Badania Nieniszczące i Diagnostyka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Badania Nieniszczące i Diagnostyka
Częstotliwość kwartalnik
Państwo Polska 
Wydawca SIMP oraz Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP
Organ prasowy Zarząd Główny SIMP
Rodzaj czasopisma naukowo-techniczna
Pierwszy numer 2016
Redaktor naczelny dr hab. inż. Tomasz Chady
Średni nakład {{{nakład}}} egz.
Format A4
Liczba stron 56
ISSN 2451-4462
Strona internetowa

Badania Nieniszczące i Diagnostykakwartalnik naukowo-techniczny wydawany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich (SIMP) oraz Polskie Towarzystwo Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej SIMP (PTBNiDT SIMP).

Czasopismo powołane zostało w czerwcu 2016, a pierwszy numer ukazał się w październiku tego samego roku. W prace nad tworzeniem czasopisma aktywnie zaangażowani są wykładowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie[1]. Redaktorem naczelnym pisma jest prof. dr hab. inż. Jerzy Nowacki[2] z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki, a zastępcami redaktora naczelnego są dr hab. inż. Tomasz Chady z Wydziału Elektrycznego (Prezes Polskiego Towarzystwa Badań Nieniszczących i Diagnostyki Technicznej) i dr inż. Ryszard Pakos z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Ponadto sekretarzem naukowym jest dr inż. Grzegorz Psuj z Wydziału Elektrycznego, redaktorem wydawniczym dr inż. Adam Sajek, a redaktorem statystycznym dr inż. Sławomir Krajewski (obaj z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki). Przewodniczącym międzynarodowej rady programowej, w skład w której wchodzą liderzy i eksperci oraz badacze z największych światowych i krajowych ośrodków badawczych i przemysłowych zajmujących się badaniami nieniszczącymi w Argentynie, Brazylii, Chinach, Francji, Grecji, Indiach, Japonii, Niemczech, Portugalii, Ukrainie, USA i we Włoszech, jest prof. dr inż. Ryszard Sikora[3].

Kwartalnik zawiera materiały w języku polskim oraz angielskim i jest dostępne zarówno w wersji drukowanej jak i elektronicznej w internecie. Odbiorcami czasopisma są ośrodki naukowe i dydaktyczne oraz organizacje gospodarcze i ośrodki zagraniczne zainteresowane problematyką określoną w jego tytule[4].

W czasopiśmie publikowane są oryginalne komunikaty i artykuły dotyczące[4][5]:

 • metodologii badań,
 • certyfikacji w badaniach,
 • charakterystyki urządzeń, sprzętu, materiałów i systemów w badaniach nieniszczących,
 • diagnostyki,
 • szkoleń, przepisów i normalizacji,
 • praktyki badań w przemyśle i poradnictwa technicznego,
 • wydarzeń, karier zawodowych specjalistów i ich doświadczeń zawodowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Badania Nieniszczące i Diagnostyka - nowe czasopismo naukowo-techniczne współtworzone przez pracowników ZUT - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, www.zut.edu.pl [dostęp 2018-10-10] (pol.).
 2. Zespół Redakcyjny. Agenda Wydawnicza SIMP. [dostęp 2018-06-01].
 3. Badania Nieniszczące i Diagnostyka – nowe czasopismo naukowo-techniczne współtworzone przez pracowników WE ZUT. Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. [dostęp 2018-06-01].
 4. a b O czasopiśmie. Agenda Wydawnicza SIMP. [dostęp 2018-06-01].
 5. Badania Nieniszczące i Diagnostyka. PTBNiDT SIMP. [dostęp 2018-06-01].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]