Avenida da Liberdade (Lizbona)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Avenida da Liberdade
Ilustracja
Pomnik poległych w I wojnie światowej
Państwo  Portugalia
Miejscowość Lizbona
Długość 1100 m
Plan
Plan przebiegu ulicy
Położenie na mapie Lizbony
Mapa lokalizacyjna Lizbony
Avenida da Liberdade
Avenida da Liberdade
Położenie na mapie Portugalii
Mapa lokalizacyjna Portugalii
Avenida da Liberdade
Avenida da Liberdade
Ziemia38°43′13,0″N 9°08′45,0″W/38,720278 -9,145833

Avenida da Liberdade (Aleja Wolności) – ważna aleja w centrum Lizbony, w Portugalii. jest to bulwar o szerokości 90 metrów i 1100 m długości, z dziesięcioma torami podzielona przez chodniki dla pieszych ozdobione ogrodami. Łączy Praça dos Restauradores z Praça do Marquês de Pombal.

Avenida da Liberdade i Praça dos Restauradores mają swoje korzenie w parku publicznym (Passeio Público) zainaugurowane w obszarze w 1764 roku, stworzony przez architekta Baixy Reinaldo Manuela. Początkowo otoczony wysokim murem, park został odnowiony w latach 30 i 40 XIX w. przez architekta Malaquias Ferreira Leal, który wprowadził nowy układ ogrodów, a także fontanny, wodospad i pomniki. Alegoryczne rzeźby reprezentują rzeki Tag i Douro.

Po wielu dyskusjach i polemikach, aleja został wybudowany w latach 1879-1886, na wzór bulwarów Paryża. Jej powstanie było punktem rozbudowy północnych obszarów miasta i szybko stała się ulubionym miejscem dla klasy wyższej.

Wiele z oryginalnych budynków alei zostały zastąpione w ostatnich dziesięcioleciach przez wysokie budynki biurowe i hotelowe. Obecnie posiada kilka ciekawych budynków, które odzwierciedlają architekturę portugalską z końca XIX, aż do początków wieku XXI. Chodniki dla pieszych i ronda, wyłożone są tradycyjną portugalską mozaiką.

Ze względu na swoje malownicze cechy, hotele, sklepy, teatry i architekturę, stała się ważną atrakcją turystyczną miasta. Znajduje się tu wiele luksusowych butików i marek znanych z całego świata. Obecnie jest uważana za 35 najdroższą ulicę świata.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]