Basket Liga Kobiet 2014/2015

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Tauron Basket Liga Kobiet (2014/2015)
OOjs UI icon arched-arrow-rtl.svg BLK (2013/2014) TBLK (2015/2016) OOjs UI icon arched-arrow-ltr.svg
Dyscyplina koszykówka
Organizator Polski Związek Koszykówki
Szczegóły turnieju
Gospodarz  Polska
Otwarcie 3 października 2014
Zamknięcie (finał) 25 kwietnia 2015
Liczba drużyn 12
Liczba hal 12 (w 12 miastach)
I miejsce Wisła Can-Pack Kraków
II miejsce Artego Bydgoszcz
III miejsce Energa Toruń
Statystyki turnieju
Liczba meczów 160
Liczba punktów 22316 (139,48 na mecz)
Najlepiej punktująca Jantel Lavender (Wisła Can-Pack Kraków) - 561 pkt.
Najlepszy zawodnik (MVP) Justyna Żurowska-Cegielska (Wisła Can-Pack Kraków)
Strona internetowa

Tauron Basket Liga Kobiet (2014/2015) – sezon najwyżej klasy rozgrywkowej w kobiecej koszykówce w Polsce. Ten sezon był drugim po reformie i przejęciu rozgrywek przez Polski Związek Koszykówki[1].

W rozgrywkach brało udział 12 drużyn. Tytuł mistrzowski obroniła Wisła Can-Pack Kraków.

System rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Rozgrywki składały się z 2 etapów[2]:

  • runda zasadnicza – mecze odbywały się w systemie kołowym. Drużyny, które zajmowały miejsca 1-8 uczestniczyły w drugim etapie w rywalizacji o miejsca 1-8, pozostałe w walce o utrzymanie.
  • etap 2 (play-off):
    • I runda – mecze ćwierćfinałowe odbywały się w systemie 1-8, 2-7, 3-6 oraz 4-5 (do dwóch zwycięstw). Zwycięskie zespoły zagrały w II rundzie, natomiast przegrane odpadały z dalszej rywalizacji.
    • II runda – półfinały w parach 1-4 oraz 2-3. Przegrane zagrały w spotkaniach o 3 miejsce, natomiast zespoły wygrane w meczu finałowym.
    • II runda:
      • o 3. miejsce (do dwóch zwycięstw)
      • finał (do trzech zwycięstw). Zwycięzca uzyskał tytuł mistrza Polski.
  • etap 2 (o utrzymanie) – rywalizowały w niej będą zespoły z miejsc 9-12 w systemie kołowym mecz i rewanż (rywalizacja odbywały się z zaliczeniem wyników z Etapu 1. Drużyny z miejsc 11-12 straciły prawo gry w Basket Lidze Kobiet.

Zespoły[edytuj | edytuj kod]

Drużyna Nazwa hali Adres hali
Artego Bydgoszcz Artego Arena ul. Toruńska 59, 85-023 Bydgoszcz
Glucose ROW Rybnik Hala widowiskowo-sportowa w Rybniku-Boguszowicach ul. Jastrzębska 3B, 44-253 Rybnik
CCC Polkowice Hala sportowa – Polkowice ul. Dąbrowskiego 1a, 59-100 Polkowice
Energa Toruń Hala Zespołu Szkół Spożywczych i
VIII LO w Toruniu–„SPOŻYWCZAK”
ul. Grunwaldzka 33/35, 87-100 Toruń
KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski Hala PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim ul. Chopina 52, 66-400 Gorzów Wlkp.
Basket Konin Hala RONDO Al. 1 Maja 1a, 62-510 Konin
Basket Gdynia Arena "Gdynia" ul. Kazimierza Górskiego 8, 81-302 Gdynia
Widzew Łódź Hala Parkowa - MOSiR Łódź ul. Małachowskiego 5/7, 90-160 Łódź
Wisła Can-Pack Kraków Hala „TS Wisła” ul. Reymonta 22, 30-059 Kraków
Pszczółka AZS UMCS Lublin Hala AOS ul. Langiewicza 22, 20-032 Lublin
Ślęza Wrocław Hala Uniwersytetu Przyrodniczego ul. Komuny Paryskiej 10, 50-451 Wrocław
MKK Siedlce Hala ARM Siedlce ul. B.Prusa 6, 08-110 Siedlce

Rozgrywki[edytuj | edytuj kod]

Runda zasadnicza i wyniki[edytuj | edytuj kod]

     awans do 2. etapu (rywalizacja o miejsca 1-8)

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
1. Wisła Can-Pack Kraków 22 22 0 1813 1262 +551 1,4366 44
2. Artego Bydgoszcz 22 18 4 1729 1446 +283 1,1957 40
3. Energa Toruń 22 17 5 1724 1490 +234 1,1570 39
4. CCC Polkowice 22 15 7 1535 1338 +197 1,1472 37
5. KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 22 15 7 1638 1491 +147 1,0986 37
6. Glucose ROW Rybnik 22 9 13 1467 1628 -161 0,9011 31
7. MKK Siedlce 22 8 14 1514 1592 -78 0,9510 30
8. Ślęza Wrocław 22 8 14 1446 1588 -142 0,9106 30
9. Pszczółka AZS UMCS Lublin 22 7 15 1410 1588 -178 0,8879 29
10. Chemat Basket Konin 22 5 17 1460 1748 -288 0,8352 27
11. Basket Gdynia 22 4 18 1473 1709 -236 0,8619 26
12. Widzew Łódź 22 4 18 1390 1719 -329 0,8086 26
Gospodarz/Gość BYD RYB POL TOR GOR KON GDY ŁÓD KRA LUB SID WRO
Artego Bydgoszcz 88:53 66:64 72:66 62:53 103:62 94:60 95:64 68:90 91:41 75:70 65:58
Glucose ROW Rybnik 62:75 66:78 55:72 66:77 68:74 62:59 75:53 61:84 86:68 68:63 64:72
CCC Polkowice 57:66 76:47 73:62 72:46 66:51 69:67 70:45 51:59 80:67 63:51 92:38
Energa Toruń 92:71 79:66 64:67 82:58 88:65 102:73 86:63 74:89 69:66 97:71 74:51
AZS PWSZ Gorzów Wlkp. 93:76 84:70 81:79 78:79 74:71 95:60 76:65 66:71 74:48 89:69 64:52
Chemat Basket Konin 74:88 72:83 62:65 70:80 62:83 54:77 63:79 63:84 71:67 69:71 82:66
Basket Gdynia 60:98 64:75 48:67 67:83 74:66 95:62 80:65 82:90 71:75 59:71 72:77
Widzew Łódź 59:94 64:66 99:98 72:82 59:69 78:89 66:59 41:81 51:72 56:75 74:76
Wisła Can-Pack Kraków 88:62 106:45 74:47 70:66 68:64 88:49 96:37 92:40 81:56 60:55 83:64
Pszczółka AZS UMCS Lublin 68:62 63:59 71:72 58:68 63:73 74:73 70:53 61:103 90:70 54:73
MKK Siedlce 65:82 72:85 62:79 65:86 79:83 88:65 79:73 76:63 59:73 68:52 70:59
WTK Ślęza Wrocław 52:65 80:82 54:63 57:75 72:76 88:62 92:79 75:81 51:83 67:63 72:65

Aktualizacja po 20. kolejce. Źródło: Terminarz i wyniki

Etap 2.[edytuj | edytuj kod]

Miejsca 9-12 – etap o utrzymanie[edytuj | edytuj kod]

Do 2. etapu wliczane są punkty z rundy zasadniczej.

Lp. Drużyna M Mecze Punkty Pkt
W P + - +/- Stosunek
9. Pszczółka AZS UMCS Lublin 26 10 16 1676 1861 -185 0,9017 36
10. Chemat Basket Konin 26 8 18 1765 2010 -245 0,8781 34
11. Basket Gdynia 26 5 21 1766 2006 -240 0,8804 31
12. Widzew Łódź 26 5 21 1667 2028 -361 0,8220 28
Gospodarz/Gość LUB KON GDY ŁÓD
Pszczółka AZS UMCS Lublin 46:76 68:64
Chemat Basket Konin 66:80 84:60
Basket Gdynia 76:79 88:74
Widzew Łódź 67:72 76:65

Fazę o utrzymanie przerwano po 4. kolejce, gdyż różnica między miejscem zapewniającym pozostanie na przyszły sezon w Basket Lidze a miejscem spadkowym była nie do odrobienia[3].

Faza play-off-miejsca 1-8[edytuj | edytuj kod]

Ćwierćfinały[edytuj | edytuj kod]
14 marca 2015
16:00
Raport Wisła Can-Pack Kraków 74 – 45 Ślęza Wrocław   Kraków
Sędziowie:
  • Robert Mordal
  • Marcin Bieńkowski
  • Karol Nowak
Rezultaty w kwartach: 26:17, 19:8, 13:8, 19:12
Pkt: Allie Quigley 20
Zb: Jantel Lavender 11
As: Courtney Vandersloot 8
Pkt: 12 Agnieszka Śnieżek
Zb: 7 Chineze Nwagbo
As: 3 Jhasmin Player
Wisła Kraków prowadzi w serii 1:0
20 marca 2015
18:00
Raport Ślęza Wrocław 59 – 69 Wisła Can-Pack Kraków   Wrocław
Sędziowie:
  • Tomasz Trawicki
  • Cezary Nowicki
  • Radosław Szagun
Rezultaty w kwartach: 17:15, 14:22, 13:19, 15:13
Pkt: Jhasmin Player 15
Agnieszka Śnieżek 15
Zb: Magdalena Leciejewska 6
As: Magdalena Leciejewska 4
Pkt: 15 Courtney Vandersloot
Zb: 8 Jantel Lavender
As: 4 Allie Quigley
4 Courtney Vandersloot
Wisła wygrała serię 2:0


14 marca 2015
18:00
Raport CCC Polkowice 69 – 51 KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski   Polkowice
Sędziowie:
  • Marek Maliszewski
  • Michał Proc
  • Karina Kamińska
Rezultaty w kwartach: 24:10, 14:14, 12:6, 19:21
Pkt: Dominika Owczarzak 20
Zb: Nikki Greene 14
As: Dominika Owczarzak 6
Pkt: 21 Alyssia Brewer
Zb: 10 Alyssia Brewer
As: 5 Sharnee Zoll
CCC Polkowice prowadzi w serii 1:0
21 marca 2015
18:00
Raport KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski 36 – 61 CCC Polkowice   Gorzów Wielkopolski
Sędziowie:
  • Tomasz Trawicki
  • Artur Fiedler
  • Michał Chrakowiecki
Rezultaty w kwartach: 9:15, 11:9, 7:18, 9:19
Pkt: Sharnee Zoll 17
Zb: Alyssia Brewer 9
As: Alyssia Brewer 2
Pkt: 11 Naketia Swanier
Zb: 8 Agnieszka Majewska
As: 3 Magdalena Kaczmarska
CCC Polkowice wygrało serię 2:0


14 marca 2015
18:00
Raport Energa Toruń 86 – 69 Glucose ROW Rybnik   Toruń
Sędziowie:
  • Marek Ćmikiewicz
  • Sławomir Moszakowski
  • Damian Ottenburger
Rezultaty w kwartach: 23:22, 28:13, 15:9, 20:25
Pkt: Rebecca Harris 19
Zb: Rebecca Harris 8
As: Rebecca Harris 3
Pkt: 21 Kateryna Rymarenko
Zb: 8 Leah Metcalf
8 Drey Mingo
As: 6 Leah Metcalf
Energa Toruń prowadzi w serii 1:0
24 marca 2015
18:00
Raport Glucose ROW Rybnik 45 – 73 Energa Toruń   Rybnik
Sędziowie:
  • Wojciech Liszka
  • Karol Nowak
  • Mariusz Nawrocki
Rezultaty w kwartach: 11:16, 12:32, 5:10, 17:15
Pkt: Kateryna Rymarenko 20
Zb: Katarzyna Motyl 5
Kateryna Rymarenko 5
As: Magdalena Radwan 2
Kateryna Rymarenko 2
Pkt: 19 Amanda Jackson
Zb: 7 Agnieszka Fikiel
As: 4 Maurita Reid
Energa Toruń wygrała w serii 2:0


16 marca 2015
18:00
Raport Artego Bydgoszcz 100 – 62 MKK Siedlce   Bydgoszcz
Sędziowie:
  • Dariusz Zapolski
  • Karina Pełka
  • Bartosz Puzoń
Rezultaty w kwartach: 31:8, 21:20, 24:15, 24:19
Pkt: Darxia Morris 22
Zb: Amisha Carter 9
As: Julie McBride 8
Pkt: 17 Eureka Brooks
Zb: 10 Marta Jujka
As: 2 cztery zawodniczki
Artego Bydgoszcz prowadzi w serii 1:0
21 marca 2015
18:30
Raport MKK Siedlce 71 – 82 Artego Bydgoszcz   Siedlce
Sędziowie:
  • Mariusz Adameczek
  • Karina Kamińska
  • Tomasz Tomaszewski
Rezultaty w kwartach: 21:21, 21:24, 14:20, 15:17
Pkt: Ganna Zarycka 18
Zb: Magdalena Koperwas 6
As: 4 Eureka Brooks
4 Marta Jujka
Pkt: 29 Darxia Morris
Zb: 13 Amisha Carter
As: 10 Julie McBride
Artego wygrało w serii 2:0
Półfinały[edytuj | edytuj kod]
1 kwietnia 2015
18:00
Raport Wisła Can-Pack Kraków 78 – 54 CCC Polkowice   Kraków
Sędziowie:
  • Marek Maliszewski
  • Robert Zieliński
  • Mariusz Nawrocki
Rezultaty w kwartach: 26:12, 13:11, 21:13, 15:18
Pkt: Jantel Lavender 21
Zb: Cristina Ouviña 8
Justyna Żurowska-Cegielska 8
As: Cristina Ouviña 7
Pkt: 10 Aishah Sutherland
Zb: 7 Agnieszka Majewska
As: 3 Dominika Owczarzak
Wisła Can-Pack prowadzi w serii 1:0.
2 kwietnia 2015
18:30
Raport Wisła Can-Pack Kraków 59 – 50 CCC Polkowice   Kraków
Sędziowie:
  • Dariusz Zapolski
  • Karina Kamińska
  • Jakub Pietrzak
Rezultaty w kwartach: 19:16, 20:10, 9:8, 11:16
Pkt: Jantel Lavender 11
Zb: Jantel Lavender 9
As: Cristina Ouviña 3
Courtney Vandersloot 3
Pkt: 14 Dominika Owczarzak
Zb: 11 Nikki Greene
As: 4 Dominika Owczarzak
Wisła Can-Pack prowadzi w serii 2:0.
11 kwietnia 2015
17:45
Raport CCC Polkowice 61 – 75 Wisła Can-Pack Kraków   Polkowice
Sędziowie:
  • Piotr Pastusiak
  • Karina Pełka
  • Cezary Nowicki
Rezultaty w kwartach: 16:21, 21:15, 12:21, 12:18
Pkt: Aishah Sutherland 15
Zb: Aishah Sutherland 6
As: Naketia Swanier 3
Pkt: 20 Jantel Lavender
20 Allie Quigley
Zb: 5 trzy koszykarki
As: 9 Courtney Vandersloot
Wisła Can-Pack wygrała w serii 3:0 i awansowała do finału. CCC Polkowice zagra o trzecie miejsce.


1 kwietnia 2015
18:30
Raport Artego Bydgoszcz 63 – 56 Energa Toruń   Bydgoszcz
Sędziowie:
  • Tomasz Trawicki
  • Artur Fiedler
  • Łukasz Andrzejewski
TVP Bydgoszcz
Rezultaty w kwartach: 18:10, 13:15, 19:16, 13:15
Pkt: Amisha Carter 20
Zb: Julie McBride 6
Amisha Carter 6
As: Julie McBride 8
Pkt: 17 Maurita Reid
Zb: 8 Tijana Ajduković
As: 3 Tijana Ajduković
Artego prowadzi w serii 1:0.
2 kwietnia 2015
18:30
Raport Artego Bydgoszcz 82 – 57 Energa Toruń   Bydgoszcz
Sędziowie:
  • Janusz Calik
  • Marcin Bieńkowski
  • Tomasz Tomaszewski
Rezultaty w kwartach: 30:13, 19:15, 22:13, 11:16
Pkt: Julie McBride 17
Zb: Amisha Carter 6
Noel Kuin 6
As: Julie McBride 4
Amisha Carter 4
Pkt: 20 Maurita Reid
Zb: 7 Małgorzata Misiuk
As: 3 trzy koszykarki
Artego prowadzi w serii 2:0.
11 kwietnia 2015
17:00
Raport Energa Toruń 68 – 75 Artego Bydgoszcz   Toruń
Sędziowie:
  • Marcin Kowalski
  • Michał Proc
  • Mariusz Nawrocki
Rezultaty w kwartach: 17:18, 11:19, 23:14, 17:24
Pkt: Maurita Reid 24
Zb: Agnieszka Fikiel 9
As: Maurita Reid 4
Pkt: 21 Darxia Morris
Zb: 12 Amisha Carter
As: 6 Julie McBride
Artego wygrało w serii 3:0 i awansowało do finału. Energa Toruń zagra o trzecie miejsce.
Mecze o 3. miejsce[edytuj | edytuj kod]
18 kwietnia 2015
18:00
Raport Energa Toruń 53 – 69 CCC Polkowice   Toruń
Sędziowie:
  • Marek Maliszewski
  • Dariusz Zapolski
  • Marcin Koralewski
Rezultaty w kwartach: 8:21, 26:13, 16:17, 3:18
Pkt: Amanda Jackson 18
Zb: Joanna Walich 5
As: Amanda Jackson 3
Pkt: 20 Aishah Sutherland
Zb: 10 Nikki Greene
As: 7 Naketia Swanier
CCC Polkowice prowadzi w serii 1:0.
22 kwietnia 2015
17:45
Raport CCC Polkowice 61 – 65 Energa Toruń   Polkowice
Sędziowie:
  • Janusz Calik
  • Wojciech Liszka
  • Cezary Nowicki
Rezultaty w kwartach: 10:15, 10:25, 15:6, 26:19
Pkt: Aishah Sutherland 21
Zb: Aishah Sutherland 13
As: Dominika Owczarzak, Naketia Swanier 3
Pkt: 14 Amber Harris
Zb: 8 trzy koszykarki
As: 6 Maurita Reid
Energa Toruń doprowadza do remisu 1:1.
26 kwietnia 2015
17:00
Raport Energa Toruń 64 – 49 CCC Polkowice   Toruń
Sędziowie:
  • Tomasz Trawicki
  • Artur Fiedler
  • Robert Zieliński
Rezultaty w kwartach: 13:8, 12:21, 17:13, 22:7
Pkt: Maurita Reid 23
Zb: Amber Harris 7
As: Maurita Reid 6
Pkt: 15 Nikki Greene
Zb: 9 Nikki Greene
As: 6 Dominika Owczarzak
CCC Polkowice wygrało w serii 2:1 i zajęło trzecie miejsce.
Finał[edytuj | edytuj kod]
18 kwietnia 2015
17:15
Raport Wisła Can-Pack Kraków 64 – 66 Artego Bydgoszcz   Kraków
Sędziowie:
  • Grzegorz Ziemblicki
  • Dariusz Szczerba
  • Mariusz Nawrocki
TVP Sport
Rezultaty w kwartach: 19:14, 19:21, 8:17, 18:14
Pkt: Courtney Vandersloot 17
Jantel Lavender 17
Zb: Jantel Lavender 13
As: Courtney Vandersloot 5
Pkt: 18 Amisha Carter
Zb: 15 Amisha Carter
As: 9 Julie McBride
Artego Bydgoszcz prowadzi w serii 0:1.
19 kwietnia 2015
15:30
Raport Wisła Can-Pack Kraków 82 – 38 Artego Bydgoszcz   Kraków
Sędziowie:
  • Piotr Pastusiak
  • Robert Mordal
  • Michał Chrakowiecki
TVP Sport
Rezultaty w kwartach: 23:14, 22:15, 16:1, 23:8
Pkt: Allie Quigley 17
Zb: Justyna Żurowska-Cegielska 11
As: Allie Quigley 5
Pkt: 10 Darxia Morris
Zb: 6 Amisha Carter
6 Noel Kuin
As: 3 Elżbieta Mowlik
Wisła Kraków doprowadziła do remisu 1:1.
24 kwietnia 2015
18:15
Raport Artego Bydgoszcz 49 – 55 Wisła Can-Pack Kraków   Bydgoszcz
Sędziowie:
  • Marcin Kowalski
  • Marcin Koralewski
  • Michał Proc
TVP Sport
Rezultaty w kwartach: 20:14, 7:16, 10:15, 12:10
Pkt: Amisha Carter 14
Zb: Noel Kuin 11
As: Noel Kuin 4
Pkt: 11 Courtney Vandersloot
Zb: 19 Jantel Lavender
As: 3 Courtney Vandersloot
Wisła Kraków wygrywa w serii 2:1.
25 kwietnia 2015
11:45
Raport Artego Bydgoszcz 68 – 89 Wisła Can-Pack Kraków   Bydgoszcz
Sędziowie:
  • Tomasz Trawicki
  • Dariusz Zapolski
  • Karina Pełka
TVP Sport
Rezultaty w kwartach: 6:17, 21:28, 20:23, 21:21
Pkt: Martyna Koc 18
Zb: Amisha Carter 7
As: Anna Bekasiewicz 8
Pkt: 21 Jantel Lavender
Zb: 15 Jantel Lavender
As: 7 Courtney Vandersloot
Wisła Kraków wygrywa serię 3:1 i zostało mistrzem Polski.

Klasyfikacja końcowa[edytuj | edytuj kod]

Miejsce Zespół Uwagi
1. Wisła Can-Pack Kraków Mistrz Polski
2. Artego Bydgoszcz
3. Energa Toruń
4. CCC Polkowice
5. KSSSE AZS PWSZ Gorzów Wielkopolski
6. Glucose ROW Rybnik
7. MKK Siedlce
8. Ślęza Wrocław
9. Pszczółka AZS UMCS Lublin
10. Chemat Basket Konin
11. Basket Gdynia Spadek do I ligi
12. Widzew Łódź Spadek do I ligi

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. PZKosz przejmuje ekstraklasę koszykarek. nicesport.pl, 15 marca 2013. [dostęp 2013-10-28].
  2. System rozgrywek. basketligakobiet.pl. [dostęp 2014-10-10].
  3. ZAKOŃCZENIE RUNDY „O UTRZYMANIE” (pol.). basketligakobiet.pl. [dostęp 2015-03-25]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-03-25)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]