Avondale (Chicago)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy dzielnicy Chicago. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Herb Chicago Avondale
Dzielnica (community area) Chicago
Ilustracja
Polski sklep przy Milwaukee Avenue
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan  Illinois
Hrabstwo Cook
Miasto Chicago
Dzielnica North Side
Powierzchnia 5,18 km²
Populacja 
• liczba ludności

39,262
Położenie na mapie Chicago
Położenie na mapie
Portal Portal Stany Zjednoczone

Avondale – jedna z 77 oficjalnie wyznaczonych dzielnic (community areas) Chicago, położona w północno-zachodniej części miasta, pomiędzy rzeką Chicago a ulicami Diversey Avenue, Addison Street i Pulaski Road. Jej potoczna nazwa (funkcjonująca wśród Polonii) to Jackowo, która pochodzi od parafii i polskiego kościoła pw. św. Jacka, który usytuowany jest w samym sercu dzielnicy, przy ulicy Wolfram.

Dzielnica Avondale została włączona w granice administracyjne miasta Chicago w 1889 roku wraz z miasteczkiem Town of Jefferson – obecnie dzielnicą miasta o nazwie Jefferson Park.

Duże zagęszczenie fabryk w okolicy spowodowało, że w Avondale chętnie osiedlali się imigranci z Europy – zwłaszcza Niemcy, Skandynawowie i Polacy, którzy wybudowali tu polski kościół i zaczęli nazywać Jackowem rejon w którym mieszkali.

Dziś Avondale to zróżnicowana pod względem etnicznym dzielnica z polskimi sprzedawcami na stacjach benzynowych i dziesiątkami polskich kawiarni, restauracji, biur i sklepów. Zwyczajowo Amerykanie określają Jackowo mianem Chicago's "Polish Village", czyli chicagowska "Polska wioska", właśnie taki napis widnieje tu na miejskich tablicach.

W ostatnich latach w okolicach Avondale osiedla się coraz więcej emigrantów z Meksyku i Portoryko, a Polacy przeprowadzają się dalej na zachód metropolii lub na przedmieścia.