Bartosz Rakoczy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Bartosz Rakoczy
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 25 stycznia 1973
Mogilno
profesor nauk prawnych
Specjalność: prawo cywilne
Alma Mater Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
Doktorat 2001
Habilitacja 2006
Profesura 2012

Bartosz Franciszek Rakoczy (ur. 25 stycznia 1973 w Mogilnie) – polski prawnik, radca prawny, profesor nauk prawnych, specjalizujący się w prawie cywilnym, prawie kanonicznym i wyznaniowym, prawie konstytucyjnym oraz prawie ochrony środowiska.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1992 ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu i podjął studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ukończył je w 1997, pod opieką prof. Władysława Bojarskiego i kontynuował edukację w studium doktoranckim. Stopień doktora nauk prawnych uzyskał w 2001 na podstawie rozprawy pt. Problem uprawnień i obowiązków majątkowych zakonnika w prawie kanonicznym i polskim prawie cywilnym napisanej pod kierunkiem o. prof. Bronisława Zuberta. Stopień doktora habilitowanego nauk prawnych uzyskał w 2006 na podstawie dorobku naukowego oraz rozprawy pt. Ograniczenie praw i wolności jednostki ze względu na ochronę środowiska w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskie. 16 stycznia 2012 został nominowany przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego profesorem nauk prawnych.

Od 2001 pracuje na Wydziale Prawa i Administracji UMK, początkowo w Katedrze Prawa Rolnego, potem w Katedrze Prawa Ochrony Środowiska, której jest kierownikiem. Pracuje także na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, gdzie prowadzi m.in. przedmioty: prawo zobowiązań, prawo wyznaniowe i gospodarka nieruchomościami. Jako adwokat pracuje również w Gnieźnieńskim Trybunale Metropolitarnym.

Jest członkiem Polskiego Towarzystwo Prawa Wyznaniowego oraz kolegium redakcyjnego czasopisma Przegląd Prawa Wyznaniowego. W 2009 został powołany przez Ministra Środowiska w skład Państwowej Rady Ochrony Przyrody.

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Kalembka (red.): Pracownicy nauki i dydaktyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 1945-2004. Materiały do biografii. Toruń: Wydawnictwo Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, 2006, s. 574. ISBN 83-231-1988-0.Sprawdź autora:1.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]