Avengers: Czas Ultrona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy filmu z 2015 roku. Zobacz też: inne znaczenie tego terminu.
Avengers: Czas Ultrona
Avengers: Age of Ultron
Ilustracja
Gatunek fantastyka naukowa
akcja
Rok produkcji 2015
Data premiery 13 kwietnia 2015
7 maja 2015 (Polska)
Kraj produkcji Stany Zjednoczone
Język angielski
Czas trwania 141 min
Reżyseria Joss Whedon
Scenariusz Joss Whedon
Główne role Robert Downey Jr.
Chris Hemsworth
Mark Ruffalo
Chris Evans
Scarlett Johansson
Jeremy Renner
Don Cheadle
Aaron Taylor-Johnson
Elizabeth Olsen
Paul Bettany
Cobie Smulders
Anthony Mackie
Hayley Atwell
Idris Elba
Stellan Skarsgård
James Spader
Samuel L. Jackson
Muzyka Brian Tyler
Danny Elfman
Zdjęcia Ben Davis
Scenografia Maher Ahmad
Richard Roberts
Mike Stallion
Kostiumy Alexandra Byrne
Montaż Lisa Lassek
Jeffrey Ford
Produkcja Kevin Feige
Stan Lee
Louis D'Esposito
Victoria Alonso
Jeremy Latcham
Alan Fine
Wytwórnia Marvel Studios
Walt Disney Pictures
Dystrybucja Walt Disney Studios Motion Pictures
Budżet 250 000 000 USD
Przychody brutto 1 405 403 694 USD
Strona internetowa
Chronologia
Marvel Cinematic Universe
Produkcja
Wydarzenia
Seria Avengers

Avengers: Czas Ultrona (ang. Avengers: Age of Ultron) – amerykański fantastycznonaukowy film akcji na podstawie serii komiksów o grupie superbohaterów o tej samej nazwie wydawnictwa Marvel Comics. Za reżyserię i ze scenariusz odpowiada Joss Whedon. W głównych rolach występują: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Don Cheadle, Aaron Taylor-Johnson, Elizabeth Olsen, Paul Bettany, Cobie Smulders, Anthony Mackie, Hayley Atwell, Idris Elba, Stellan Skarsgård, James Spader i Samuel L. Jackson.

W filmie Tony Stark uruchamia specjalny program „Ultron” w celu osiągnięcia pokoju na świecie, który występuje przeciwko ludzkości. Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa i Hawkeye walczą przeciwko Ultronowi. Dołączają do nich nowi bohaterowie: bliźniaki Wanda Maximoff / Scarlet Witch i Pietro Maximoff / Quicksilver oraz Vision[1].

Jest on kontynuacją filmu Avengers z 2012 roku oraz należy do II Fazy Marvel Cinematic Universe, jest to jedenasty film należący do tej franczyzy. Trzecia część Avengers: Wojna bez granic miała premierę w 2018 roku, a czwarta, Avengers: Koniec gry w 2019 roku.

Jego światowa premiera odbyła się 13 kwietnia 2015 roku, natomiast polska 7 maja tego samego roku. Film zarobił 1405 milionów dolarów przy budżecie 250 milionów.

Streszczenie fabuły[edytuj | edytuj kod]

W Sokovii, kraju wschodnioeuropejskim, Avengers w składzie Tony Stark, Steve Rogers, Thor, Hulk, Natasha Romanoff i Clint Barton atakują bazę Hydry dowodzoną przez Wolfganga von Struckera, który prowadzi eksperymenty na ludziach wykorzystując berło Lokiego. Muszą się zmierzyć z dwójką z nich, bliźniakami Maximoff. Pietro, który posiada nadludzką szybkość i Wandą, która potrafi manipulować umysłem i energią. Avengers pokonują Struckera, który zostaje uwięziony, a Stark zabiera berło.

Stark i Banner odkrywają sztuczną inteligencję w klejnocie znajdującym się w berle i potajemnie używają go do stworzenia programu obrony Ziemi o nazwie „Ultron”. Program ten wierzy, że aby uratować Ziemię, musi zgładzić ludzkość. Eliminuje J.A.R.V.I.S.-a i atakuje Avengers w ich siedzibie. Ultron ucieka z berłem do bazy Hydry w Sokovii, gdzie planuje usprawnić swój prymitywny organizm i zbudować armię robotów - dronów. Po zabiciu Struckera, rekrutuje rodzeństwo Maximoff, które obwinia Starka za śmierć ich rodziców, którzy zginęli z broni wyprodukowanej przez Stark Industries. Ultron z bliźniakami udaje się do Ulyssesa Klaue'a, handlarza bronią, który stacjonuje na statku u wybrzeży Afryki, aby zakupić od niego metal vibranium. Avengers próbują im przeszkodzić, ale Wanda powoduje u nich wizje, czego skutkiem jest wpadnięcie w furię Hulka. Aby go powstrzymać Stark używa specjalnej zbroi.

Światowa reakcja na powstałe zniszczenia w wyniku furii Hulka i obawy związane z wizjami spowodowanymi przez Wandę, powodują, że Avengers ukrywają się w domu Bartona. Thor wyrusza, aby skonsultować się z Erikiem Selvigiem. Do domu Bartona przybywa Nick Fury i przekonuje zespół do dalszego działania, aby powstrzymać Ultrona. W Seulu, Ultron zmusza doktor Helen Cho, aby przy użyciu specjalnej technologii, vibranium i klejnotu w berle, stworzyć nowe, doskonałe ciało dla niego. W momencie, kiedy Ultron przesyła siebie do nowego ciała, Wanda jest w stanie czytać w jego myślach i odkrywa jego plan unicestwienia ludzkości. Maximoff odłączają się od Ultrona. Rogers, Romanoff i Barton odnajdują Ultrona i wykradają jego syntetyczne ciało. Romanoff zostaje porwana przez Ultrona.

Avengers kłócą się między sobą, a Stark w tym czasie przesyła J.A.R.V.I.S.-a do syntetycznego ciała. Thor powraca i pomaga uruchomić ciało, wyjaśniając, że klejnot jest jednym z Kamieni Nieskończoności, najpotężniejszych obiektów egzystencji. J.A.R.V.I.S. w syntetycznym ciele przyjmuje imię Vision i razem z bliźniakami Maximoff towarzyszy Avengers w wyprawie do Sokovii, gdzie Ultron zbudował maszynę, która ma na celu podniesienie stolicy tego kraju do góry, a później rozbicie jej. Banner ratuje Romanoff, która budzi w nim Hulka. Avengers walczą z armią dronów. Nick Fury przybywa z helicarrierem im na pomoc, towarzyszą mu Maria Hill, James Rhodes i agenci T.A.R.C.Z.Y., którzy pomagają w ewakuacji cywilów. Pietro umiera, ochraniając Bartona przed ostrzałem Ultrona z myśliwca. Wanda postanawia zniszczyć Ultrona. Miasto spada, ale urządzenie zostaje przeciążone i powoduje jego rozpad. Hulk postanawia uciec Quinjetem, aby nie narażać Romanoff, a Vision konfrontuje się ostatecznie z Ultronem.

Nowa baza Avengers zostaje prowadzona przez Fury’ego, Hill, Cho i Selviga, Thor powraca do Asgardu. Stark i Barton postanawiają odejść, a Rogers i Romanoff przygotowują się do szkolenia nowych Avengers: Rhodesa, Visiona, Sama Wilsona i Wandy.

W scenie w trakcie napisów, Thanos, niezadowolony z powodu niepowodzeń swoich pionków, zakłada Rękawicę Nieskończoności i przysięga, że musi osobiście zebrać Kamienie Nieskończoności.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Postać Aktor / aktorka Polski dubbing
Tony Stark / Iron Man Robert Downey Jr.[2] Mariusz Bonaszewski
Należący do Avengers, geniusz, milioner, filantrop i playboy, posługującym się przez siebie skonstruowaną elektromechaniczną zbroją.
Thor Chris Hemsworth[1] Piotr Grabowski
Należący do Avengers, następca tronu Asgardu, syn Odyna i Friggi. Jego bronią jest młot Mjolnir, dzięki któremu może wzywać pioruny oraz nimi władać.
Bruce Banner / Hulk Mark Ruffalo[3] Grzegorz Damięcki
Należący do Avengers, naukowiec specjalizującym się w dziedzinach: biochemii, fizyki nuklearnej i promieniowania gamma. W wyniku wypadku został napromieniowany, co zaowocowało niekontrolowanymi transformacjami w Hulka – wielkiego, humanoidalnego stwora o nadludzkiej sile i wytrzymałości. Lou Ferrigno użycza głosu Hulkowi[4].
Steve Rogers / Kapitan Ameryka Chris Evans[5] Paweł Ciołkosz
Należący do Avengers, weteran II Wojny Światowej, który został poddany działaniu serum superżołnierza. Spędził kilkadziesiąt lat w letargu zamrożony w lodowcu i został z niego przebudzony w latach współczesnych.
Natasha Romanoff / Czarna Wdowa Scarlett Johansson[1] Wiktoria Gorodeckaja
Należąca do Avengers, była agentka T.A.R.C.Z.Y., wysoce wyszkolony szpieg.
Clint Barton / Hawkeye Jeremy Renner[1] Marcin Przybylski
Należący do Avengers, były agent T.A.R.C.Z.Y., który biegle posługuje się łukiem.
James „Rhodey” Rhodes / War Machine Don Cheadle[6] Tomasz Sapryk
Przyjaciel Starka, oficer sił powietrznych armii USA wyposażony w zbroję War Machine.
Pietro Maximoff / Quicksilver Aaron Taylor-Johnson[7] Stefan Pawłowski
Pochodzi z Sokovii, kraju położonego we wschodniej Europie. Dzięki eksperymentom, jakimi został poddany przez Hydrę posiada nadludzką szybkość.
Wanda Maximoff / Scarlet Witch Elizabeth Olsen[7] Lidia Sadowa
Pochodzi z Sokovii, kraju położonego we wschodniej Europie. Dzięki eksperymentom, jakimi została poddana przez Hydrę potrafi posługiwać się magią, posiada też umiejętności hipnozy i telekinezy.
Vision / J.A.R.V.I.S. Paul Bettany[8] Grzegorz Kwiecień
J.A.R.V.I.S. jest komputerową sztuczną inteligencja stworzona przez Starka. Przy jego użyciu i wykorzystaniu Kamienia Umysłu powstał android Vision.
Maria Hill Cobie Smulders[9] Anna Dereszowska
Była wysoką rangą agentka T.A.R.C.Z.Y., która pracuje dla Starka.
Sam Wilson / Falcon Anthony Mackie[10] Mateusz Damięcki
Weteran sił powietrznych, który został przeszkolony do walki w powietrzu przy użyciu specjalnych skrzydeł.
Peggy Carter Hayley Atwell[10] Magdalena Różczka
Agentka Naukowych Rezerw Strategicznych, współzałożycielka T.A.R.C.Z.Y.
Heimdall Idris Elba[11] Mirosław Zbrojewicz
Asgardzki strażnik pilnujący mostu Bifrost.
Erik Selvig Stellan Skarsgård[12] Leon Charewicz
Profesor astrofizyki, mentor Jane Foster i przyjaciel Thora.
Ultron James Spader[13] Adam Ferency
Jest robotem ze sztuczną inteligencją stworzoną przez Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera. Został stworzony w celu ochrony Ziemi przed zagrożeniami, ale sam uznaje ludzkość jako największe zagrożenie dla Niej.
Nick Fury Samuel L. Jackson[14] Krzysztof Stelmaszyk
Były dyrektor T.A.R.C.Z.Y.
Robert Downey Jr.
(Tony Stark / Iron Man)
Chris Hemsworth
(Thor)
Mark Ruffalo
(Bruce Banner / Hulk)
Chris Evans
(Steve Rogers / Kapitan Ameryka)
Scarlett Johansson
(Natasha Romanoff / Czarna Wdowa)
Jeremy Renner
(Clint Barton / Hawkeye)
Don Cheadle
(James „Rhodey” Rhodes / War Machine)
Aaron Taylor-Johnson
(Pietro Maximoff / Quicksilver)
Elizabeth Olsen
(Wanda Maximoff / Scarlet Witch)
Paul Bettany
(Vision)
Cobie Smulders
(Maria Hill)
Anthony Mackie
(Sam Wilson / Falcon)
Hayley Atwell
(Peggy Carter)
Idris Elba
(Heimdall)
Stellan Skarsgård
(Erik Selvig)
James Spader
(Ultron)

W filmie występują również: Thomas Kretschmann jako Wolfgang von Strucker, lider Hydry; Henry Goodman jako List, naukowiec Hydry; Claudia Kim jako Helen Cho, światowej sławy genetyk, która współpracuje z Avengers; Linda Cardellini jako Laura Barton, żona Hawkeye’a; Andy Serkis jako Ulysses Klaue, przemytnik i handlarz bronią; Julie Delpy jako madame B, mentorka Romanoff oraz Kerry Condon jako F.R.I.D.A.Y., system, który zastąpił J.A.R.V.I.S.–a[15][16][17][18]. W roli cameo pojawił się twórca komiksów Marvela, Stan Lee jako weteran na przyjęciu Avengers oraz w scenie po napisach Josh Brolin jako Thanos[19][17].

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Rozwój projektu[edytuj | edytuj kod]

Joss Whedon podczas San Diego Comic-Con International 2013

W październiku 2011 roku Kevin Feige zapowiedział, że Iron Man 3 będzie pierwszym filmem, który rozpocznie Fazę drugą MCU, a jej zwieńczeniem będzie Avengers 2[20]. W maju 2012 roku, po sukcesie pierwszej części, Bob Iger, szef Disneya zapowiedział, że sequel jest w trakcie rozwoju[21]. W sierpniu 2012 roku potwierdzono powrót Jossa Whedona na stanowisku reżysera oraz podano datę amerykańskiej premiery – 1 maja 2015 roku[22][23]. Podczas San Diego Comic-Con International 2013 podano pełny tytuł: Avengers: Age of Ultron[24].

Casting[edytuj | edytuj kod]

Obsada filmu podczas San Diego Comic-Con International 2014

W czerwcu 2013 roku ujawniono, że studio renegocjowało kontrakt Roberta Downeya Jr. o zagranie w kolejnych częściach „Avengers”[2]. W sierpniu 2013 roku ogłoszono, że James Spader zagra Ultrona[13]. W listopadzie 2013 roku poinformowano, że Aaron Taylor-Johnson i Elizabeth Olsen zagrają rodzeństwo Maximoff, Quicksilvera i Scarlet Witch[7]. Również w 2013 roku potwierdzono, że swoje role z wcześniejszych filmów powtórzą: Mark Ruffalo[3], Chris Evans[5], Samuel L. Jackson[14] , Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Jeremy Renner, Cobie Smulders[9] i Don Cheadle[6]. W styczniu 2014 roku podano, że Thomas Kretschmann zagra barona Wolfganga von Struckera[15]. Na początku 2014 roku ogłoszono, że Paul Bettany wcieli się w postać Visiona, a pod koniec roku potwierdzono, że powtórzy on również rolę J.A.R.V.I.S.-a z wcześniejszych filmów[8].

Zdjęcia[edytuj | edytuj kod]

Zdjęcia rozpoczęły się w lutym 2014 roku, a zakończyły się w sierpniu tego samego roku[25][26]. Film był kręcony w RPA, w Anglii, w Korei Południowej, we Włoszech, w Bangladeszu i w Stanach Zjednoczonych[27][28][29][30].

Muzyka[edytuj | edytuj kod]

W marcu 2014 roku Brian Tyler został zatrudniony do napisania muzyki do filmu, kompozytor współpracował wcześniej ze studiem przy filmach Iron Man 3 i Thor: Mroczny świat. Zastąpił on Alana Silvestriego, który pracował przy pierwszej części[31]. Danny Elfman dołączył do niego tworząc między innymi nowy motyw przewodni filmu, wykorzystując motyw Silvestriego z poprzedniej części.

Ścieżka dźwiękowa została nagrana przez londyńską orkiestrę symfoniczną Philharmonia Orchestra w Abbey Road Studiosna początku 2015 roku[32]. Soundtrack do filmu ukazał się wydawnictwem Hollywood Records 28 kwietnia 2015 roku w formie cyfrowej, a 19 maja 2015 roku fizycznie[33].

Promocja[edytuj | edytuj kod]

Premiera pierwszego zwiastuna zapowiedziana była na 28 października 2014 roku podczas emisji drugiego sezonu serialu Agenci T.A.R.C.Z.Y.[34]. Jednak zwiastun ten wyciekł 22 października, wskutek czego kilka godzin później Marvel Studios wypuściła go oficjalnie na serwisie YouTube[35][36]. Drugi zwiastun miał premierę 12 stycznia 2015 roku podczas transmisji College Football Playoff National Championship[37]. 24 lutego 2015 roku zaprezentowano pierwszy plakat kinowy filmu[10].

29 stycznia 2015 roku został zaprezentowany pierwszy spot telewizyjny, natomiast drugi, 19 marca[38][39]. 25 marca studio zaprezentowało pierwszy spot międzynarodowy[40].

Komiksy powiązane

3 lutego 2015 roku Marvel Comics wydało komiks powiązany Avengers: Age of Ultron Prelude – This Scepter'd Isle, za którego scenariusz odpowiada Will Corona Pilgrim, a za rysunki Wellinton Alves[41]. Natomiast 22 kwietnia 2015 roku nieoficjalny komiks Avengers: Operation Hydra ze scenariuszem Willa Corony Pilgrima i rysunkami Andrei Di Vito[42].

Książka / Guidebook

28 września 2016 roku został wydany Guidebook to the Marvel Cinematic Universe: Marvel’s Avengers: Age Of Ultron, który zawiera fakty dotyczące filmu, porównania do komiksów oraz informacje produkcyjne[43]. Fizycznie przewodnik zostanie wydany 26 grudnia 2017 roku w publikacji zbiorczej Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians[44].

Premiera i wydanie[edytuj | edytuj kod]

Jeremy Renner podczas światowej premiery w Hollywood

Światowa premiera odbyła się 13 kwietnia 2015 roku w Dolby Theatre w Hollywood[45][46], natomiast europejska na Vue West End w Londynie 21 kwietnia 2015 roku[47]. W obu pokazach uczestniczyła obsada i produkcja filmu oraz zaproszeni specjalni goście, między innymi aktorzy z innych produkcji Filmowego Uniwersum Marvela. Obu wydarzeniom towarzyszył czerwony dywan oraz szereg konferencji prasowych.

22 kwietnia 2015 roku rozpoczęto wyświetlanie filmu w jedenastu krajach, m.in. w Belgii, w Holandii, we Francji, w Norwegii, w Finlandii, na Filipinach i na Tajwanie. Amerykańska premiera miała miejsce 1 maja, a polska 7 maja tego samego roku.

Film został wydany 8 września 2015 roku w formie cyfrowej. 2 października 2015 odbyła się premiera na nośnikach DVD i Blu-ray w Stanach Zjednoczonych, a w Polsce 19 września tego samego roku[48][49]. 8 grudnia 2015 roku został wydany również w trzynastodyskowej wersji kolekcjonerskiej Marvel Cinematic Universe: Phase Two Collection, która zawiera wszystkie filmy II Fazy Filmowego Uniwersum Marvela[50][51].

Odbiór filmu[edytuj | edytuj kod]

Box office[edytuj | edytuj kod]

Film, mając budżet wynoszący 250 milionów dolarów[52], zarobił po niecałych dwóch tygodniach wyświetlania 630 milionów dolarów[53], dzięki temu Marvel Cinematic Universe stało się najbardziej dochodową franczyzą, prześcigając dotychczasowego lidera serię filmów o Harrym Potterze[54].

W Ameryce film podczas weekendu otwarcia zarobił 191 miliona dolarów. W sumie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie zarobił 459 milionów, a na Świecie 1405 milionów dolarów[52].

W Polsce podczas weekendu otwarcia film obejrzało 254 tysiące osób, dzięki czemu druga część Avengers ma najlepszy wynik otwarcia wśród filmów o superbohaterach[55]. W weekend otwarcia film zarobił w Polsce prawie 1,4 miliona dolarów, a w sumie 4 miliony[52].

Krytyka w mediach[edytuj | edytuj kod]

W serwisie Rotten Tomatoes krytycy przyznali wynik 75% ze średnią ocen 6,7/10[56]. Na portalu Metacritic film dostał od krytyków 66 punktów na 100[57]. Natomiast według serwisu CinemaScore publiczność przyznała mu ocenę A w skali od F do A+[58].

Scott Foundas z Variety stwierdził: „Jeśli tak wygląda apoteoza markowej rozrywki z wielkiego studia w 2015 roku, to mogło być znacznie gorzej. W przeciwieństwie do swojego tytułowego bohatera, Avengers: Age of Ultron zdecydowanie ma duszę”. Todd McCarthy z The Hollywood Reporter określił film: „z powodzeniem spełnia swój główny priorytet, jakim jest stworzenie godnego przeciwnika dla superbohaterów i daje tym ostatnim kilka nowych rzeczy do zrobienia, ale tym razem sceny akcji nie zawsze spełniają oczekiwania, a kilku bohaterów pozostaje zawieszonych w dramatycznej próżni”. Eric Kohn z IndieWire napisał: „Wygląda to wszystko wspaniale, ale czy my już tu nie byliśmy wcześniej?”. Natomiast Helen O’Hara z Empire Magazine: „Większa i, tak, mroczniejsza niż poprzednia część, jest mniej radosna, ale za to bardziej spójna”. Peter Bradshaw z The Guardian napisał „To superbohaterska kawalkada energii i zabawy”. Rosie Fletcher z portalu Total Film: „Na szczęście powracający reżyser Joss Whedon wie, jak stworzyć superbohaterski film, a Marvel wie, jak go sprzedać”. Tim Grierson ze Screen Daily pisze: „Whedon i jego duża, utalentowana obsada, dostarczają tyle przygód, śmiechu i wizualnej rozrywki, że publiczność uzna, iż film wart jest wydanych na bilet pieniędzy”. Geoffrey Macnab z The Independent: „Whedon wnosi do opowiadania głębię i dowcip, jakich nie znajdziecie w Transformersach”[59].

Janusz Wróblewski z tygodnika Polityka napisał: „Dystans twórców oraz czerpanie z obfitej mitologii popkultury, baśni, a nawet magii podnoszą niewątpliwie atrakcyjność filmu, wspieraną pytaniami o tożsamość walczących.”[60]. Jakub Popielecki z portalu Filmweb stwierdził: „Nazwanie dojrzałym filmu, w którym grupa superbohaterów walczy ze złym robotem, może być nadużyciem, ale Whedon przynajmniej jest świadom schematów, na jakich pracuje.”[61]. Darek Kuźma z potalu Onet.pl określił film: „(...) kolejne ważne filmowe wydarzenie w uniwersum Marvela i zarazem idealny letni przebój, który mimo silnej konkurencji w zbliżających się miesiącach będzie miał pełne prawo ubiegać się o miano najlepszego blockbustera 2015 roku.”[62]. Ewa Wildner z serwisu Stopklatka.pl napisała: „Avengers: Czas Ultrona to czas detronizacji. Pozycję jako scenarzysty superbohatera traci Joss Whedon. Co ciekawe, królować przestaje również Robert Downey Jr./Tony Stark, który ustępuje miejsca najciekawszej i najlepiej rozwiniętej postaci drugiej części - Bruce’owi Bannerowi. Wreszcie sam film stracił w moich oczach pozycję lidera wśród produkcji sygnowanych znakiem Marvel Studios. Avengersi, zjednoczcie się w kolejnej części, by powstrzymać najbliższą zagładę - patrzenia z niebezpieczną obojętnością na scenę po napisach.”[63].

Nagrody i nominacje[edytuj | edytuj kod]

Rok Nagroda Kategoria Nominowani Rezultat Przypis
2015 Teen Choice Awards Ulubiony film fantasy / science-fiction Avengers: Czas Ultrona Nominacja [64]
Ulubiony aktor w filmie science-fiction / fantasy Chris Hemsworth Nominacja
Robert Downey Jr. Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie science-fiction / fantasy Scarlett Johansson Nominacja
Przełomowa rola kinowa Elizabeth Olsen Nominacja
Ulubiona postać kradnąca sceny Chris Evans Wygrana
Australian Academy of Cinema and Television Arts Najlepsze efekty specjalne lub animacje Christopher Townsend, Ryan Stafford, Paul Butterworth, Matt Estela Nominacja [65]
Behind the Voice Actors Awards Najlepsza główna rola głosowa w filmie fabularnym – nagroda publiczności James Spader Wygrana [66]
Najlepsza główna rola głosowa w filmie fabularnym James Spader Nominacja
Hollywood Music In Media Awards Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa w filmie sci-fi / fantasy Brian Tyler, Danny Elfman Nominacja [67]
IGN Summer Movie Awards Najlepszy film na podstawie komiksów Avengers: Czas Ultrona Nominacja [68]
2016 People’s Choice Award Ulubiony film Avengers: Czas Ultrona Nominacja [69]
Ulubiony film akcji Nominacja
Ulubiony aktor w filmie akcji Chris Hemsworth Wygrana
Robert Downey Jr. Nominacja
Ulubiony aktor Nominacja
Ulubiona aktorka Scarlett Johansson Nominacja
Ulubiona aktorka w filmie akcji Nominacja
Annie Awards Najlepsze indywidualne osiągnięcie: efekty animowane w filmie aktorskim Michael Balog, Jim Van Allen, Florent Andorra, George Kaltenbrunner (scena zniszczenia Sokovii) Wygrana [70]
Najlepsze indywidualne osiągnięcie: animacja postaci w filmie aktorskim Jakub Pistecky, Gang Trinh, Craig Penn, Mickael Coedel i Yair Gutierrez (za Hulka) Nominacja
Peter Tan, Boonyiki Lim, Sachio Nishiyama, Byounghee Cho, Roy Tan (za Ultrona) Nominacja
VES Awards Najlepiej animowana postać w filmie aktorskim Avengers: Czas Ultrona Nominacja [71]
Najlepsze modele w fotorealistycznym filmie i animacji Nominacja
Najlepsze symulacje w fotorealistycznym filmie Nominacja
Nickelodeon Kids’ Choice Awards Ulubiony film Avengers: Czas Ultrona Nominacja [72]
Najlepszy aktor filmowy Chris Evans Nominacja
Chris Hemsworth Nominacja
Robert Downey Jr. Nominacja
Najlepsza aktorka filmowa Scarlett Johansson Nominacja
Saturn Najlepsza adaptacja komiksu Avengers: Czas Ultrona Nominacja [73]
Najlepszy aktor drugoplanowy Paul Bettany Nominacja
Najlepsze kostiumy Alexandra Byrne Wygrana
Najlepsze efekty specjalne Paul Corbould, Chris Townsend, Ben Snow, Paul Butterworth Nominacja
MTV Movie Awards Najlepszy film Avengers: Czas Ultrona Nominacja [74]
Najlepsza obsada Nominacja
Najlepszy bohater Chris Evans Nominacja
Najlepszy czarny charakter James Spader Nominacja
Najlepsza kreacja wirtualna Nominacja
Najlepsza scena walki Mark Ruffalo kontra Robert Downey Jr. Nominacja
BMI Film & TV Awards Najlepsza muzyka filmowa Brian Tyler, Danny Elfman Wygrana [75]
Nagroda Hugo Najlepsza prezentacja dramatyczna (długa forma) Avengers: Czas Ultrona Nominacja [76]
Taurus World Stunt Awards Najlepsza sekwencja z samochodem Lee Millham Nominacja [77]

Kontynuacja[edytuj | edytuj kod]

Avengers: Wojna bez granic[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Avengers: Wojna bez granic.

Za reżyserię filmu Avengers: Wojna bez granic (org.: Avengers: Infinity War) odpowiadają bracia Anthony i Joe Russo, a za scenariusz Christopher Markus i Stephen McFeely[78][79]. W rolach głównych wystąpili: Robert Downey Jr., Chris Hemsworth, Mark Ruffalo, Chris Evans, Scarlett Johansson, Benedict Cumberbatch, Don Cheadle, Tom Holland, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Anthony Mackie, Sebastian Stan, Danai Gurira, Letitia Wright, Dave Bautista, Zoe Saldana, Josh Brolin i Chris Pratt[80].

Światowa premiera miała miejsce 23 kwietnia 2018 roku, natomiast w Polsce – 26 kwietnia tego samego roku[81][82].

Film został zapowiedziany 28 października 2014 podczas Marvel Event, gdzie zostały ujawnione plany studia do 2019 roku[83]. Film początkowo został zapowiedziany jako Avengers: Infinity War Part I, na początku lipca 2016 roku ujawniono, że film będzie nosił tytuł po prostu Avengers: Infinity War[84]. Zdjęcia do filmu trwały od stycznia do lipca 2017 roku w studiach w Atlancie[85].

Avengers: Koniec gry[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Avengers: Koniec gry.

Film wyreżyserowali bracia Anthony i Joe Russo, a scenariusz napisali Christopher Markus i Stephen McFeely[78][79]. W rolach głównych występują: Chris Evans, Robert Downey Jr., Mark Ruffalo, Chris Hemsworth, Scarlett Johansson, Sebastian Stan, Chris Pratt, Benedict Cumberbatch, Jeremy Renner, Chadwick Boseman, Paul Bettany, Elizabeth Olsen, Paul Rudd, Evangeline Lilly, Tom Hiddleston, Tom Holland, Samuel L. Jackson i Josh Brolin[86][87][88].

Amerykańska premiera została miała miejsce 4 maja 2019 roku[83].

Film został zapowiedziany 28 października 2014 podczas Marvel Event, gdzie zostały ujawnione plany studia do 2019 roku[83]. Film początkowo został zapowiedziany jako Avengers: Infinity War Part II, na początku lipca 2016 roku podano, że podtytuł filmu będzie zmienione i w planach studia figurował jako untitled Avengers[84]. Zdjęcia do filmu trwały od sierpnia 2017 roku do stycznia 2018 w studiach w Atlancie[85].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b c d Marcin Pietrzyk: Tak oficjalnie prezentuje się fabuła „Avengers: Age of Ultron” (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-09-16].
 2. a b Marcin Pietrzyk: To jeszcze nie koniec! Robert Downey Jr. włoży kostium Iron Mana w dwóch filmach (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-06-21].
 3. a b Marcin Pietrzyk: Zapomnijcie o Hulku. Wróci dopiero w „Avengers 2" (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-03-07].
 4. Eric Eisenberg: The Avengers: Age Of Ultron To Bring Back Lou Ferrigno As Hulk's Voice (ang.). Cinema Blend. [dostęp 2014-04-01].
 5. a b Łukasz Muszyński: Chris Evans o graniu dla Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-03-13].
 6. a b Jakub Popielecki: Kumpel Iron Mana pojawi się w „Avengers 2" (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-12-13].
 7. a b c Marcin Pietrzyk: Quicksilver i Scareltt Witch oficjalnie obsadzeni w „Avengers 2" (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-10-4].
 8. a b Alex Ritman: Dubai Film Fest: Paul Bettany Talks 'Avengers 2' and Watching Jennifer Connelly Inject Herself (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-12-14].
 9. a b Michał Walkiewicz: Agentka Maria Hill wspomoże Avengers w walce z Ultronem (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-11-09].
 10. a b c Jamie Lovett: New Avengers: Age Of Ultron Poster Released (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-02-24].
 11. Craig McLean: Idris Elba interview: Marvel movies are 'torture' (ang.). The Telegraph. [dostęp 2014-11-02].
 12. Independent: Skarsgard fine with Avengers nudity (ang.). The Independent. [dostęp 2014-08-16].
 13. a b M.Walikewicz: Ultron z ciałem i mimiką Jamesa Spadera w „Avengers 2" (pol.). Filmweb. [dostęp 2013-10-23].
 14. a b Brian Truitt: Sunday Geekersation: Jackson unleashes the Fury (ang.). USA Today. [dostęp 2013-08-18].
 15. a b Marcin Pietrzyk: Thomas Kretschmann wrogiem „Avengers” (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-01-16].
 16. Get to Know the ‘Avengers’ as They Assemble for New Adventure (ang.). Inquirer. [dostęp 2015-04-03]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 17. a b Gary Collinson: Two new clips from Marvel’s Avengers: Age of Ultron (ang.). Flickering Myth. [dostęp 2015-04-26].
 18. That Irish accent in Avengers Age of Ultron is actress Kerry Condon! (ang.). Examiner. [dostęp 2015-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 19. Ryan Leston: Stan Lee Confirms Avengers: Age Of Ultron Cameo (ang.). Yahoo!. [dostęp 2014-07-13]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 20. Georg Szalai: 'Avengers' Producer Hints at Sequel at New York Comic-Con (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2011-10-15].
 21. David Lieberman: Disney Announces 'Avengers 2' In Development (ang.). Deadline. [dostęp 2012-05-08].
 22. Marc Graser: Joss Whedon to write, direct ‘Avengers’ sequel (ang.). Variety. [dostęp 2012-08-07].
 23. Borys Kit: Disney Sets Release Date for 'Avengers 2' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2012-08-16].
 24. Marc Storm: SDCC 2013: Joss Whedon Reveals Avengers: Age of Ultron (ang.). marvel.com. [dostęp 2013-07-20].
 25. Sapa: 'Avengers' filming postponed, roads not closed (ang.). Time Slive. [dostęp 2014-02-10].
 26. Joss Whedon: Joss Whedon (ang.). Twitter. [dostęp 2014-08-06].
 27. Anna Cox: Road closures as Avengers roll into Joburg (ang.). IOL. [dostęp 2014-02-10].
 28. Lee Hyo-won: Marvel Finalizes Details for 'Avengers 2' Shoot in Seoul (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-03-13].
 29. Massimiliano Riccio: The Avengers 2, primi ciak a Bard. In Valle ci sono già Occhio di Falco, Scarlet Witch e Quicksilver (wł.). Aosta Sera. [dostęp 2014-03-22].
 30. Rob Keyes: ‘Ant-Man’ Not Shooting in Edgar Wright’s Homeland But Will Embrace His Style (ang.). Screen Rant. [dostęp 2014-02-16].
 31. Film Music Reporter: Brian Tyler to Score ‘Avengers: Age of Ultron’ (ang.). Film Music Reporter. [dostęp 2014-03-19].
 32. Philharmonia Orchestra: „Avengers: Age Of Ultron - Composer Brian Tyler on recording the soundtrack at Abbey Road Studios” (ang.). Sound Cloud. [dostęp 2015-04-27].
 33. Marc Storm: Marvel’s 'Avengers: Age of Ultron' Original Soundtrack Available Digitally April 28 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-15].
 34. Arron Couch: 'Avengers: Age of Ultron' Trailer to Air During 'Agents of SHIELD' (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-21].
 35. Aaron Couch: Watch the Official 'Avengers: Age of Ultron' Trailer Right Now (ang.). The Hollywood Reporter. [dostęp 2014-10-22].
 36. Warren Murray: Avengers: Age of Ultron film trailer released by Marvel after leak (ang.). The Guardian. [dostęp 2014-10-23].
 37. Chris Arrant: Next AVENGERS: AGE OF ULTRON Trailer Coming Soon (ang.). Newsarama. [dostęp 2015-01-02].
 38. Jay Jayson: Marvel Release First Avengers: Age Of Ultron TV Spot (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-01-29].
 39. Marc Storm: Earth's Mightiest Reunite in New Preview for Marvel’s 'Avengers: Age of Ultron' (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-03-19].
 40. Joe Comicbook: New Avengers: Age Of Ultron International TV Spot Released (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-03-19].
 41. Chris Arrant: Marvel’s Surprise, Official AGE OF ULTRON Prequel Has Wanda & Pietro SPOILERS (ang.). Newsarama. [dostęp 2015-02-03].
 42. Marvel: AVENGERS: OPERATION HYDRA (2015) #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-22].
 43. Marvel: Guidebook to the Marvel Cinematic Universe - Marvel’s Avengers: Age Of Ultron #1 (ang.). marvel.com. [dostęp 2016-09-28].
 44. Marvel Cinematic Universe Guidebook: The Good, The Bad, The Guardians Hardcover (ang.). Amazon.com. [dostęp 2017-08-27].
 45. Germain Lussier: Julie Delpy and Linda Cardellini Are In ‘Avengers: Age of Ultron’ (ang.). Slash Film. [dostęp 2015-04-01].
 46. Marvel: Watch the red carpet of Marvel’s „Avengers: Age of Ultron” on April 13! (ang.). YouTube. [dostęp 2015-04-10].
 47. Telegraph: Avengers Age of Ultron premiere highlights (ang.). The Telegraph. [dostęp 2015-04-21].
 48. Patrick Cavanaugh: James Spader Brings Ultron to Life in New Featurette (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-08-26].
 49. Avengers: Czas Ultrona (pol.). Galapaos. [dostęp 2015-08-20].
 50. Andrea Towers: Marvel’s Cinematic Universe gets the DVD collector's treatment for Phase Two (ang.). Entertainment Weekly. [dostęp 2015-07-17].
 51. Marvel: Marvel Cinematic Universe Phase Two Box Set Coming Exclusively to Amazon December 8 (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-10-23].
 52. a b c Avengers: Age of Ultron (ang.). Box Office Mojo. [dostęp 2015-10-29].
 53. Marcin Pietrzyk: Ultron podbija kolejne kraje świata (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-05-03].
 54. Joe: Marvel Cinematic Universe Is Now Highest Grossing Movie Franchise In The World (ang.). ComicBook. [dostęp 2015-05-03].
 55. Adam Siennica: Box Office: Rekordowe otwarcie „Avengers: Czas Ultrona” w Polsce (pol.). Na ekranie. [dostęp 2015-05-11].
 56. Rotten Tomatoes: AVENGERS: AGE OF ULTRON (ang.). Rotten Tomatoes. [dostęp 2015-07-02].
 57. Metacritic: AVENGERS: AGE OF ULTRON (ang.). Metacritic. [dostęp 2015-07-02].
 58. Anthony D’Alessandro: ‘Ultron’s $191.3M Bow Spikes Weekend’s Total B.O. To 51% Over 2014 – Final Monday Update (ang.). Deadline. [dostęp 2015-05-04].
 59. Gazeta.pl: 'Avengers: Czas Ultrona' - są pierwsze recenzje: Głębia i dowcip, jakich nie znajdziecie w 'Transformersach' (pol.). Gazeta.pl. [dostęp 2015-04-23]. [zarchiwizowane z tego adresu].
 60. Janusz Wróblewski: W służbie ludzkości (pol.). Polityka. [dostęp 2015-05-05].
 61. Jakub Popielecki: Czas Whedona (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-04-28].
 62. Darek Kuźma: „Avengers: Czas Ultrona”: Whedon znów na szczycie [RECENZJA] (pol.). Onet.pl. [dostęp 2015-04-29].
 63. Ewa Wildner: „Avengers: Czas Ultrona” [recenzja] (pol.). Stopklatka.pl. [dostęp 2015-05-01].
 64. Teen Choice Awards 2015 Winners: Full List (ang.). Variety. [dostęp 2015-08-16].
 65. Garry Maddox: 5th AACTA Awards: the full list of nominees (ang.). The Sydney Morning Herald. [dostęp 2015-10-29].
 66. 2015 BTVA Voice Acting Awards (ang.). behindthevoiceactors.com. [dostęp 2016-12-01].
 67. Scott Feinberg: Hollywood Music in Media Awards: Sam Smith, Lady Gaga, Brian Wilson Among Nominees (Exclusive) (ang.). Hollywood Reporter. [dostęp 2015-10-20].
 68. Best Comic Book Adaptation (ang.). IGN. [dostęp 2016-12-01].
 69. 2016 NOMINEES & WINNERS (ang.). People’s Choice Award. [dostęp 2016-04-04].
 70. 43RD ANNUAL ANNIE AWARDS NOMINEES (ang.). Annie Awards. [dostęp 2016-04-04].
 71. Marcin Pietrzyk: "Gwiezdne wojny" faworytem nagród specjalistów od efektów (pol.). Filmweb. [dostęp 2016-01-13].
 72. Stacey Grant: HERE ARE THE NOMINEES FOR THE 2016 KIDS’ CHOICE AWARDS (ang.). MTV. [dostęp 2016-02-02].
 73. Matthew Mueller: Saturn Awards 2016 Nominees Announced (ang.). ComicBook. [dostęp 2016-02-24].
 74. Maane Khatchatourian: MTV Movie Awards 2016: Complete List of Nominees (ang.). Variety. [dostęp 2016-03-08].
 75. Composer James Newton Howard Honored as BMI Icon at 2016 Film/TV Awards (ang.). BMI. [dostęp 2016-05-12].
 76. Carolyn Kellogg: Finalists for 2016 Hugo Awards are named (ang.). Los Angeles Times. [dostęp 2016-04-26].
 77. 2016 TAURUS WORLD STUNT AWARDS (ang.). taurusworldstuntawards.com. [dostęp 2016-12-01].
 78. a b Marc Storm: Joe & Anthony Russo to Direct 2-Part Marvel’s 'Avengers: Infinity War' Event (ang.). marvel.com. [dostęp 2015-04-07].
 79. a b Devin Faraci: Markus & McFeely Will Write INFINITY WAR (ang.). Badass Digest. [dostęp 2015-04-09].
 80. Owen Gleiberman: Film Review: ‘Avengers: Infinity War’ (ang.). Variety. [dostęp 2018-04-24].
 81. Christine Dinh: THE AVENGERS REASSEMBLE ON THE SET OF 'AVENGERS: INFINITY WAR' TO TAKE ON THANOS (ang.). marvel.com. [dostęp 2018-03-14].
 82. premiery i zapowiedzi 2018 (pol.). Filmweb. [dostęp 2015-10-09].
 83. a b c Marcin Pietrzyk: Oto pełna Faza Trzecia kinowego uniwersum Marvela (pol.). Filmweb. [dostęp 2014-10-29].
 84. a b Matt Donnelly: Marvel Surprise: ‘Avengers: Infinity War’ Won’t Be Split Into 2 Movies (ang.). The Wrap. [dostęp 2016-07-29].
 85. a b Steve Weintraub: Kevin Feige on ‘Avengers: Infinity War’, Spider-Man’s Future, 2019 & 2020 MCU Movies, and ‘Doctor Strange’ (ang.). The Wrap. [dostęp 2016-10-27].
 86. Alan Baltes: Open casting calls for Avengers: Infinity War and Untitled Avengers Movie (ang.). moviecastingcall.org. [dostęp 2016-12-02].
 87. Piotr Piskozub: Tom Holland potwierdza: Spider-Man w Avengers: Infinity War (pol.). NaEkranie.pl. [dostęp 2017-01-11].
 88. Mike Avila: Watch: Evangeline Lilly on introducing the Wasp, when she'll join The Avengers (ang.). blastr.com. [dostęp 2016-10-09].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]