Barnaba (Wołatkowski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Barnaba
Wasilij Wolatkowski
biskup chołmogorski i waski
Ilustracja
Kraj działania  Rosja
Data i miejsce urodzenia 1660/1672
Wołostków
Data i miejsce śmierci 8 października 1730
Chołmogory
biskup chołmogorski i waski
Okres sprawowania 1712-1730
Wyznanie prawosławie
Kościół Rosyjski Kościół Prawosławny
Śluby zakonne przed 1705
Diakonat przed 1705
Prezbiterat przed 1705
Chirotonia biskupia 24 sierpnia 1712

Barnaba, imię świeckie Wasilij Wasiljewicz Wołatkowski, w innym wariancie: Wołostkowski (ur. 1660 lub 1672 w Wołostkowie, zm. 8 października 1730 w Chołmogorach) – biskup Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Pochodził z I Rzeczypospolitej, jego ojciec służył w stopniu kapitana w wojsku polskim. Ukończył kolegium Mohylańskie; będąc jego słuchaczem złożył wieczyste śluby mnisze. Po uzyskaniu końcowego dyplomu został zatrudniony w kolegium w charakterze wykładowcy[1]. Od 1705 żył w Moskwie, do Rosji sprowadził także dwóch swoich braci. Był już wówczas hieromnichem i pracę dydaktyczną w szkołach łacińskich łączył z obowiązkami spowiednika w Monasterze Zaikonospasskim[1].

24 sierpnia 1712 został wyświęcony na arcybiskupa chołmogorskiego i waskiego, jednak z powodu oblodzenia rzek dotarł do swojej siedziby dopiero w końcu listopada tego roku. W 1714 utworzył szkołę przy monasterze św. Mikołaja w Korelii. W roku następnym błogosławił wzniesienie w Archangielsku cerkwi Zwiastowania[1]. Pozostawał w dobrych relacjach z Piotrem I, mógł zwracać się do niego bezpośrednio z różnymi problemami. Wielokrotnie ubiegał się o zmianę granic eparchii, zwracając uwagę na zbyt duży obszar, jaki obejmowała, niedostateczną liczbę kapłanów, zaliczanie dzieci duchownych do chłopstwa. W 1723 otworzył przy domu biskupim szkołę słowiańsko-ruską, która następnie została przekształcona w seminarium duchowne. W 1725 na polecenie Synodu przeprowadził obrzęd pozbawienia godności biskupiej arcybiskupa nowogrodzkiego Teodozjusza[1].

W ostatnich latach życia był ciężko chory i nie prowadził już aktywnej działalności publicznej. Został pochowany w soborze Przemienienia Pańskiego w Chołmogorach[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]