Barbara Okoń-Makowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Barbara Okoń-Makowska – polska realizatorka dźwięku i pedagożka.

Absolwentka Wydziału Reżyserii Dźwięku Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie. Pracowała w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia w Warszawie (SEPR). Wykładowczyni Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Członkini Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej (PSeME).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ostatnia fotografia Zespołu SEPR (2002)

W Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia realizowała utwory m.in. Włodzimierza Kotońskiego, Bogusława Schaeffera, Elżbiety Sikory i Krzysztofa Knittla. Komponowała i realizowała muzykę na potrzeby filmu, telewizji, teatru i spektakli multimedialnych. Współpracuje m.in. z Teatrem Polskiego Radia, Programem 2 Polskiego Radia i Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień. Barbara Okoń-Makowska jest pracownikiem naukowym Katedry Akustyki Muzycznej Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. Autorka książki pt. „SYMFONIA muzyka elektroniczna Bogusława Schaeffera w stylu epoki” (wyd. AUDIOLOGOS 2013)[1]. Brała udział w dyskusji pt. „REŻYSER-MIKSER-WYKONAWCA. Rola realizatora w Studiu Eksperymentalnym” w ramach międzynarodowej konferencji[2] zorganizowanej w 2017 r. w związku z 60. rocznicą powstania SEPR przez Muzeum Sztuki w Łodzi i Instytut Adama Mickiewicza. Zapis dyskusji opublikowano w tomie pokonferencyjnym pt. „Czarny pokój i inne pokoje”[3].

Utwory autonomiczne[edytuj | edytuj kod]

Barbara Okoń-Makowska jest autorką nowej realizacji utworu „Symfonia – muzyka elektroniczna” Bogusława Schaeffera[4].

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Okoń-Makowska była pierwszą kobietą zatrudnioną na stanowisku realizatora w Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • „Czarny pokój i inne pokoje. Zbiór tekstów o Studiu Eksperymentalnym Polskiego Radia”, red. Michał Libera i Michał Mendyk, wyd. 2018.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]