Bến Hải

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bến Hải
Ilustracja
Łuk triumfalny Hồ Chí Minha na moście Hiền Lương
Państwo  Wietnam
Rzeka
Długość 100 km
Powierzchnia zlewni 4950 km²
Źródło
Miejsce Góry Annamskie
Ujście
Recypient Morze Południowochińskie
Współrzędne 17°00′13,0″N 107°06′15,8″E/17,003600 107,104400
Położenie na mapie Wietnamu
Mapa lokalizacyjna Wietnamu
ujście
ujście

Bến Hải – rzeka w środkowym Wietnamie o długości ok. 100 km, w latach 1954-1975 rzeka graniczna pomiędzy Wietnamem Południowym i Północnym, a jednocześnie środek "strefy zdemilitaryzowanej", którą wytyczono podczas konferencji genewskiej w roku 1954 w przybliżeniu wzdłuż 17. równoleżnika szerokości geograficznej północnej. Strefa Zdemilitaryzowana rozciągała się po około 5 kilometrów po obu stronach rzeki. Wbrew nazwie w strefie zdemilitaryzowanej toczyły się ciężkie walki w czasie całego czasu trwania wojny wietnamskiej.

Rzeka ma źródła w Górach Annamskich przy granicy z Laosem i kieruje się do Morza Południowochińskiego, płynąc z zachodu na wschód. W dolnym biegu jest jedną z najwolniej płynących rzek Wietnamu, ustępując pod tym względem jedynie zdecydowanie najwolniejszej rzece Perfumowej.

W latach podziału na Wietnam Południowy i Północny główny trakt, czyli droga państwowa nr 1 biegnąca z południa na północ, przekraczała rzekę Bến Hải stalowym mostem Hiền Lương (zwanym również "Mostem Pokoju"), zbudowanym przez Francuzów w roku 1950. Gdy dokonano podziału na komunistyczną północ i republikańskie południe, most został pomalowany: północna jego część na czerwono, południowa zaś na żółto. Most ten został uszkodzony w wyniku amerykańskich bombardowań w roku 1967.

Po pokoju paryskim, zawartym w roku 1973, granica przestała istnieć, a Bến Hải stała się wewnętrzną rzeką Wietnamu.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Vietnam Place of Interest
  • Stanley Karnow: Vietnam: A History: The First Complete Account of Vietnam War, A companion to the PBS TV Series, Viking Press, New York 1972