Azjatycki Puchar Challenge IIHF 2018

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Azjatycki Puchar Challenge IIHF
Turniej mężczyzn
2017 2019
Miejsce finału Filipiny Manila
Podium
Pierwsze miejsce  Mongolia
Drugie miejsce  Tajlandia
Trzecie miejsce  Filipiny
Statystyki indywidualne
Król strzelców Filipiny Steven Füglister

11. Azjatycki Puchar Challenge IIHF 2018 organizowane przez IIHF odbył się w Filipinach (Manila) (Top dywizja) oraz w Malezji (Kuala Lumpur) (I dywizja). Najgorsza drużyna wyższej dywizji tj. Top dywizji spadła do I dywizji. W przeciwną stronę przenosi się najlepsza drużyna pierwszej dywizji. Turniej top dywizji odbył się w dniach 3 - 8 kwietnia, zaś turniej pierwszej dywizji odbył się w dniach 24 - 29 marca.

Top dywizja[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
Gold medal icon.svg  Mongolia
Silver medal icon.svg  Tajlandia
Bronze medal icon.svg  Filipiny
4  Singapur
5  Kuwejt

W turnieju top dywizji uczestniczyło pięć zespołów. Rozegrano w sumie 10 spotkań w ramach fazy grupowej systemem kołowym. Wyniki tej fazy decydowały o końcowym klasyfikacji turnieju. Najgorsza drużyna została relegowana do pierwszej dywizji w roku 2019.

Mistrzem została reprezentacja Mongolii, która po raz pierwszy w historii zdobyła tytuł mistrzowski. Na drugim miejscu podium stanęła drużyna Tajlandii, a na trzecim miejscu podium uplasowała się drużyna gospodarzy.

W trójce najlepszych zawodników na każdej pozycji według dyrektoriatu zawodów znaleźli się: bramkarz gospodarzy Gianpietro Iseppi oraz reprezentanci Tajlandii: wśród obrońców Papan Thanakroekkiat oraz wśród napastników Masato Kitayama[1].

Pierwsza dywizja[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna
1  Malezja
2  Indie
3  Makau
4  Indonezja

W turnieju pierwszej dywizji uczestniczyło cztery zespoły. Najpierw wszystkie drużyny uczestniczyły w fazie grupowej systemem kołowym. Wyniki tej fazy decydowały o rozstawieniu drużyn w fazie pucharowej. Faza pucharowa składała się z dwóch rund: półfinałów oraz z meczów o konkretne miejsca. Zwycięzca fazy pucharowej uzyskał awans do top dywizji w roku 2019.

W trójce najlepszych zawodników na każdej pozycji według dyrektoriatu zawodów znaleźli się: bramkarz reprezentacji Indii Nawang Dorje, obrońca reprezentacji Makau Chong Man Kong oraz napastnik Indonezji Anryan Saputra[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]