Wersja ortograficzna: Baldwin II Łysy

Baldwin II Łysy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baldwin II Łysy
Ilustracja
Hrabia Flandrii
Okres od 2 stycznia 879
do 10 września 918
Poprzednik Baldwin I Żelazne Ramię
Następca Arnulf I Wielki
Dane biograficzne
Dynastia flandryjska
Data urodzenia ok. 863
Data i miejsce śmierci 10 września 918
Balndimberg
Ojciec Baldwin I Żelazne Ramię
Matka Judyta Martel
Żona Aelfthryth
Dzieci Arnulf I Wielki
Adolf z Boulogne

Baldwin II (ur. ok. 863, zm. 10 września 918), zwany Calvus (Łysy), drugi hrabia Flandrii od 879 r. i dziedziczny opat St. Bertin od 892 r., najstarszy syn Baldwina I Flandryjskiego i Judyty Martel, córki Karola II Łysego, króla Franków Zachodnich.

Początek rządów Baldwina to czas niszczycielskich najazdów wikingów. Nietknięte pozostały tylko niewielkie terytoria na północ od rzeki Sommy. Baldwin poświęcił wiele lat na odbudowę swojego władztwa. Wznosił nowe fortece i naprawiał mury miejskie. Przejmował również opuszczone posiadłości, dzięki czemu obszar podległy jego władzy znacznie się powiększył. W latach 90. IX w. wykorzystał konflikt między królem Karolem Prostakiem a Odonem, hrabią Paryża, aby uzyskać ziemie Ternois i Boulonnias.

W 883 lub 884 r. poślubił Aelfthryth (zm. 929), córkę króla Anglii Alfreda Wielkiego i Ealhswith, córki Ethelreda Mucila, earla Gaini[1]. Małżeństwo to miało służyć zacieśnieniu wymierzonego w wikingów sojuszu anglo-flamandzkiego. Przyczyniło się także do nawiązania ścisłych więzów Flandrii i Anglii, które przetrwają przez wiele stuleci.

Baldwin miał pięcioro dzieci, ale trwają spory wśród historyków, czy pochodzą one z małżeństwa z anglosaską księżniczką, czy są to dzieci nieślubne:

W 900 r. Baldwin znalazł się w konflikcie z arcybiskupem Reims, Fulkiem. Konflikt ten hrabia rozwiązał zabijając arcybiskupa, co spowodowało, że został ekskomunikowany przez papieża Benedykta IV.

Baldwin zmarł w 918 (lub 919) r. i został zastąpiony przez swojego najstarszego syna.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Justin Glenn, The Washingtons: A Family History: Volume 3: Royal Descents of the Presidential Branch, Savas Publishing, 29 lipca 2014, ISBN 978-1-61121-235-8 [dostęp 2019-11-27] (ang.).