginie na skutek eksplozji.
 • Steven Caldwell– postać grana przez Mitch Pileggi. Dowódca BC304: Dedal, który pomaga Atlantis w galaktyce Pegaza. Siły Powietrzne typowały go do przejęcia dowództwa nad Atlantis, jednak twarde stanowisko dr. Weira spowodowało, że plany te nie zostały zrealizowane.
 • Aiden Ford – postać z serialu grana przez Rainbow Sun Francksa. Członek drużyny Sheppard'a. Młody, posiadający doświadczenie w podróżach przez wrota. Stacjonował w bazie na Antarktydzie. Posiada zabawny charakter, oddany dowódcy; zachowuje zimną krew, gdy jest taka potrzeba. Specjalista od taktyki i broni.
  W czasie obrony Atlantydy przed atakiem Widm wpadł do oceanu[a]. W tym czasie wojownik Widm próbował wyssać z niego energie życiowe, lecz na skutek wybuchu obydwaj wpadają do oceanu. Po bitwie okazuje się, że obcy wstrzyknął porucznikowi cały zapas enzymu, który miał utrzymać go przy życiu w czasie żerowania. Ford otrzymuje niezwykłą siłę, lecz enzym powoduje niestabilność emocjonalną, przez co Aiden ostatecznie ucieka z Atlantydy skoczkiem.
 • Dr Jennifer Keller – postać grana przez Jewel Staite. Jennifer pojawiła się w trzecim sezonie jako postać epizodyczna. W piątym sezonie jest jedną z głównych bohaterów. Dr Keller jest genialnym, młodym naukowcem oraz członkiem Ekspedycji od 2007 roku. Po śmierci dr. Becketta jest tam głównym lekarzem. Początkowo nieśmiała, ale okazała się bardzo odważna.
 • Radek Zelenka - postać grana przez Davida Nykla. Radek jest naukowcem pochodzącym z Czech i członkiem Ekspedycji z Ziemi do starożytnego miasta Atlantyda w galaktyce Pegaza. Jego wiedza na temat starożytnej techniki dorównuje wiedzy Rodneya, z którym rywalizuje. Zelenka według pierwszych rozmyślań miał wystąpić tylko w sezonie 1, w odcinku „38 minut”. Jednak został i grał konkurencję dla doktora McKaya.
  Od początku Stargate: Atlantis producenci szukali aktorów do gry nie-amerykanów, do przedstawienia współpracy między różnymi narodami i innych grup ludzi w obcym środowisku.
  Zelenka został ponownie „wprowadzony” w połowie sezonu 1., w finale „The Storm”. Gdy płk Samantha Carter(Amanda Tapping) zastępuje dr Elizabeth Weir (Torri Higginson) w dowództwie nad Atlantydą, naciskała na współpracę Zelenki z McKay'em.
 • Evan Lorne - postać grana przez Kavana Smitha. Lorne to major Sił Powietrznych USA. Uczestnik wielu misji, często jako dowódca własnego oddziału. Posiada gen umożliwiający posługiwanie się technologią Pradawnych. Jego hobby to malarstwo.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Odcinek „The Siege” - przełom sezonów I i II.