Automobilklub Rzeszowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Automobilklub Rzeszowskipolskie stowarzyszenie powstałe 11 czerwca 1946 roku pod nawiązująca do przedwojennych tradycji nazwą Automobilklub Polski Oddział w Rzeszowie, organizacja społeczna powołana w celu popularyzowania sportu, turystyki i nawigacji motorowej, podnoszenia kultury motoryzacyjnej i bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz niesienia pomocy osobom poszkodowanym w wypadkach komunikacyjnych. Siedzibą władz Automobilklubu jest Rzeszów.

W strukturach AK Rzeszowskiego działają trzy sekcje:

  • Komisja Sportu zajmująca się planowaniem i organizowaniem imprez związanych ze sportem samochodowym, kartingowym i motocyklowym;
  • Komisja Turystyki Nawigacyjnej i Ogólnej, której podstawową działalnością jest organizacja ogólnodostępnych rajdów turystycznych mających na celu poznanie zabytków sztuki, architektury i krajobrazu Podkarpacia oraz rajdów nawigacyjnych, podczas których zawodnicy doskonalą umiejętności nawigacyjne podczas pracy z mapą i itinererem w różnych wariantach terenu (gęsta zabudowa miejska, teren niezabudowany, itp.);
  • Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego koordynująca organizację imprez zmierzających do poprawy bezpieczeństwa i podniesienia kultury na drogach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

11 czerwca 1946 roku grupa entuzjastów motoryzacji zakłada w Rzeszowie Automobilklub Polski Oddział w Rzeszowie. jego pierwszym prezesem zostaje Prezesem organizacji został inż. Dominik Barański. W styczniu roku 1950 Automobilklub Polski i Polski Związek Motocyklowy przestają istnieć (z powodów politycznych nastąpiła likwidacja struktur oraz nazw obu stowarzyszeń), następuje powołanie nowej organizacji pod nazwą Polskiego Związku Motorowego. Automobilklub rzeszowski przekształca się w Auto-Moto-Klub - wspólne stowarzyszenie automobilistów i motocyklistów. Współpraca obu grup nie układa się jednak najlepiej i nie służy rozwojowi klubu. 14 sierpnia 1958 roku - w ramach Polskiego Związku Motorowego wznawia działalność rzeszowski automobilklub jednak nie jest on już oddziałem Automobilklubu Polskiego, lecz samodzielną jednostka pod nazwą Automobilklub Rzeszowski.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]