BM Oplot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BM Oplot
Ilustracja
Dane podstawowe
Państwo  Ukraina
Producent Fabryka im. Wiaczesława Małyszewa
Typ pojazdu czołg podstawowy
Załoga 3 osoby
Historia
Prototypy 2008
Produkcja od 2009
Dane techniczne
Silnik KMDB 6TD-2E, 6-cylindrowy, diesel, 1200 KM (890 kW)
Transmisja mechaniczna
Poj. zb. paliwa 1200 litrów
Pancerz stalowy, kompozytowy, reaktywny
Długość 7,075 m
Szerokość 4,176 m
Wysokość 2,285 m
Masa 51 ton
Nacisk jedn. 0,97 kg/cm²
Osiągi
Prędkość 70 km/h (na drodze)
50 km/h (w terenie)
Zasięg 400 km (na drodze)
350 km (w terenie)
Pokonywanie przeszkód
Brody (głęb.) 1,8 m (bez przygotowania)
5 m (po przygotowaniu)
Dane operacyjne
Uzbrojenie
armata gładkolufowa KBA-3 kal. 125 mm
karabin maszynowy KT-7.62 kal. 7.62 mm
przeciwlotniczy karabin maszynowy KT-12.7 kal. 12.7 mm
Użytkownicy
Ukraina Wojska Lądowe Ukrainy
 Tajlandia

BM Oplot lub Oplot-Mukraiński czołg, będący głęboką modernizacją czołgu T-84.

Powstanie czołgu BM Oplot[edytuj | edytuj kod]

W czasach Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich Charków był jednym z największych i najważniejszych ośrodków zbrojeniowych w Układzie Warszawskim. Właśnie na Ukrainie powstały czołgi T-34,T-44, T-54, T-55, T-64 oraz T-84.

Dysponując nowym, udoskonalonym czołgiem Ukraina ponownie włączyła się do rywalizacji na światowym rynku pancernym.

Nowy ukraiński czołg, określony jako Opłot-M zaprezentowano w drugiej połowie 2008 roku. Nowy czołg ma nowy panoramiczny celownik dowódcy, będący dominującym elementem jego sylwetki. Jest to urządzenie dzienno-nocne, zintegrowane z dalmierzem laserowym. Montując nowy celownik zrezygnowano z charakterystycznej i znajdującej się w poprzednich wersjach wieżyczki dowódcy ze sterowanym odległościowo wkm 12,7 mm. Wkm KT-12,7, został przeniesiony na nowe stanowisko, znajdujące się z tyłu wieży. Reszta elementów systemu kierowania ogniem nie uległa zmianie. W stosunku do Opłota i Jatagana, w nowym Opłocie-M zwiększono dość znacząco pancerz. Szacuje się ze ta wersja ma masę przekraczającą 50 ton. Najbardziej narażone na ostrzał powierzchnie czołgu zostały osłonięte modułami z dwuwarstwowym pancerzem reaktywnym Nóż-2. Opłot-M uzbrojony jest w armatę KBA-3 kalibru 125 mm. Szybkostrzelność tej wersji T-84 wynosi 9 strz./min. Czołg wyposażono w optoelektroniczny system przeciwdziałania - ukraiński odpowiednik Sztory o nazwie Warta. Ostrzega on o opromieniowaniu czołgu wiązką lasera, pochodzącą np. z dalmierza. Opłota-M napędza silnik wysokoprężny 6TD-2E, rozwijając moc 1200 KM przy 2600 obr./min. Jednostka napędowa jest dwusuwowa z zapłonem samoczynnym, bezpośrednim wtryskiem i mechanicznym doładowaniem. Próby państwowe Opłota-M zakończyły się w kwietniu 2009 roku. 3 czerwca został oficjalnie przyjęty do uzbrojenia Sił Zbrojnych Ukrainy. Do końca 2009 roku 10 nowych wozów miało zasilić 17. Brygadę Pancerną. Wspomina się o łącznie 29 pojazdach, które miałyby wejść do służby do końca 2010 roku.

Konstrukcja[edytuj | edytuj kod]

Czołg posiada wielowarstwowy pancerz czołowy oraz wyposażony jest w automat ładowania armaty (elektromechaniczny zespół automatycznego ładowania), co pozwoliło na zredukowanie załogi do trzech żołnierzy (dowódca, działonowy i kierowca-mechanik).

Uzbrojenie główne[edytuj | edytuj kod]

  • armata gładkolufowa 125 mm KBA-3.

Uzbrojenie dodatkowe[edytuj | edytuj kod]