Barbara West

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbara West
Data i miejsce urodzenia 24 maja 1911
Bournemouth, Anglia
Data i miejsce śmierci 16 października 2007
Truro, Anglia

Barbara Joyce Dainton West (ur. 24 maja 1911, zm. 16 października 2007) – była jednym z ostatnich żyjących ocalałych pasażerów z katastrofy Titanica, który zatonął 15 kwietnia 1912 roku.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Barbara West urodziła się w Bournemouth jako dziecko Arthura Westa i Ady Mary Worth. Jej ojciec postanowił rozpocząć pracę w branży owocowej na Florydzie. Jej starsza siostra Constance urodziła się w 1907 roku.

Titanic[edytuj | edytuj kod]

Barbara, jej rodzice i siostra weszli na pokład statku 10 kwietnia 1912 roku jako pasażerowie drugiej klasy. Miała wówczas 10 miesięcy i 18 dni, co czyniło ją drugą najmłodszą pasażerką na pokładzie statku zaraz za Millviną Dean.

Gdy statek uderzył w górę lodowa o godz. 23:40, Barbara West spała w kabinie. Wraz ze swoją siostrą i matką ocalały z katastrofy i zostały zabrane przez statek RMS Carpathia. Ciało jej ojca nawet jeśli znalezione nigdy nie zostało zidentyfikowane.

Ocalała rodzina wyruszyła do Nowego Jorku na pokładzie RMS Carpathia. Po przybyciu, matka Barbary zarezerwowała miejsce dla siebie i swoich córek na statku RMS Celtic firmy White Star Line. RMS Celtic przypłynął do Liverpoolu 6 maja. 4 miesiące później Ada urodziła trzecią córkę. W czasie rejsu Titanicem była bowiem w ciąży.

Ada zmarła 20 kwietnia 1953 roku mając 74 lata, a Constance 12 września 1963 roku w wieku 56 lat. O młodszej siostrze Barbary mało wiadomo.

Edukacja i kariera[edytuj | edytuj kod]

Będąc dzieckiem uczęszczała do Worshipful Boarding School w Purley, a później kontynuowała naukę w Truro High School oraz w St. Luke's College Exeter. Po koledżu została guwernantka w Kornwalijskiej rodzinie i przeniosła się z nimi do Hiszpanii aż do wybuchu wojny domowej w tym kraju w roku 1936. Po powrocie do Anglii uczyła w liceum w Guildford.

W latach 50. zaczęła uczyć w Truro, następnie była zastępcą kierownika wychowania fizycznego w szkole w Plymstock do 1972 roku[1].

Małżeństwa[edytuj | edytuj kod]

W 1938 poślubiła Stanleya Windera, który był rugbystą. Małżeństwo trwało 13 lat. Stanley zmarł w 1951 roku na zawał serca. Drugim mężem Barbary West był William Ernest Barrel Dainton. Byli ze sobą do jego śmierci w 1990 roku[1].

Późniejsze życie[edytuj | edytuj kod]

Przez całe życie unikała rozgłosu związanego z Titanicem. Gdy stała się jedną z ostatnich żyjących pasażerów rosło zainteresowanie jej historią, ale unikała rozmów na ten temat poza kręgiem rodzinnym. Często także mówiła, że nie ma nic wspólnego z wydarzeniami z 15 kwietnia 1912 roku[2]. Postanowiła jednak komunikować się od czasu do czasu z British Titanic Society, jednakże komunikacja była bardzo strzeżona.

Pod koniec życia mieszkała w Truro. Na krótko przed śmiercią stała się niesprawna i wymagała całodobowej opieki[2].

Śmierć[edytuj | edytuj kod]

Barbara West zmarła 16 października 2007 roku w wieku 96 lat. Jej pogrzeb odbył się 5 listopada w miejscowej katedrze. Aby zachować prywatność, Barbara West życzyła sobie przed śmiercią, aby jej pogrzeb odbył się przed zawiadomieniem o śmierci[3]. Gdy zmarła, Millvina Dean została ostatnią żyjącą osobą, która płynęła Titanicem.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Obituary of Barbara Dainton, www.encyclopedia-titanica.org [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  2. a b Barbara Dainton - Telegraph, www.telegraph.co.uk [dostęp 2017-11-22] (ang.).
  3. Search - Global Edition - The New York Times, www.nytimes.com [dostęp 2017-11-22].