Baldwin III z Hainaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baldwin III
Hrabia Hainaut
Okres od 1098
do 1120
Poprzednik Baldwin II
Następca Baldwin IV
Dane biograficzne
Dynastia flandryjska
Data urodzenia 1088
Data śmierci 1120
Ojciec Baldwin II z Hainaut
Matka Ida z Louvain
Żona Jolanta z Geldrii
Dzieci Baldwin IV, Gerard, Gertruda, Jolanta, Rychilda

Baldwin III (z Hainaut) (ur. 1088 - zm. 17 grudnia 1120) – hrabia Hainaut w latach 1098-1120.

Był najstarszym synem hrabiego Baldwina II i Idy z Louvain. Był zaręczony z Adelajdą z Maurienne w młodym wieku, ale zdecydował się zerwać zaręczyny, co wywołało skandal. Adelajda udała się do papieża Kaliksta II, który potwierdził legalność małżeństwa. Mimo wszystko poślubił Jolantę von Gelre. Władzę objął w 1098 roku; do 1103 roku regencję sprawowała jego matka. W trakcie jego panowania próbował po śmierci Baldwina VII, hrabiego Flandrii, przejąć jego funkcję. Została ona jednak zapisana Karolowi I Dobremu, który je ostatecznie przejął. Tak jak jego ojciec planował odzyskać Flandrię; próbował do tego wykorzystać konflikt hrabiego Roberta II Jerozolimskiego z cesarzem Henrykiem IV i do 1110 przejściowo zajął Cambrai. Baldwin III zmarł podczas polowania mając ok. 33 lat w 1120 roku, a jego dziedzicem został ok. 10-letni syn, Baldwin IV. Młodszemu Gerardowi przypadły Dale i Dodewaard, należące wcześniej do jego matki - został on protoplastą rodu dziedziców tych ziem.

Małżeństwo i potomstwo[edytuj | edytuj kod]

W 1107 r. poślubił Jolantę (ok. 1090 - zm. po 1122), córkę hrabiego Geldrii Gerarda I. Baldwin i Jolanta mieli razem pięcioro dzieci:

Po śmierci Baldwina III Jolanta wyszła drugi raz za mąż za Godfryd II, pana Ribemont i Vouchais, kasztelana Valenciennes. Mieli razem dwójkę dzieci:

  • Godfryda III, kasztelana Valenciennes.
  • Bertę, która poślubiła: 1) hrabiego Otto z Duras and 2) Gwidona z Saint-Aubert

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]