Baraniec (Sudety)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Baraniec (Góry Kaczawskie))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Baraniec
Ilustracja
Baraniec – widok od strony zachodniej z Przełęczy Komarnickiej
Państwo  Polska
Pasmo Sudety
Góry Kaczawskie
Grzbiet Południowy
Wysokość 720 m n.p.m.
Wybitność 250 m
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Baraniec
Baraniec
Ziemia50°56′29,20″N 15°53′05,04″E/50,941444 15,884733

Baraniec (720,3 m n.p.m.)[1] – szczyt w Górach Kaczawskich, w południowo-zachodniej Polsce, w Sudetach Zachodnich, w Gminie Janowice Wielkie.

Góra położona jest w południowo-środkowej części Gór Kaczawskich, w środkowej części Grzbietu Południowego, około 400 m na południe od szczytu Skopiec, około 2,8 km na południowy zachód od centrum Wojcieszowa.

Baraniec jest prawdopodobnie najwyższym szczytem szczytem Gór Kaczawskich, rywalizując o palmę pierwszeństwa ze szczytem o nazwie Folwarczna. Wyrasta w środkowej części Grzbietu Południowego, w kształcie słabo zaznaczonej kopuły, z niewyraźnie podkreśloną częścią szczytową i średnio stromymi zboczami. Powierzchnia wierzchowiny jest tak wyrównana, że wierzchołek jest trudno rozpoznawalny w terenie. Od południowego zachodu wzniesienie wydzielone jest Przełęczą Komarnicką, nad którą nieznacznie górując, opada do niej krótkim zboczem. Góra stanowi bliźniaczą kulminację Skopca, położonego po północnej stronie i oddzielonego płytkim siodłem. Wzniesienie budują łupki, marmury (wapienie krystaliczne), diabazy, zieleńce, łupki zieleńcowe z wkładkami keratofirów. Są to skały przeobrażone stanowiące pozostałość po dawnych wylewach wulkanicznych na dnie morza oraz osadach morskich, które w części przyszczytowej tworzą niewielkie skałki i blokowiska skalne.

Szczyt w częściowo porasta las mieszany z przewagą świerka a zbocze południowe, oraz częściowo wschodnie i zachodnie zajmuje las dębowy regla dolnego. Zbocze wschodnie i zachodnie góry, poniżej szczytu częściowo zajmują łąki i pola uprawne.

Inne[edytuj | edytuj kod]

Na wierzchołku położone są widokowe polany oraz maszt nadawczy Muzycznego Radia (105,8 MHz) i nadajnik telefonii komórkowej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Geoportal 2 | iMap, mapy.geoportal.gov.pl [dostęp 2017-11-22].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]