Barbro Karlén

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barbro Karlén
Data i miejsce urodzenia 1954
Szwecja
Narodowość Szwedzka
Dziedzina sztuki Szwedzka poezja, autobiografia
Ważne dzieła
  • Man on Earth
  • And the Wolves Howled

Barbro Karlén (ur. 1954) – szwedzka pisarka, znana głównie z relacji swojego poprzedniego życia jako Anne Frank.

Karlén stała się płodną pisarką od najmłodszych lat. Książka jej poezji, Människan på jorden (opublikowana w języku angielskim jako Man on Earth, tł. Człowiek na Ziemi), opublikowana, gdy miała 12 lat, doprowadziła do szerokiego uznania jej w Szwecji jako cudowne dziecko[1]. Barbro do wieku 16 lat opublikowała 10 książek poezji i prozy.

Jako dziecko, Karlén miała wspomnienia z poprzedniego życia jako Anne Frank. W autobiograficznej pracy, And the Wolves Howled, zrelacjonowała, że podczas pobytu w miejscowości Amsterdam, jako dziecko ze swoją rodziną, mogła znaleźć drogę do domu Franków i ustalić szczegóły budowy domu i meble, które zostały zmienione od czasu Franków[2].

Karlén później pracowała jako konna policjantka, szkoliła konie i brała udział w zawodach w ujeżdżeniu. Mieszkała w Kalifornii od 2000 roku.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Barbro Karlén, Man on Earth, P.J. Kennedy & Sons 1968
  2. Barbro Karlen, And the Wolves Howled, London: Clairview 2000. ​ISBN 1-902636-18-X​. Swedish original: Fragment av ett liv, Bokförlaget Robert Larson AB 2005. ​ISBN 978-91-514-0316-8