Balsam Szostakowskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Balsam Szostakowskiego (Polyvinox, Vinilinum, Vinylinum) – eter poliwinylobutylowy (polimer eteru winylowo-butylowego). Bardzo gęsta, lepka, przezroczysta ciecz o barwie lekko złotawej i charakterystycznej woni eterowo-spirytusowej. Nierozpuszczalny w wodzie, słabo rozpuszczalny w stężnonym (96%) etanolu, łatwo rozpuszczalny w eterze etylowym. Miesza się z olejami tłustymi oraz niektórymi tłuszczami stałymi[1]. Oryginalny, rosyjski środek leczniczy o działaniu przeciwzapalnym, bakteriostatycznym, fungistatycznym, słabo znieczulającym, pobudzającym gojenie (poprzez stymulację ziarninowania i odtwarzania nabłonka) oraz przeciwwrzodowym. Opracowany został przez rosyjskiego chemika prof. Michaiła Szostakowskiego[2], po przypadkowym jego otrzymaniu w roku 1939[1]. Wprowadzony do lecznictwa rosyjskiego w 1940 r.[3], natomiast w Polsce na przełomie 1964/1965 r.[4]

Stosowany wewnętrznie, m.in. w:

Stosowany zewnętrznie – w postaci nieprzetworzonej (per se) bądź w preparatach recepturowych (w mieszaninie z olejami roślinnymi, mineralnymi, maściach, pastach oraz czopkach) w stężeniu 20–25% (niekiedy do 50%)[5], w leczeniu trudno gojących się:

Balsamu Szostakowskiego nie należy stosować w chorobach wątroby, w tym w żółtaczce mechanicznej i leptospirozie.

Nie jest toksyczny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Henryk Różański: Balsam Szostakowskiego (Avilin) w dawnej i współczesnej medycynie. Wzmianka o początkach sulfonamidów i antybiotyków. W: Medycyna dawna i współczesna [on-line]. rozanski.li. [dostęp 2016-06-26].
  2. Balsam Szostakowskiego w praktycznej weterynarii i pielęgnacji skóry zwierząt domowych. Dział Badań i Rozwoju AdiFeed Sp. z o.o., 2011-03-30. [dostęp 2012-10-11].
  3. Poradnik Terapeutyczny, Piotr Kubikowski (red.) – wyd. II – 1969 r.
  4. Obwieszczenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 28 grudnia 1964 r. o wprowadzeniu zmian do urzędowego spisu leków (M.P. z 1965 r. nr 2, poz. 9).
  5. a b Vinylinum - balzam Shostakovsky (ros. • ang. • hiszp.). www.vinylinum.ru. [dostęp 2018-03-07].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Leki współczesnej terapii. Jan K. Podlewski, Alicja Chwalibogowska-Podlewska. Warszawa: "Split Trading" Wydawnictwa Fundacji Büchnera, 2001. ISBN 83-85632-56-5.

Star of life.svg Przeczytaj ostrzeżenie dotyczące informacji medycznych i pokrewnych zamieszczonych w Wikipedii.