BYD e1

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
BYD e1
Ilustracja
BYD e1
Producent BYD
Zaprezentowany Maj 2019
Okres produkcji od 2019
Miejsce produkcji Shenzhen
Poprzednik BYD F0
Dane techniczne
Segment A
Typy nadwozia 5-drzwiowy hatchback
Napęd przedni
Długość 3465 mm
Szerokość 1618 mm
Wysokość 1500 mm
Rozstaw osi 2340 mm
Liczba miejsc 5
Dane dodatkowe
Konkurencja Changan BenBen E-Star
Dearcc EV10
Leapmotor T03
Ora R1
SiTech DEV1
Zotye Z100 EV

BYD e1elektryczny samochód osobowy klasy najmniejszej produkowany pod chińską marką BYD od 2019 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

BYD e1 - tył
BYD e1 - sylwetka

W maju 2019 BYD zdecydował się gruntownie zmodernizować dotychczasową koncepcję miejskiego spalinowego modelu F0 przedstawionego w 2007 roku. Pojazd przeobrażono w samochód elektryczny, stając się jednocześnie najtańszym tego typu pojazdem w ofercie firmy BYD[1].

W porównaniu do poprzednika BYD e1 zyskał inny wygląd przedniej części nadwozia, z inaczej ukształtowanym zderzakiem, większym i niżej osadzonym logo producenta, a także przemodelowanymi reflektorami. Zmodyfikowano też tylny zderzak, a także wprowadzono nowe wkłady lamp wykonanych w technologii LED[2].

Producent zastosował też nowy projekt deski rozdzielczej, z cyfrowym panelem wskaźników, nisko osadzonymi nawiewami, a także dużym dotykowym wyświetlaczem systemu multimedialnego umieszczonego w górnej części kokpitu z nietypową, obracaną kolumną[3].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

W przeciwieństwie do oferowanego na rynkach globalnych BYD-a F0, e1 został zbudowany wyłącznie z myślą o wewnętrznym rynku chińskim. Pojazd zdobył na nim dużą popularność w ciągu pierwszego pół roku złożono na niego ponad 7,4 tysiąca zamówień[4].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

BYD e1 napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 60 KM, a także baterią o pojemności 32,2 kWh. Pozwala to rozpędzić się maksymalnie do 50 km/h, przejechać 305 kilometrów na jednym ładowaniu i osiągnąć od 30 do 80% stanu baterii w 1,5 godziny[5]. Możliwe jest to przy pomocy stacji szybkiego ładowania[6].


Przypisy[edytuj | edytuj kod]