Bagicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bagicz
wieś
Państwo  Polska
Województwo  zachodniopomorskie
Powiat kołobrzeski
Gmina Ustronie Morskie
Liczba ludności (2005) 30
Strefa numeracyjna 94
Kod pocztowy 78-111
Tablice rejestracyjne ZKL
SIMC 0313986
Położenie na mapie gminy Ustronie Morskie
Mapa lokalizacyjna gminy Ustronie Morskie
Bagicz
Bagicz
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Bagicz
Bagicz
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Bagicz
Bagicz
Położenie na mapie powiatu kołobrzeskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kołobrzeskiego
Bagicz
Bagicz
Ziemia54°12′01″N 15°42′00″E/54,200278 15,700000

Bagicz (niem. Bodenhagen) – wieś w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kołobrzeskim, w gminie Ustronie Morskie, położona pomiędzy Sianożętami i Kołobrzegiem.

Według danych urzędu gminy z 2005 roku wieś miała 30 mieszkańców[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Wieś[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie Bagicz był nadbałtycką wsią lokowaną w 1753 roku na bagnistym terenie na skraju Lasu Kołobrzeskiego w miejscu średniowiecznej osady Boltenhagen.

Niewielka miejscowość nosząca od XVIII wieku nazwę Bodenhagen w 1935 roku została wysiedlona, a na jej miejscu decyzją władz III Rzeszy rozpoczęto budowę dużego kompleksu wojskowego o kryptonimie Kolberg Flugplatz na potrzeby mającego tam stacjonować pułku lotnictwa bombowego KG152, a od 1939 roku pułku lotnictwa bombowego KG1 Hindenburg.

Z pierwotnych zabudowań wsi ostała się tylko stacja kolejowa Bagicz z przyległymi do niej budynkami.

Lotnisko[edytuj | edytuj kod]

W roku 1935 rozpoczęła się budowa lotniska wojskowego. Używane było pierwotnie przez Luftwaffe, a od zakończenia II wojny światowej przez Armię Czerwoną. Po likwidacji jednostki wojskowej w 1992 roku tereny bazy zostały podzielone pomiędzy miasto Kołobrzeg i gminę Ustronie Morskie. Od 2012 roku lotnisko Kołobrzeg-Bagicz jest czynnym lotniskiem cywilnym.

 Osobny artykuł: Lotnisko Kołobrzeg-Bagicz.

Środowisko naturalne[edytuj | edytuj kod]

Kępa wysoczyznowa Bagicza to obszar płaskiej wysoczyzny moreny dennej wznoszącej się na wysokość 6–9 m n.p.m. Podobne wysokości mają pagórki morenowe Podczela zamykające od południa nieckę słonych torfowisk Solnego Bagna. Uroczysko to od nadbałtyckiej plaży oddziela bardzo wąski i niski wał wydmowy (o wysokości 2–5 m n.p. plaży) grożący przerwaniem nie tylko przy wysokich stanach morza, lecz przede wszystkim przy podtopieniu przez podniesienie zwierciadła na torfowisku. Stojąca na torfowisku woda znajduje się na poziomie 0,7 do 1,2 m n.p.m., przesiąka przez podłoże wału i infiltruje w osady plaży. W lagunach plażowych gromadzi się woda podsiąkowa. Wielkość wysięków oceniano na 10 dm³/min., pole wysięków w koronie wału na długości 100 m.

Wzdłuż całego brzegu morskiego w okolicach Bagicza i Podczela zabudowane są drewniane ostrogi wychodzące od 50 do 100 m w morze. Wiele z nich jest poważnie uszkodzonych. Silnie zniszczony jest pas brzegowy na wysokości dawnego lotniska wynikający z istniejących tam dzikich zejść na plażę, kolektorów ściekowych, grodzi i niewiadomego przeznaczenia ścianek drewnianych i betonowych.

Obszar Bagicza został objęty obszarem chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • W okresie 19651990 lotnisko w Bagiczu było oznaczone kryptonimem Masandra
  • W latach 19901992 lotnisko w Bagiczu było oznaczone kryptonimem Swjasnoj
  • W latach 19451991 lotniskiem zapasowym dla bazy wojskowej w Bagiczu było lotnisko polowe zlokalizowane pod miejscowością Dębica.
  • W okresie letnim nadmorski pas startowy lotniska jest wykorzystywany jako lotnisko sportowe aeroklubu oraz jako plac do organizowania dużych plenerowych imprez i koncertów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 9. Warunki i jakość życia mieszkańców. W: "Inplus" Doradztwo Inwestycyjne: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Ustronie Morskie. Urząd Gminy Ustronie Morskie, 2007-12, s. 63.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Przedwojenne akta dotyczące Bodenhagen znajdują się w Archiwum Państwowym w Szczecinie w zespole Magistrat Kolberg, Własność miejska. Bagicz, nr zespołu: 65/202/0/448 - 464, Bagicz (Bodenhagen) 1750-1881; 17 j.a. 5.
  • Elżbieta Dobracka: 6.1.1 Geomorfologia i zarys budowy geologicznej. W: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania miasta Kołobrzegu. Kołobrzeg: Urząd Miasta Kołobrzegu, 2001-12-04.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]