Bannack

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bannack
Ilustracja
Państwo  Stany Zjednoczone
Stan Montana
Hrabstwo Beaverhead
Położenie na mapie Montany
Mapa lokalizacyjna Montany
Bannack
Bannack
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Bannack
Bannack
Ziemia45°09′40,82″N 112°59′47,18″W/45,161340 -112,996440
Strona internetowa
Portal Portal Stany Zjednoczone

Bannackopuszczone miasto (ang. ghost town) w hrabstwie Beaverhead, w stanie Montana, położone nad rzeką Beaverhead, około 20 kilometrów powyżej miejsca, w którym Beaverhead wpada do rzeki Red Rock na południe od Dillon.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Założone w roku 1862 i nazwane od plemienia indiańskiego Banoków miasto, było pierwszym miejscem odkrycia złóż złota w Montanie w roku 1862. W roku 1864 krótko było stolicą Terytorium Montany, zanim stolicą uczyniono Virginia City. Bannack dość długo istniało jako miasto górnicze, aczkolwiek liczebność mieszkańców nieustannie zmniejszała się, aż w roku 1970 opuścili je ostatni.

W okresie prosperity, Bannack liczyło ponad dziesięć tysięcy mieszkańców. Znajdowały się tu trzy hotele, trzy piekarnie, trzy kuźnie, dwie stajnie, dwa targowiska rzeźnicze, sklep spożywczy, restauracja, browar, sala biliardowa, i cztery saloony. Chociaż wszystkie te budowle wzniesiono z bali drewnianych, niektóre z nich miały ozdobne frontony.

Miejscowy szeryf, Henry Plummer, był – jak mówiono – szefem gangu odpowiedzialnego za niemal sto zabójstw; 22 ludzi zostało powieszonych wraz z nim przez straż obywatelską za rzekome zbrodnie, bez przewodu sądowego. Ostatni z powieszonych winien był jedynie wyrażenia zdania, że być może wszyscy poprzednicy byli niewinni.

Do dnia dzisiejszego przetrwało sześćdziesiąt historycznych drewnianych budowli w Bannack, wiele w zupełnie dobrym stanie i nadających się do zwiedzania. Dzisiaj miejsce to, od roku 1961 zwane Bannack Historic District, jest oznakowane jako National Historic Landmark. Nosi miano Parku stanowego Bannack.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]