Basket Liga Kobiet 2013/2014

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
koszykówka Basket Liga Kobiet (2013/2014)
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg PLKK (2012/2013) TBLK (2014/2015) OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator Polski Związek Koszykówki
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Otwarcie 27 września 2013
Zamknięcie (finał) 27 kwietnia 2014
Liczba drużyn 10
Liczba hal 10 (w 10 miastach)
I miejsce Wisła Can-Pack Kraków
II miejsce CCC Polkowice
III miejsce Artego Bydgoszcz
Statystyki turnieju
Najwięcej punktów Stany Zjednoczone Leah Metcalf

Basket Liga Kobiet (2013/2014) – sezon najwyżej klasy rozgrywkowej w kobiecej koszykówce w Polsce. Sezon 2013/2014 był pierwszym po reformie i przejęciu rozgrywek przez Polski Związek Koszykówki[1].

Sezon rozpoczął się 27 września meczem w Bydgoszczy. W rozgrywkach wzięło udział 10 drużyn. Tytułu mistrzowskiego bronił zespół CCC Polkowice.

Mistrzem Polski 2013/2014 została Wisła Can-Pack Kraków.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki składają się z 3 etapów:

  • runda zasadnicza – mecze odbywały się w systemie kołowym. Drużyny które zajęły miejsca 1-6 uczestniczyły w drugim etapie w rywalizacji o miejsca 1-6, pozostałe w walce o utrzymanie.
  • etap 2 – mecze odbywały się w systemie kołowym, rywalizacja odbywała się z zaliczeniem wyników z 1. etapu.
    • o miejsca 1-6 – 4 najlepsze zespoły awansowały do fazy play-off, a drużyny z miejsca 5 i 6 skończyły rywalizację.
    • o utrzymanie – ostatni zespół (10. miejsce) spadł do I ligi.
  • faza play-off – rywalizowały w niej zespoły z miejsc 1-4 po drugim etapie, w tej fazie został wyłoniony mistrz Polski.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Nazwa hali Adres hali
Artego Bydgoszcz Hala sportowa w Bydgoszczy ul. Glinki 79, 85-174 Bydgoszcz
Basket ROW Rybnik Hala widowiskowo-sportowa w Rybniku-Boguszowicach ul. Jastrzębska 3B, 44-253 Rybnik
CCC Polkowice Hala sportowa w Polkowicach ul. Dąbrowskiego 1a, 59-100 Polkowice
Energa Toruń Hala Zespołu Szkół Spożywczych i
VIII LO w Toruniu
ul. Grunwaldzka 33/35, 87-100 Toruń
King Wilki Morskie Szczecin Hala sportowa SDS ul. Wąska 16, 71-415 Szczecin
KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski Hala PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim ul. Chopina 52, 66-400 Gorzów Wlkp.
MKS MOS Konin Hala RONDO Al. 1 Maja 1a, 62-510 Konin
Riviera Gdynia Hala Sportowo-Widowiskowa „GDYNIA” ul. Kazimierza Górskiego 8, 81-302 Gdynia
Widzew Łódź Hala Parkowa - MOSiR Łódź ul. Małachowskiego 5/7, 90-160 Łódź
Wisła Can-Pack Kraków Hala „TS Wisła” ul. Reymonta 22, 30-059 Kraków

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza[edytuj | edytuj kod]

     awans do 2. etapu (rywalizacja o miejsca 1-6)

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Wisła Can-Pack Kraków 18 18 0 1444 989 455 1.4601 36
2. CCC Polkowice 18 14 4 1210 949 261 1.2750 32
3. Artego Bydgoszcz 18 12 6 1301 1138 163 1.1432 30
4. Energa Toruń 18 11 7 1264 1194 70 1.0586 29
5. KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 18 10 8 1337 1322 15 1.0113 28
6. King Wilki Morskie Szczecin 18 9 9 1163 1162 1 1.0009 27
7. Basket ROW Rybnik 18 8 10 1159 1219 -60 0.9508 26
8. Riviera Gdynia 18 4 14 1085 1259 -174 0.8618 22
9. Widzew Łódź 18 3 15 1066 1308 -242 0.8150 21
10. MKS MOS Konin 18 1 17 904 1393 -489 0.6490 19
Gospodarz/Gość BYD RYB POL TOR SZC GOR KON GDY ŁÓD KRA
Artego Bydgoszcz 84:73 56:76 67:52 92:59 76:61 84:30 81:66 69:64 69:78
Basket ROW Rybnik 61:76 43:68 61:72 52:59 76:79 75:67 67:52 66:55 37:74
CCC Polkowice 68:60 47:56 82:53 76:52 65:57 76:31 88:43 71:38 63:73
Energa Toruń 73:81 79:69 57:60 82:76 74:66 68:40 81:65 78:49 76:86
King Wilki Morskie Szczecin 74:76 56:31 45:60 64:72 69:63 51:61 80:60 79:55 56:77
AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 76:71 99:104 69:61 63:61 73:80 91:73 86:71 85:70 53:58
MKS MOS Konin 44:88 53:82 43:63 58:83 45:74 59:81 40:51 84:89 46:98
Riviera Gdynia 62:59 63:75 53:65 56:74 56:68 73:76 71:58 73:45 51:65
Widzew Łódź 53:62 60:70 50:68 71:75 55:60 72:82 71:53 63:62 46:86
Wisła Can-Pack Kraków 68:50 76:61 70:53 79:56 76:61 110:75 97:19 88:57 85:60

Etap 2.[edytuj | edytuj kod]

Do 2. etapu wliczane są punkty z rundy zasadniczej.

Miejsca 1-6[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Wisła Can-Pack Kraków 28 26 2 2143 1580 563 1.3563 54
2. CCC Polkowice 28 22 6 1817 1439 378 1.2627 50
3. Artego Bydgoszcz 28 16 12 1959 1767 192 1.1087 44
4. Energa Toruń 28 16 12 1853 1857 -4 0.9978 44
5. KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 28 15 13 1976 1968 8 1.0041 43
6. King Wilki Morskie Szczecin 28 9 19 1671 1843 -172 0.9067 37

Miejsca 7-10[edytuj | edytuj kod]

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Basket ROW Rybnik 24 12 12 1587 1639 -52 0.9683 36
2. Riviera Gdynia 24 8 16 1489 1608 -119 0.9260 32
3. Widzew Łódź 24 6 18 1476 1689 -213 0.8739 30
4. MKS MOS Konin 24 2 22 1274 1855 -581 0.6868 26

Faza pucharowa[edytuj | edytuj kod]

Półfinały[edytuj | edytuj kod]

2 kwietnia
18:00
Raport CCC Polkowice 57 – 61 Artego Bydgoszcz   Polkowice
Sędziowie:
* Marcin Kowalski
  • Damian Ottenburger
  • Radosław Szagun
Rezultaty w kwartach: 17:14, 17:15, 11:16, 12:16
Pkt: Janel McCarville 17
Zb: Janel McCarville 10
As: Magdalena Skorek 4
Pkt: Leah Metcalf 17
Zb: Jessica Lawson 13
As: Leah Metcalf 5
Artego Bydgoszcz prowadzi w serii 1-0

3 kwietnia
18:00
Raport CCC Polkowice 71 – 44 Artego Bydgoszcz   Polkowice
Sędziowie:
* Tomasz Trawicki
  • Robert Mordal
  • Karol Nowak
Rezultaty w kwartach: 23:10, 21:12, 9:15, 18:7
Pkt: Belinda Snell,
Teja Oblak 16
Zb: Agata Szczepanik 11
As: Belinda Snell,
Jelena Škerović 3
Pkt: Leah Metcalf 13
Zb: Jessica Lawson 11
As: pięć zawodniczek 1
W serii jest 1-1

6 kwietnia
17:00
Raport Artego Bydgoszcz 70 – 65 CCC Polkowice   Bydgoszcz
Sędziowie:
* Jakub Zamojski
  • Dariusz Włodkowski
  • Krzysztof Tuński
Rezultaty w kwartach: 11:17, 18:12, 14:19, 27:17
Pkt: Leah Metcalf 22
Zb: Amisha Carter,
Jessica Lawson 9
As: Leah Metcalf 8
Pkt: Janel McCarville 21
Zb: Agnieszka Majewska 9
As: Magdalena Leciejewska,
Belinda Snell 4
Artego Bydgoszcz prowadzi w serii 2-1

7 kwietnia
17:00
Raport Artego Bydgoszcz 55 – 79 CCC Polkowice   Bydgoszcz
Sędziowie:
* Piotr Pastusiak
  • Damian Ottenburger
  • Bartosz Puzoń
Rezultaty w kwartach: 14:23, 9:17, 12:25, 20:14
Pkt: Leah Metcalf 11
Zb: Amisha Carter,
Jessica Lawson 12
As: Anna Pietrzak,
Amisha Carter 3
Pkt: Belinda Snell 15
Zb: Belinda Snell 9
As: Belinda Snell 5
W serii jest 2-2

12 kwietnia
19:00
Raport CCC Polkowice 59 – 52 Artego Bydgoszcz   Polkowice
Sędziowie:
* Jakub Zamojsk
  • Piotr Pastusiak
  • Dariusz Włodkowski
Rezultaty w kwartach: 12:18, 9:13, 25:11, 13:10
Pkt: Magdalena Skorek 14
Zb: Agnieszka Majewska 9
As: Belinda Snell 4
Pkt: Amisha Carter 15
Zb: Jessica Lawson 13
As: Elżbieta Mowlik,
Leah Metcalf 4
CCC Polkowice wygrał w serii 3-2



2 kwietnia
18:30
Raport Wisła Can-Pack Kraków 82 – 42 Energa Toruń   Kraków
Sędziowie:
* Dariusz Włodkowski
  • Roman Putyra
  • Krzysztof Puchałka
Rezultaty w kwartach: 19:12, 21:9, 25:10, 17:11
Pkt: Jantel Lavender 21
Zb: Zane Tamane 13
As: Zane Tamane 5
Pkt: Jelena Velinović 16
Zb: Jelena Velinović 9
As: Weronika Idczak,
Patrycja Gulak-Lipka 3
Wisła Can-Pack Kraków prowadzi w serii 1-0

3 kwietnia
18:30
Raport Wisła Can-Pack Kraków 81 – 46 Energa Toruń   Kraków
Sędziowie:
* Marek Maliszewski
  • Robert Zieliński
  • Mariusz Nawrocki
Rezultaty w kwartach: 17:11, 21:10, 18:11, 25:14
Pkt: Jantel Lavender 21
Zb: Justyna Żurowska,
Zane Tamane 7
As: Agnieszka Szott-Hejmej 6
Pkt: Lorin Dixon 13
Zb: Sybil Dosty 10
As: Patrycja Gulak-Lipka 2
Wisła Can-Pack Kraków prowadzi w serii 2-0

6 kwietnia
16:00
Raport Energa Toruń 48 – 61 Wisła Can-Pack Kraków   Toruń
Sędziowie:
* Piotr Pastusiak
  • Michał Chrakowiecki
  • Jakub Pietrzak
Rezultaty w kwartach: 13:15, 15:16, 12:17, 8:13
Pkt: Angelina Williams 15
Zb: Jelena Velinović 9
As: Weronika Idczak,
Angelina Williams 2
Pkt: Jantel Lavender 15
Zb: Justyna Żurowska 13
As: Cristina Ouviña 7
Wisła Can-Pack Kraków wygrała w serii 3-0

Mecz o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]

16 kwietnia
17:00
Raport Artego Bydgoszcz 69 – 52 Energa Toruń   Bydgoszcz
Sędziowie:
* Janusz Calik
  • Dariusz Lenczowski
  • Marcin Bieńkowski
Rezultaty w kwartach: 14:11, 25:16, 18:13, 12:12
Pkt: Amisha Carter 17
Zb: Jessica Lawson 7
As: Leah Metcalf 6
Pkt: Jelena Velinović 19
Zb: Jelena Velinović 11
As: Weronika Idczak 6
Artego Bydgoszcz prowadzi w serii 1-0

22 kwietnia
19:00
Raport Energa Toruń 61 – 59 Artego Bydgoszcz   Toruń
Sędziowie:
* Dariusz Zapolski
  • Paweł Białas
  • Tomasz Tomaszewski
Rezultaty w kwartach: 20:12, 17:11, 15:14, 9:22
Pkt: Jelena Velinović 18
Zb: Sybil Dosty 14
As: Weronika Idczak 10
Pkt: Leah Metcalf 16
Zb: Amisha Carter 16
As: Leah Metcalf 10
W serii jest 1-1

26 kwietnia
17:00
Raport Artego Bydgoszcz 67 – 59 Energa Toruń   Bydgoszcz
Sędziowie:
* Marcin Kowalski
  • Artur Fiedler
  • Krzysztof Puchałka
Rezultaty w kwartach: 20:17, 17:11, 16:18, 14:13
Pkt: Amisha Carter 26
Zb: Amisha Carter 11
As: Leah Metcalf 8
Pkt: Weronika Idczak 16
Zb: Sybil Dosty 16
As: Róża Ratajczak 3
Artego Bydgoszcz wygrał w serii 2-1

Finał[edytuj | edytuj kod]

16 kwietnia
18:00
Raport Wisła Can-Pack Kraków 56 – 47 CCC Polkowice   Kraków
Sędziowie:
* Marek Ćmikiewicz
  • Marek Maliszewski
  • Grzegorz Czajka
Rezultaty w kwartach: 16:11, 15:5, 11:19, 14:12
Pkt: Justyna Żurowska 17
Zb: Justyna Żurowska 15
As: Cristina Ouviña 4
Pkt: Walerija Musina 15
Zb: Janel McCarville 9
As: Jelena Škerović 3
Wisła Can-Pack Kraków prowadzi w serii 1-0

17 kwietnia
18:00
Raport Wisła Can-Pack Kraków 53 – 65 CCC Polkowice   Kraków
Sędziowie:
* Piotr Pastusiak
  • Robert Mordal
  • Marcin Koralewski
Rezultaty w kwartach: 14:20, 6:10, 10:12, 23:23
Pkt: Jantel Lavender 18
Zb: Justyna Żurowska 8
As: Justyna Żurowska 5
Pkt: Belinda Snell 19
Zb: Janel McCarville 14
As: Jelena Škerović,
Magdalena Leciejewska 3
W serii jest 1-1

23 kwietnia
18:00
Raport CCC Polkowice 78 – 65 Wisła Can-Pack Kraków   Polkowice
Sędziowie:
* Marcin Kowalski
  • Roman Putyra
  • Michał Chrakowiecki
Rezultaty w kwartach: 13:19, 11:8, 35:14, 19:24
Pkt: Janel McCarville,
Magdalena Leciejewska 16
Zb: Janel McCarville 8
As: Walerija Musina,
Jelena Škerović 6
Pkt: Jantel Lavender 16
Zb: Justyna Żurowska 9
As: trzy zawodniczki 6
CCC Polkowice prowadzi w serii 2-1

24 kwietnia
18:00
Raport CCC Polkowice 45 – 53 Wisła Can-Pack Kraków   Polkowice
Sędziowie:
* Tomasz Trawicki
  • Artur Fiedler
  • Damian Ottenburger
Rezultaty w kwartach: 10:11, 16:14, 9:10, 10:18
Pkt: Janel McCarville 15
Zb: Janel McCarville 10
As: Walerija Musina 4
Pkt: Jantel Lavender 18
Zb: Jantel Lavender 10
As: Cristina Ouviña,
Allie Quigley 3
W serii jest 2-2

27 kwietnia
16:00
Raport Wisła Can-Pack Kraków 59 – 52 CCC Polkowice   Kraków
Sędziowie:
* Marcin Kowalski
  • Marek Maliszewski
  • Robert Mordal
Rezultaty w kwartach: 19:10, 12:16, 15:14, 13:12
Pkt: Allie Quigley 16
Zb: Jantel Lavender 17
As: Cristina Ouviña 4
Pkt: Teja Oblak 11
Zb: Agnieszka Majewska 9
As: Belinda Snell,
Jelena Škerović 3
Wisła Can-Pack Kraków wygrała w serii 3-2

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół Uwagi
1. Wisła Can-Pack Kraków Mistrz Polski
2. CCC Polkowice
3. Artego Bydgoszcz
4. Energa Toruń
5. KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski
6. King Wilki Morskie Szczecin
7. Basket ROW Rybnik
8. Riviera Gdynia
9. Widzew Łódź
10. MKS MOS Konin Spadek do I ligi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PZKosz przejmuje ekstraklasę koszykarek. nicesport.pl, 15 marca 2013. [dostęp 2013-10-28].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]