Augustyn (Anisimow)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Augustyn
Anatolij Anisimow
Biskup gorodiecki i wietłuski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data urodzenia 14 stycznia 1945
Biskup gorodiecki i wietłuski
Okres sprawowania od 2012
Wyznanie prawosławne
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Inkardynacja Eparchia gorodiecka
Śluby zakonne 5 września 1993
Diakonat 22 maja 1990
Prezbiterat 2 sierpnia 1990
Nominacja biskupia 15 marca 2012
Chirotonia biskupia 8 kwietnia 2012
Sukcesja apostolska
Data konsekracji 8 kwietnia 2012
Miejscowość Moskwa
Miejsce Sobór Chrystusa Zbawiciela
Konsekrator Cyryl
Współkonsekratorzy Juwenaliusz (Pojarkow), Jerzy (Daniłow), Dymitr (Drazdou), Teofilakt (Moisiejew), Arystarch (Smirnow), Sergiusz (Czaszyn)

Augustyn, imię świeckie Anatolij Iwanowicz Anisimow (ur. 14 stycznia 1945) – rosyjski biskup prawosławny.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1977 ukończył w Moskwie studia prawnicze; pracował w zawodzie przez dziesięć lat, był w tym okresie żonaty. Od 1987 do 1991, bez składania ślubów mniszych, pracował w ławrze Troicko-Siergijewskiej, jako ekonom. W 1990 arcybiskup iwanowo-wozniesieński i kineszemski Ambroży wyświęcił go kolejno na diakona (22 maja) i kapłana (2 sierpnia). W 1991 został proboszczem parafii Kazańskiej Ikony Matki Bożej w Iwanowie. Od 1993 do 2007 służył w soborze Przemienienia Pańskiego w Iwanowie. Wykładał w miejscowym seminarium duchownym teologię zasadniczą, teologię dogmatyczną, prawo kanoniczne i misjologię. Pracował również w Prawosławnym Instytucie Teologicznym w Iwanowie jako wykładowca teologii zasadniczej. W latach 1995–2002 wykładał misjologię na kursach dla katechetów w Niżnym Nowogrodzie. Wykładał także na uniwersytecie w Iwanowie, na wydziale historycznym, przedmiot Fenomenologia religii.

5 września 1993 złożył przed arcybiskupem iwanowo-wozniesieńskim Ambroży wieczyste śluby mnisze, przyjmują imię Augustyn na cześć św. Augustyna z Hippony. W 1995 otrzymał godność igumena. W 2001 ukończył seminarium duchowne w Moskwie. Od 2007 zasiadał w komisji ds. kanonizacji przy eparchii iwanowo-wozniesieńskiej. Rok później za zgodą biskupa iwanowo-wozniesieńskiego i kineszemskiego Józefa przeszedł w jurysdykcję eparchii niżnonowogrodzkiej i arzamaskiej i w jej ramach podjął odbudowę monasteru św. Teodora w Gorodcu, którego przełożonym został w 2009.

15 marca 2012 Święty Synod Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego nominował go na biskupa gorodieckiego i wietłuskiego, pierwszego ordynariusza nowo powołanej eparchii. W związku z tą nominacją otrzymał trzy dni później godność archimandryty. Jego chirotonia biskupia odbyła się 8 kwietnia 2012 w soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie z udziałem konsekratorów: patriarchy moskiewskiego i całej Rusi Cyryla, metropolitów krutickiego i kołomieńskiego Juwenaliusza, niżnonowogrodzkiego i arzamaskiego Jerzego, arcybiskupa witebskiego i orszańskiego Dymitra, biskupów dmitrowskiego Teofilakta, kemerowskiego i nowokuźnieckiego Arystarcha oraz sołniecznogorskiego Sergiusza[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]