Autobusy w Kaliszu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Autobusy w Kaliszu[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Kaliskie Linie Autobusowe.

W dwudziestoleciu międzywojennym linie autobusowe łączyły Śródmieście i dworzec kolejowy. Podobnie jak przed I wojną światową plan budowy tramwaju elektrycznego w mieście nie został zrealizowany[1].

Po zakończeniu II wojny światowej komunikację miejską uruchomiono ponownie 29 maja 1945. W 1957 Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne obsługiwało 11 linii autobusowych[2], w 1980 Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej obsługiwało 29 linii, w 1992 Miejski Zakład Komunikacyjny obsługiwał 32 linie, w tym dwie nocne (101, 102).

W 1994 Miejski Zakład Komunikacyjny przekształcono w Kaliskie Linie Autobusowe.

Obecnie w mieście i na obszarze zespołu miejskiego Kaliskie Linie Autobusowe obsługują 25 linii[3], w tym linie podmiejskie do Nowych Skalmierzyc, Opatówka i Ostrowa Wielkopolskiego (linię przyspieszoną M obsługuje MZK Ostrów Wlkp.) oraz jedną linię nocną (linia numer 10). W marcu 2009 Pleszewskie Linie Autobusowe uruchomiły linię A łączącą Kalisz i Pleszew[4].


Linie autobusowe[edytuj | edytuj kod]

Linie stałe[edytuj | edytuj kod]

Numer linii Trasa
1
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Łódzka – Lubelska – Leśna
  • Leśna – Lubelska – Łódzka – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
1A
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Łódzka – Zduny – Opatówek
  • Opatówek – Zduny – Łódzka – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
1B
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Łódzka – Zduny – Tłokinia Kościelna – Rożdżały – Tłokinia Kościelna – Tłokinia WielkaOpatówek
  • OpatówekTłokinia Wielka – Tłokinia Kościelna – Rożdżały – Tłokinia Kościelna – Zduny – Łódzka – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
2
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Śródmiejska – Sukiennicza – 3 Maja – Chopina – Kopernika – Poznańska – Kampus PWSZ
  • Kampus PWSZ – Poznańska – Aleja Wojska Polskiego – 3 Maja – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
3A
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Częstochowska – Księżnej Jolanty – Pokrzywnicka – Szałe
  • Szałe – Pokrzywnicka – Księżnej Jolanty – Częstochowska – Sukiennicza – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
3B
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Częstochowska – Księżnej Jolanty – Starożytna – Borek – Wolica Szpital/Chełmce
  • Chełmce/Wolica Szpital – Borek – Starożytna – Księżnej Jolanty – Częstochowska – Sukiennicza – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
3C
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Nowy Świat – Częstochowska – Rzymska – Romańska
  • Romańska – Rzymska – Częstochowska – Nowy Świat – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
3D
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Częstochowska – Rzymska – Chotów – Gostyczyna – Żydów – Rzymska – Częstochowska – Sukiennicza – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
5
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Stanczukowskiego – Korczak – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Pucka
  • Pucka – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Poznańska – Korczak – Stanczukowskiego – Podmiejska – Wyszyńskiego
6
  • Elektryczna – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Stanczukowskiego – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska – Borkowska – Długa – Borkowska – Skarszewska – Sikorskiego – Warszawska – Pólko
  • Pólko – Warszawska – Sikorskiego – Skarszewska – Borkowska – Długa – Borkowska – Skarszewska – Toruńska – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Poznańska – Stanczukowskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Polna – Budowlanych – Częstochowska – Elektryczna
7
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Częstochowska – Szlak Bursztynowy – Spółdzielcza – Tatrzańska – Świętokrzyska – Budowlanych – Częstochowska – Rzymska – Romańska
  • Romańska – Rzymska – Częstochowska – Budowlanych – Świętokrzyska – Tatrzańska – Spółdzielcza – Szlak Bursztynowy – Częstochowska – Sukiennicza – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
8
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia – Wał Bernardyński
  • Wał Bernardyński – Bażancia – Złota – Długosza – Majkowska – Aleja Wojska Polskiego – Podmiejska – Wyszyńskiego
9
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Dworcowa – Grunwaldzka – Karpacka – Tatrzańska – Spółdzielcza – Szlak Bursztynowy – Łódzka – Okrąglicka – Kołobrzeska – Będzińska – Chocimska – Łowicka – Lubelska – Leśna
  • Leśna – Lubelska – Łowicka – Chocimska – Będzińska – Kołobrzeska – Okrąglicka – Łódzka – Szlak Bursztynowy – Spółdzielcza – Tatrzańska – Karpacka – Grunwaldzka – Dworcowa – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
10 (nocna)
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Poznańska – Rondo NSZZ „Solidarność” – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Warszawska – Łódzka – Lubelska
  • Lubelska – Łódzka – Warszawska – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Poznańska – Rondo NSZZ „Solidarność” – Poznańska – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
11
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Warszawska – Łódzka – Okrąglicka – Kołobrzeska – Będzińska – Chocimska – Łowicka – Lubelska
  • Lubelska – Łowicka – Chocimska – Będzińska – Kołobrzeska – Okrąglicka – Łódzka – Warszawska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego
12
  • Wyszyńskiego – Wojciechowskiego – Armii Krajowej – Skłodowskiej-Curie – Aleja Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – 3 Maja – Chopina – Kopernika – Poznańska – Cmentarz Komunalny
  • Cmentarz Komunalny – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego
12K
  • Wyszyńskiego – Wojciechowskiego – Armii Krajowej – Skłodowskiej-Curie – Aleja Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – 3 Maja – Chopina – Kopernika – Poznańska – Kościelna Wieś
  • Kościelna Wieś – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego
13
  • Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – 3 Maja – Majkowska – Piłsudskiego – Wyspiańskiego – Staffa – Szymanowskiego – Długa
  • Długa – Szymanowskiego – Staffa – Wyspiańskiego – Piłsudskiego – Majkowska – 3 Maja – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Wyszyńskiego – Wojciechowskiego – Armii Krajowej – Skłodowskiej-Curie
15
  • Godebskiego – Stawiszyńska – Szymanowskiego – Staffa – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – Stawiszyńska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce
  • Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Morelowa – Stawiszyńska – Godebskiego
  • Długa – Szymanowskiego – Staffa – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – Stawiszyńska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce
  • Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Staffa – Szymanowskiego – Długa
  • Wał Bernardyński – Bażancia – Złota – Długosza – Majkowska – 3 Maja – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce
  • Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Babina – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia – Wał Bernardyński
16
  • Obozowa – Grunwaldzka – Karpacka – Tatrzańska – Spółdzielcza – Kresowa – Polna – Legionów – Nowy Świat – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia – Wał Bernardyński
  • Wał Bernardyński – Bażancia – Złota – Długosza – Majkowska – Chopina – Kopernika – Nowy Świat – Legionów – Polna – Kresowa – Spółdzielcza – Tatrzańska – Karpacka – Grunwaldzka – Obozowa
17
  • Majkowska – Chopina – Kopernika – Poznańska – Aleja Wojska Polskiego – Dobrzecka – św. Michała – Biskupice – Droszew – Kotowiecko
  • Kotowiecko – Droszew – Biskupice – św. Michała – Dobrzecka – Aleja Wojska Polskiego – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Nowy Rynek – Majkowska
18
  • Wyszyńskiego – Wojciechowskiego – Armii Krajowej – Skłodowskiej-Curie – Aleja Wojska Polskiego – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Staffa – Szymanowskiego – Długa
  • Długa – Szymanowskiego – Staffa – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – Stawiszyńska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Wrocławska – Aleja Wojska Polskiego – Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego
19
  • Wyszyńskiego – Wojciechowskiego – Armii Krajowej – Skłodowskiej-Curie – Aleja Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Staffa – Szymanowskiego – Stawiszyńska – Godebskiego
  • Godebskiego – Stawiszyńska – Szymanowskiego – Staffa – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – Stawiszyńska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego
19E
  • Majkowska – 3 Maja – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Górnośląska – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce – Czekanów – Ostrów Wielkopolski
  • Ostrów Wielkopolski – Czekanów – Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Aleja Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – 3 Maja – Majkowska
22
  • Godebskiego – Stawiszyńska – Morelowa – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – Stawiszyńska – Babina – Nowy Rynek – Chopina – Kopernika – Poznańska – Aleja Wojska Polskiego – Dobrzecka – Mickiewicza – Widok – Serbinowska – Aleja Wojska Polskiego – Skłodowskiej-Curie – Armii Krajowej – Wojciechowskiego – Wyszyńskiego – Podmiejska – Aleja Wojska Polskiego – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Dobrzecka – Aleja Wojska Polskiego – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Morelowa – Stawiszyńska – Godebskiego

Linie specjalne[edytuj | edytuj kod]

Numer linii Trasa Okres kursowania
K
  • Parczewskiego – Babina – Wodna – Chopina – Kopernika – Poznańska – Cmentarz Komunalny
  • Cmentarz Komunalny – Poznańska – Kopernika – Chopina – Wodna – Parczewskiego
01.11
KW
  • Wyszyńskiego – Podmiejska – Stanczukowskiego – Poznańska – Cmentarz Komunalny
  • Cmentarz Komunalny – Poznańska – Stanczukowskiego – Podmiejska – Wyszyńskiego
01.11
T
  • Pl. Jana Pawła II – Warszawska – Łódzka – Winiary Fabryka
  • Winiary Fabryka – Łódzka – Warszawska – Pl. Jana Pawła II
01.11
TK
  • Kampus PWSZ – Poznańska – Nowy Świat – Ułańska – Bankowa – Sukiennicza – Warszawska – Łódzka – Winiary Fabryka
  • Winiary Fabryka – Łódzka – Warszawska – Sukiennicza – Bankowa – Ułańska – Nowy Świat – Poznańska – Kampus PWSZ
01.11

Linia turystyczna[edytuj | edytuj kod]

San H100B obsługujący linię turystyczną

Linia turystyczna obsługiwana jest przez Sana H100B, który w latach 1973–1983 należał do MPK Kalisz, a w 2007 i 2008 został gruntownie odremontowany przez Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej w Warszawie będący obecnie właścicielem autobusu.

Trasa Okres kursowania
  • Główny Rynek – Kanonicka – Parczewskiego – Pl. Jana Pawła II – Pl. św. Józefa – Kolegialna – Sukiennicza – Aleja Wolności – Pl. Wojciecha Bogusławskiego – Częstochowska – Zawodzie – Nowy Świat – Rogatka – Śródmiejska – Główny Rynek
czerwiec–sierpień


Byłe linie autobusowe[edytuj | edytuj kod]

Rok 1986[5][edytuj | edytuj kod]

Nazwy ulic zachowane historycznie – pod tabelką wyjaśnienie

Numer linii Opis trasy
1
  • Fabryka Winiary – Łódzka – Warszawska – pl. Kilińskiego – Babina – Wodna – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Podmiejska
  • Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Fabryka Winiary
2
  • Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Dowydenki – Starożytna – Borek – Wolica – Wolica Szpital
  • Wolica Szpital – Wolica – Borek – Starożytna – Dowydenki – Częstochowska – Zubrzyckiego – Śródmiejska – Kościuszki
3
  • Majkowska – 3 Maja – Warszawska – Łódzka – Zduny – Opatówek
  • Opatówek – Zduny – Łódzka – Warszawska – 3 Maja – Majkowska
4
  • Pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Dowydenki
  • Dowydenki – Częstochowska – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – Babina – Pl. 1 Maja
5
  • Pl. 1 Maja – 3 Maja – Warszawska – Łódzka – Zduny – Tłokinia Wielka
  • Tłokinia Wielka – Zduny – Łódzka – Warszawska – 3 Maja – Pl. 1 Maja
6
  • Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Dowydenki – Starożytna – Borek – Stobno
  • Stobno – Borek – Starożytna – Dowydenki – Częstochowska – Zubrzyckiego – Śródmiejska – Kościuszki
7
  • Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Dowydenki – Starożytna – Wolica – Chełmce – Saczyn
  • Saczyn – Chełmce – Wolica – Starożytna – Dowydenki – Częstochowska – Zubrzyckiego – Śródmiejska – Kościuszki
9
  • Podmiejska – Górnośląska – Buczka – Staszica – Skalmierzycka – Polna – Budowlanych – Częstochowska – Dowydenki
  • Dowydenki – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Skalmierzycka – Staszica – Buczka – Górnośląska – Podmiejska
10
  • Fabryka Winiary – Łódzka – Warszawska – pl. Kilińskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Bankowa – Ułańska – Buczka – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Fabryka Winiary
11
  • Pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Poznańska – Kościelna Wieś
  • Kościelna Wieś – Poznańska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Pl. 1 Maja
12
  • Majkowska – Wojska Polskiego – 23 Stycznia – Niedźwiady – Kokain – Russów
  • Russów – Kokain – Niedźwiady – 23 Stycznia – Wojska Polskiego – Majkowska
13
  • Pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Wojska Polskiego – Dobrzecka – Biskupice – Trkusków – Droszew
  • Droszew – Trkusów – Biskupice – Dobrzecka – Wojska Polskiego – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – Pl. 1 Maja
14
  • Bażancia – Dzierżyńskiego – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Wrocławska – Zachodnia
  • Zachodnia – Wrocławska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – Babina – Pl. 1 Maja – Dzierżyńskiego – Bażancia
15
  • Majkowska- 3 Maja – pl. Kilińskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Bankowa – Ułańska – Buczka – Górnośląska – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce
  • Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – 3 Maja – Pl. 1 Maja
16
  • Pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Rzymska – Żydów
  • Żydów – Rzymska – Częstochowska – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – p. Kilińskiego – Babina – Pl. 1 Maja
17
  • Pl. 1 Maja – Majkowska – Wojska Polskiego – 23 Stycznia – Godebskiego – Pawłówek – Piotrów – Żegocin – Pamięcin – Jastrzębniki
  • Jastrzębniki – Pamięcin – Żegocin – Piotrów – Pawłówek – Godebskiego – 23 Stycznia – Wojska Polskiego – Majkowska – Pl. 1 Maja
17 bis
  • Dzierżyńskiego – Majkowska – Wojska Polskiego – 23 Stycznia – Godebskiego – Pawłówek – Piotrów – Zagorzyn – Dojutrów
  • Dojutrów – Zagorzyn – Piotrów – Pawłówek – Godebskiego – 23 Stycznia – Wojska Polskiego – Majkowska – Dzierżyńskiego
18
  • Pólko – Szosa Turecka – Warszawska – 3 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Zubrzyckiego – Buczka – Staszica – Skalmierzycka – Polna – Kresowa – Spółdzielcza – Torowa – Obozowa
  • Obozowa – Torowa – Spółdzielcza – Kresowa – Skalmierzycka – Staszica – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko
18 bis
  • Pólko – Szosa Turecka – Warszawska – 3 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Zubrzyckiego – Buczka – Staszica – Skalmierzycka – Polna – Kresowa – Spółdzielcza – Torowa – Piwonicka – Metalowców
  • Metalowców – Piwonicka – Torowa – Spółdzielcza – Kresowa – Skalmierzycka – Staszica – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko
19
  • Godebskiego – 23 Stycznia – pl. Kilińskiego – Babina – Wodna – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – 23 Stycznia – Godebskiego
20
  • Majkowska – Wojska Polskiego – Dobrzecka – Podmiejska – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Podmiejska – Dobrzecka – Wojska Polskiego – Majkowska
21
  • Dzierżyńskiego – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Młynarska – Serbinowska – Górnośląska – Podmiejska
  • Podmiejska – Wojska Polskiego – Serbinowska – Młynarska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Dzierżyńskiego
22
  • Pl. 1 Maja – Majkowska – Wojska Polskiego
  • Wojska Polskiego – Majkowska – Pl. 1 Maja
23
  • Dzierżyńskiego – 3 Maja – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko – Skarszew – Dębe
  • Dębe – Skarszew – Pólko – Szosa Turecka – Warszawska – 3 Maja – Dzierżyńskiego
24
  • Nowotki – pl. Kilińskiego – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko – Skarszew – Skarszewek – Nowy Borków – Stary Borków
  • Stary Borków – Nowy Borków – Skarszewek – Skarszew – Pólko – Szosa Turecka – Warszawska – pl. Kilińskiego – Babina – Nowotki
25
  • Staffa – Żeleńskiego – Żeromskiego – Tuwima – Żołnierska – 23 Stycznia – pl. Kilińskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Bankowa – Ułańska – Buczka – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – 23 Stycznia – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Żeleńskiego – Staffa
26
  • Pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Zubrzyckiego – Buczka – Staszica – Skalmierzycka – Polna – Budowlanych – Częstochowska – Rzymska – Sulisławice
  • Sulisławice – Rzymska – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Skalmierzycka – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – 3 Maja – Pl. 1 Maja
27
  • Skarszewska – Pucka – Toruńska – Warszawska – 3 Maja – pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Wojska Polskiego – Widok
  • Widok – Wojska Polskiego – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Pucka – Skarszewska
28
  • Podmiejska – Górnośląska – Śródmiejska – Wolności – Częstochowska – Dowydenki – Pokrzywnicka – Szałe
  • Szałe – Pokrzywnicka – Dowydenki – Częstochowska – Zubrzyckiego – Górnośląska – Podmiejska
31

Linia okólna
Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Bankowa- Ułańska – Buczka – Górnośląska – Podmiejska

32

Linia okólna
Podmiejska – Górnośląska – Buczka – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – 3 Maja – pl. 1 Maja – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Podmiejska

A
  • Pl. 1 Maja – Majkowska – Wojska Polskiego – Poznańska – Kościelna Wieś – Kuchary – Gołuchów – Bielawy – Brzezie – Pleszew
  • Pleszew – Brzezie – Bielawy – Gołuchów – Kuchary – Kościelna Wieś – Poznańska – Wojska Polskiego – Majkowska – Pl. 1 Maja
M
  • Nowotki – pl. Kilińskiego – Babina – Wodna – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce – Ociąż – Czekanów – Ostrów Wlkp.
  • Ostrów Wlkp. – Czekanów – Ociąż – Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki
101

Linia nocna

  • Hala Sportowa – Łódzka – Warszawska – pl. Kilińskiego – Babina – Wodna – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Hala Sportowa
102

Linia nocna

  • Godebskiego – 23 Stycznia – pl. Kilińskiego – Babina – Wodna – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Górnośląska – Dworcowa – Dworzec PKP
  • Dworzec PKP – Dworcowa – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Nowotki – pl. Kilińskiego – 23 Stycznia – Godebskiego

Współczesne nazwy ulic i placów:

Rok 1995[edytuj | edytuj kod]

Numer linii Opis trasy
1

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Lubelska

Osiedle Winiary

2

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Śródmiejska – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Poznańska

Cmentarz Komunalny

3

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Księżnej Jolanty

Księżnej Jolanty

3A

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Księżnej Jolanty – Pokrzywnicka – Szałe

Szałe Pętla

3B

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Księżnej Jolanty – Starożytna – Wolica – Borek

Wolica Szpital

3C

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Rzymska – Chotów – Gostyczna – Śmiłów – Osiek – Żydów – Murowaniec

Murowaniec

3D

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Rzymska – Sulisławice – Murowaniec – Żydów

Żydów

3E

Nowy Rynek

3 Maja – Kilińskiego – Kolegialna – Sukiennicza – Wolności – Częstochowska – Księżnej Jolanty – Starożytna – Wolica – Borek – Stobno – Bałdoń – Godziesze

Godziesze Wielkie

4

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Śródmiejska – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia

Bażancia

5

Dworzec PKP

Dworcowa – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Stawiszyńska – Godebskiego

Godebskiego

5A

Dworzec PKP

Dworcowa – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Stawiszyńska – Godebskiego – Pawłówek – Kolonia Pawłówek – Piotrów – Żegiocin – Pamięcin – Jastrzębniki

Jastrzębniki

5B

Dworzec PKP

Dworcowa – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Stawiszyńska – Niedźwiady – Kokain – Kolonia Kokain – Russów

Russów

6

Księżnej Jolanty

Księżnej Jolanty – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wojska Polskiego – Hanki Sawickiej – Podmiejska – Dobrzecka – Wojska Polskiego – Nowy Rynek – Parczewskiego – Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska – Borkowska – Kapłana – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko

Pólko

6A

Księżnej Jolanty

Księżnej Jolanty – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wojska Polskiego – Hanki Sawickiej

Hanki Sawickiej 3

7

Dworzec PKP

Dworcowa – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska

Skarszewska

7A

Dworzec PKP

Dworcowa – Serbinowska – Widok – Mickiewicza – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska – Borkowska – Kapłana – Warszawska – Szosa Turecka – Pólko

Pólko

8

Fabryka Domów

Wojska Polskiego – Hanki Sawickiej – Podmiejska – Wojska Polskiego – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia

Bażancia

9

Fabryka Domów

Wojska Polskiego – Zachodnia – Wrocławska – Górnośląska – Harcerska – Wojska Polskiego

Wojska Polskiego Kosmos

10 – linia nocna

Hanki Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Dworcowa – Górnośląska – Legionów – Nowy Świat – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Długosza – Majkowska – Nowy Rynek – Parczewskiego – Kilińskiego

  • Stawiszyńska – Godebskiego – Godebskiego
  • Warszawska – Łódzka – Fabryka Winiary
11

Dworzec PKP

Dworcowa – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Lubelska

Osiedle Winiary

11A

Dworzec PKP

Dworcowa – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Zduny – Opatówek – Cienia – Porwity – Zajączki – Skrzatki – Godziesze

Godziesze Wielkie

12

Fabryka Domów

Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Poznańska

Cmentarz Komunalny

12A

Fabryka Domów

Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Poznańska – Kolonia Kościelna Wieś – Kościelna Wieś – Kolonia Kuchary – Kuchary – Marcew – Gołuchów – Bielawy – Brzezie – Przydziałki – Pleszew

Pleszew Szpital

15

Skalmierzyce

Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna

  • Babina – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Polo
  • Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Żeleńskiego – Staffa – Staffa
16

Obozowa Pętla

Obozowa – Torowa – Świętokrzyska – Karpacka – Tatrzańska – Spółdzielcza – Kresowa – Polna – Legionów – Nowy Świat – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota- Bażancia

Bażancia

17

Kotowiecko

Kotowiecko – Pawłów – Droszew – Trusków – Biskupice – Dobrzec – Dobrzecka – Wojska Polskiego – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Bażancia – Warszówka – Pruszków – Zagorzyn – Piotrów – Żegocin – Pamięcin – Jastrzębniki

Jastrzębniki

19

Skalmierzyce

Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna

  • Babina – Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Złota – Polo
  • Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Morelowa – Stawiszyńska – Godebskiego – Godebskiego
19E

Ostrów Wlkp. Dworzec PKP Ostrów Wlkp.

Ostrów Wlkp. – Czekanów – Fabianów – Biskupice Ołoboczne – Skalmierzyce – Nowe Skalmierzyce – Wrocławska – Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego

Parczewskiego

Rok 2003[edytuj | edytuj kod]

Oprócz linii z 1995, w roku 2003 kursowały dodatkowe[6]:

Numer linii Opis trasy
1A

H. Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Harcerska – Kopernika – Kościuszki – Szopena – Wodna – Parczewskiego – Kilińskiego – Warszawska – Łódzka – Zduny – Opatówek

Opatówek

2C

H. Sawickiej 3

Hanki Sawickiej – Podmiejska – Górnośląska – Śródmiejska – al. Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – pl. Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Szopena – Kopernika – Harcerska Poznańska – Cmentarz Komunalny

Cmentarz Komunalny

6A – linia letnia

Szałe Tama

Szałe Tama – Ks. Jolanty – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wojska Polskiego – Hanki Sawickiej – Podmiejska – Stanczukowskiego – Poznańska – Wojska Polskiego – Parczewskiego – pl. Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska – Sikorskiego – Warszawska – Pólko

Pólko

6B – linia zimowa

Księżnej Jolanty

Księżnej Jolanty – Częstochowska – Budowlanych – Polna – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wojska Polskiego – Hanki Sawickiej – Podmiejska – Stanczukowskiego – Poznańska – Wojska Polskiego – Parczewskiego – pl. Kilińskiego – Warszawska – Toruńska – Skarszewska – Sikorskiego – Warszawska – Pólko

Pólko

12K

F-ka Domów

Fabryka Domów – Wojska Polskiego – Podmiejska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Kilińskiego – 3 Maja – Nowy Rynek – Szopena – Kościuszki – Kopernika – Harcerska – Poznańska – Kolonia Kościelna Wieś – Kościelna Wieś

Kościelna Wieś

18

F-ka Domów

Fabryka Domów – Wojska Polskiego – Wrocławska – Górnośląska – Legionów – Ułańska – Bankowa – Wolności – Sukiennicza – Kolegialna – Stawiszyńska – Żołnierska – Tuwima – Żeromskiego – Morelowa – Stawiszyńska – Godebskiego

Godebskiego

19O

Ostrów Wielkopolski

Ostrów Wielkopolski – Czekanów – Fabianów – Biskupice – Skalmierzyce – Szczypiorno – Nosków -Wrocławska – Wojska Polskiego – Górnośląska – Legionów – Bankowa – Pl. Jana Pawła II – Stawiszyńska – Tuwima – Staffa – Godebskiego/Nowy Rynek – Majkowska – Długosza – Polo

Godebskiego / Polo

19S

Godebskiego

Godebskiego – Staffa – Tuwima – Stawiszyńska – Pl. Jana Pawła II – Bankowa – Legionów – Górnośląska – Podmiejska – Wojska Polskiego – Wrocławska – Nowe Skalmierzyce – Skalmierzyce

Skalmierzyce

Zmieniono wtedy trasy linii: 2 (skrócona do Nowego Szpitala), 5B (przedłużona do Zbierska Cukrowni), 6 (niektóre kursy jeździły przez ul. Borkowską), 12A (przedłużona do Kowalewa), 17 (skrócona do Bażanciej), 19 (skrócona do Fabryki Domów).

Oprócz tego zlikwidowano linie:

3C, 3E, 5A, 7, 7A, 9, 10.

Po 2003 roku[edytuj | edytuj kod]

Wiadomo, że w tym czasie istniała jeszcze linia 6C. Przywrócono linię 3C, zlikwidowano linię nr 5 (ponownie uruchomiono ją w listopadzie 2010). Ponadto likwidacji uległa linia 19O, a jako nowa – została utworzona linia 1B (istniejąca do dziś w zmienionej trasie) i DS (obecnie nieistniejąca). W roku 2010 powstała nowa linia oznakowana jako „S” (od 01.04.2011 „S2"). Trasa studencka obsługuje osiedle Winiary, Dom Studenta, Cmentarz Tyniecki, Centrum, siedzibę PWSZ Kalisz, aulę UAM, Nowy Szpital, Cmentarz Komunalny oraz Kampus PWSZ. 1 kwietnia 2011, linia „11” przemianowana została na „S1". Od dnia 01.05.2011 roku[7], Kaliskie Linie Autobusowe postanowiły zawiesić wszystkie kursy linii 5B do Zbierska, 12A do Pleszewa oraz 19S do Skalmierzyc. Dodatkowo linia 12, została skrócona do przystanku Cmentarz Komunalny.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bonusiak W., Rozwój gospodarczy Kalisza w latach 1918–1939, [w:] Dzieje Kalisza, red. Rusiński W., Poznań 1977, s. 573.
  2. Informator miasta Kalisza na rok 1957, opr. Michalski L., Starski M., Kalisz 1957, s. 41–43.
  3. Rozkład jazdy KLA. Kaliskie Linie Autobusowe. [dostęp 2011-10-22].
  4. Pleszewskie Linie Autobusowe jeżdżą do Kalisza. Infobus, 2009-03-09. [dostęp 2018-07-01].
  5. Paweł Anders: „Kalisz, Ostrów Wielkopolski i okolice: Przewodnik” Poznań 1987.
  6. Kalisz – Plan miasta. Wyd. PWiK, Warszawa-Wrocław 2003.
  7. zawieszenie obsługi niektórych linii autobusowych, dostęp na dzień 07.05.2011.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]