Babiak (stacja kolejowa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Babiak
Państwo  Polska
Miejscowość Babiak
Data otwarcia 1 marca 1933
Poprzednie nazwy Babenwald (1942-1945)
Dane techniczne
Liczba peronów 2
Liczba krawędzi
peronowych
2
Kasy N
Linie kolejowe
Położenie na mapie gminy Babiak
Mapa lokalizacyjna gminy Babiak
Babiak
Babiak
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Babiak
Babiak
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa wielkopolskiego
Babiak
Babiak
Położenie na mapie powiatu kolskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kolskiego
Babiak
Babiak
Ziemia52°21′12″N 18°40′13″E/52,353333 18,670278
Portal Portal Transport szynowy

Babiak (w latach 1942 - 1945 Babenwald) – stacja kolejowa w Babiaku (powiat kolski), położona przy linii kolejowej nr 131 Chorzów Batory - Tczew.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Babiaku leży na odcinku M linii kolejowej nr 131, obejmującym obszar pomiędzy Ponętowem a Inowrocławiem Rąbinkiem.

Znajduje się tutaj otwarty budynek stacyjny, natomiast kasy biletowe od kilkunastu lat są zamknięte. Stacja składa się z trzech peronów i trzech krawędzi peronowych. Nie ma przejść nadziemnych ani podziemnych.

Najbliżej leżące stacje kolejowe to Lipie Góry w gminie Babiak (9,398 km na południe) i Zaryń w gminie Wierzbinek (11,233 km na północ).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Stacja kolejowa w Babiaku została otwarta dnia 1 marca 1933 roku, w dniu, w którym oddano do użytku część linii kolejowej nr 131 ze Zduńskiej Woli do Inowrocławia. 30 grudnia 1966 linia została zelektryfikowana.

Przebieg linii kolejowej pokrywa się z magistralą węglową, wybudowaną na potrzeby transportu towarowego z Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego do Trójmiasta, stąd korzystały z niej głównie pociągi towarowe.

21 lutego 1962 na odcinku pomiędzy Babiakiem a Lipimi Górami doszło do wypadku - w czasie mijania się pociągu towarowego z osobowym doszło do eksplozji kotła w parowozie, w wyniku czego śmierć poniosła drużyna pociągu towarowego, a pasażerowie składu osobowego zostali ranni[1].

W grudniu 2008 zawieszono kursowanie pociągów osobowych na trasie pomiędzy Babiakiem a Ponętowem, ze względu na pogarszający się stan techniczny torowiska. Z dniem 11 grudnia 2011 zatrzymano również wszystkie połączenia pasażerskie pomiędzy Zduńską Wolą a Inowrocławiem i Toruniem Głównym.

Latem 2011 na stacji zatrzymywały się dwa pociągi pospieszne Przewozów Regionalnych, kursujące pomiędzy Katowicami a Gdynią Główną, i z powrotem.

19 grudnia 2012 na stacji podczas jazdy manewrowej wykoleił się pociąg PKP Cargo, co spowodowało zamknięcie odcinka pomiędzy Babiakiem a Zaryniem na około dwie godziny[2].

26 kwietnia 2015 pociąg PKP InterCity Kujawiak został pierwszym pociągiem pasażerskim od grudnia 2011, który zatrzymał się na stacji w Babiaku jako jednym z przystanków w jego planowanym rozkładzie[3].

Połączenia osobowe[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na przeznaczenie magistrali węglowej głównie do celów towarowych, ruch pasażerski miał dla tej linii kolejowej mniejsze znaczenie. W XX wieku kursowały tu jednak regularnie pociągi osobowe pomiędzy Zduńską Wolą a Inowrocławiem i Toruniem Głównym. Po 2000 roku rozpoczęto masowe wycofywanie kursów osobowych z linii kolejowej nr 131, a w grudniu 2008 całkowicie zawieszono ruch pociągów osobowych na odcinku pomiędzy Babiakiem a Ponętowem, ze względu na pogarszający się stan techniczny torów.

10 grudnia 2011 odjechał z Babiaka ostatni pociąg osobowy w kierunku Torunia Głównego. Zawieszenie połączeń spowodowane było niską frekwencją, i pomimo protestów mieszkańców, nie zostało odwołane.

W 2015 roku w wiosennym rozkładzie jazdy zaplanowano postój na stacji Babiak pociągu pospiesznego PKP InterCity TLK Kujawiak kursującego pomiędzy Warszawą Wschodnią a Piłą Główną[4]. W niektóre dni tabor dojeżdżał do Terespola. Dało to mieszkańcom Babiaka i okolic możliwość bezpośredniego dojazdu do Kutna, Torunia i Bydgoszczy. Pierwszy pociąg osobowy po 2011 roku zatrzymał się na stacji 26 kwietnia 2015.

W styczniu 2016 zmieniono nazwę składu na TLK Przybyszewski i skrócono jego trasę. Obecnie kursuje z Warszawy Wschodniej do Bydgoszczy Głównej, i z powrotem z rozkładowym postojem na stacji Babiak. Od grudnia 2016 pociąg nazywa się TLK Kutrzeba.

W czerwcu 2017 roku rozpoczęto remonty linii kolejowej nr 3 i zamknięto ruch kolejowy pomiędzy Poznaniem Głównym a Koninem. W związku z tym większość składów pospiesznych kursujących z Poznania do Warszawy objeżdża nieczynny odcinek przez Gniezno, Inowrocław i Babiak. PKP podało w początkowej wersji rozkładu (obowiązującego od 11 czerwca), że w Babiaku zatrzymywać się będzie sześć par pociągów pospiesznych, kursujących do Przemyśla Głównego, Świnoujścia przez Szczecin, Warszawy Wschodniej, Poznania Głównego i Suwałk.[5][6]. Kilka tygodni później postoje tych pociągów w Babiaku zostały usunięte z planowanego rozkładu, a jedyne postoje pomiędzy Warszawą a Poznaniem przewidziane są w Gnieźnie, Inowrocławiu Rąbinku (wybrane) i Kutnie.

Połączenia pospieszne[edytuj | edytuj kod]

Inne pociągi[edytuj | edytuj kod]

Przez stację przejeżdżają bez zatrzymania pociągi towarowe i pospieszne pociągi osobowe, kursujące pomiędzy Trójmiastem a Śląskiem, a także niektóre jadące z Warszawy do Trójmiasta. W niedaleko leżącej miejscowości Ponętów istnieje możliwość zjechania przez te pociągi na linię kolejową nr 3, prowadzącą z Warszawy Zachodniej do Kunowic.

Obecne połączenia[edytuj | edytuj kod]

Lista miejscowości, do których można bezpośrednio dojechać z Babiaka według rozkładu z sierpnia 2016 r.:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 21 lutego | Kresowiacy.com, kresowiacy.com [dostęp 2017-11-22] [zarchiwizowane z adresu 2015-05-26] (pol.).
  2. Wykolejenie pociągu na stacji Babiak | Kurier Kolejowy, www.kurierkolejowy.eu [dostęp 2017-11-22].
  3. YouTube, www.youtube.com [dostęp 2017-11-22] (fr.).
  4. Gmina Babiak: Nowe połączenie kolejowe ułatwi podróżowanie - NaszeMiasto.pl, kolo.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  5. Poznań – Warszawa, sprawna komunikacja podczas modernizacji linii - PKP Polskie Linie Kolejowe S.A, www.plk-sa.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  6. Gdzieś w Polsce – Z Polską za pan brat…, babiak.gdzieswpolsce.pl [dostęp 2018-09-15] (pol.).
  7. Tlk Kujawiak Babiak - NaszeMiasto.pl, kolo.naszemiasto.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).
  8. Domena przewozyregionalne.pl jest utrzymywana na serwerach nazwa.pl, przewozyregionalne.pl [dostęp 2018-10-19].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Babiak
Linia
BSicon KBHFaq.svgBSicon STRq.svgBSicon STRq.svg
Lipie Góry
odległość: 9,398 km
BSicon BHFq.svg
odległość: 11,233 km